לנדאו השעה מעורבותו בפרויקט פצלי השמן

נשלח 10 בנוב׳ 2011, 0:33 על ידי Sustainability Org

הסיבה: תרומה של 5,000 דולר שקיבל שר התשתיות בעבר מהבעלים של החברה-האם של "יוזמת האנרגיה הישראלית"

אביב לביא ושיר עזרא | 10/11/2011 7:36
תגיות: פצלי שמן,עוזי לנדאו (סביבה),משרד התשתיות (סביבה)
 
ועדת ההיתרים לניגוד עניינים תכריע בקרוב אם ובאילו תנאים יוכל שר התשתיות הלאומיות עוזי לנדאו לעסוק בפרויקט כריית פצלי השמן בעמק האלה. עד אז מנוע השר מכל מעורבות בפרויקט.
עמק האלה. השלכות מרחיקות לכת על הסביבה
עמק האלה. השלכות מרחיקות לכת על הסביבה צילום: פלאש 90
 
לנדאו קיבל בעבר תרומה בסך 5,000 דולר מהווארד ג'ונאס, המיליארדר החרדי-אמריקאי שחברת IDT שבבעלותו היא החברה האם של IEI (יוזמת האנרגיה הישראלית) המבקשת להפיק נפט מבטן האדמה בעמק. בשל חשש לניגוד עניינים פנה השר בבקשה לבדוק אם יש מניעה שיעסוק בפרויקט.

לכריית פצלי השמן, פרויקט שנאמד במיליארדי דולרים, עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת על הסביבה. בשנתיים האחרונות מנהלים תושבי האזור מאבק עיקש נגד הפרויקט בטענה שהפקת הנפט תהפוך את האזור הכפרי למתחם תעשייתי מזוהם.

הנפט שמשחיר את הגבעות הירוקות
מה מסתתר מאחורי קידוח הענק בשפלת יהודה?
IDT היא אחת מחברות הטלקום הגדולות בארה"ב. ג'ונאס ידוע בקשריו הענפים בישראל וגם ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל ממנו תרומה בסך 38 אלף שקל לקמפיין הפריימריז שלו ב-2007. חשוב לציין שאין כל טענה להתנהלות לא תקינה של לנדאו, אך הקשר בינו לטייקון מחזק את תחושת מתנגדי הפרויקט שלפניהם ניצב ענק כלכלי. עם בעלי האחזקות בחטיבה של IDT שמתמחה בפצלי שמן נמנים איל התקשורת רופרט מרדוק, שר ההגנה לשעבר דיק '?ייני והמיליארדר מייקל שטיינהרט. בראש IEI, הזרוע הישראלית של IDT, עומד אפי איתם, שכיהן בעבר כשר התשתיות הלאומיות.

מלשכת לנדאו נמסר בתגובה כי ג'ונאס העביר את התרומה עוד ב-2005, לצד תורמים רבים אחרים. עוד נמסר: "מתן הרישיונות ל-IEI בפצלי השמן נעשה ב-2008 טרם כניסת שר התשתיות הנוכחי לתפקידו. הטיפול בהארכת הרישיון האחרונה נעשה מול הממונה על ענייני הנפט ללא מעורבות לשכת השר.

"השר סבר כי הקשר של הווארד ג'ונס לחברת IDT אינו מהווה חשש לניגוד עניינים בשל היות הנושא עקרוני. משהוסבה תשומת לבנו, כדי למנוע חשש כלשהו לגבי העיסוק בנושא וכדי למנוע ולו מראית עין של ניגוד עניינים, פנה השר לוועדת ההיתרים לבקשת היתר לעסוק בנושא העקרוני הפרטני. בינתיים פסק השר מלעסוק בנושא וממתין להחלטתה של ועדת ההיתרים. מובן מאליו שהשר יפעל בהתאם להחלטת הוועדה".

לכתבה באתר nrg
Comments