לראשונה בארץ: חשמל יופק מפסולת מופרדת ומשפכים

פורסם: 16 בנוב׳ 2010, 21:28 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 08:30 15/11/2010


תושבי המועצה האזורית עמק חפר יהיו הראשונים בישראל שיפיקו חשמל מפסולת. זו פריצת דרך שתתממש בשנה הקרובה באמצעות הפרדת הפסולת והפיכת חלקה לגז המשמש להפקת חשמל. ועם זאת, המועצה האזורית והמשרד להגנת הסביבה ייאלצו לוודא שמתקן הפקת הגז לא גורם לבעיות סביבתיות, שכן הוא מייצר נוזלים העלולים לפגוע בקרקע ובמי תהום.

בשבועות האחרונים החלה המועצה האזורית עמק חפר פרויקט חלוצי, שבו מפרידים תושבי היישובים גן יאשיה, אמץ וקיבוץ המעפיל את הפסולת היבשה והרטובה שלהם. הפסולת היבשה מועברת למתקני מיחזור, והרטובה - המורכבת בעיקר משאריות מזון - למתקן הנמצא בעמק, נקרא מטב"ח (מתקן לטיפול בבוצות חקלאיות), השייך לחברת יתב. מתקן זה מטפל היום בכל ההפרשות והנוזלים מרפתות עמק חפר. בסביבה נטולת החמצן של מכלי המתקן, הפסולת והשפכים מפורקים על ידי חיידקים, ובתהליך זה נוצר גז.

לדברי ראש המועצה האזורית רני אידן, "הקמנו מתקן ניסיוני קטן בתוך המטב"ח, שאליו מועברת הפסולת האורגנית משלושת היישובים, ואנחנו בודקים כיצד זה משפיע על פעילות המתקן". אידן אמר עוד כי "אנחנו מתכוונים להרחיב את הפרדת הפסולת לכל יישובי המועצה, שיש בה 41 אלף תושבים. כך נוכל למחזר את הרוב המכריע של הפסולת או להפיק ממנה אנרגיה ולחסוך את הכסף שאנחנו משלמים היום בעד הטמנת פסולת".

את הפעילות להפרדת הפסולת החלו לקדם תושבים ביישוב גן יאשיה. "התחלנו עם ארגון מחדש של פינת המיחזור ביישוב, ופנינו למועצה האזורית שתסייע גם להפרדת פסולת", סיפרה תושבת גן יאשיה שלי ליפ. "יחד עם המהלכים של המשרד להגנת הסביבה, היישוב שלנו הפך לחלק מפרויקט החלוץ".

הפסולת שיפרידו תושבי עמק חפר אמורה להגדיל את כושר ייצור החשמל של המטב"ח. נכון להיום, הוא מגיע לארבעה מגוואט. לדברי אחד ממנהלי המתקן שי לוי, "אנחנו קולטים מדי יום 600 טונות של פרש ונוזלים מהרפתות. אנחנו גם קולטים שומנים מתעשיית המזון ונקלוט את הפסולת של עמק חפר. מה שיוצא מהמתקן, בנוסף לגז, הם מים שאינם טובים לדישון במערכת השקיה, ונקראים מי תסנין. את המים האלה אנחנו מפזרים בשדות הסמוכים, לפי אישור המשרד להגנת הסביבה".

אבל מי התסנין המפוזרים כיום בשדות הסמוכים למטב"ח עשויים ליצור בעיה סביבתית, כי יש בהם ריכוז מלח גבוה העשוי לפגוע בקרקע ולהמליח את מי התהום. הבעיה עשויה להחריף, אם כמות הנוזלים תגדל בשל העברת הפסולת של היישובים. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "בגלל ריכוז המלח הוחלט שהמטב"ח יידרש בעתיד להפחית את כמויות הפיזור של מי התסנין".

המשרד להגנת הסביבה אישר את השימוש בשומנים ושפכים מתעשיית המזון, כי הם נחוצים לייעול תהליך פירוק הפסולת. אבל בבדיקה שעשה המשרד באחרונה נמצא שהמטב"ח לא עמד בהנחיות שניתנו לו לשימוש בחומרים אלו. בשל כך זימן המשרד את אחד ממפעילי המטב"ח לשימוע, ושלח התראה בנושא. לגבי בעיית ההמלחה של מי התסנין נמסר מחברת יתב שהמטב"ח קולט היום את כל הנוזלים ברפתות ויהיו אלה בעלין שיצטרכו לצמצם את כמות הנוזלים. לגבי תעשיית המזון צויןה שמדובר בתהליך בלמידה.

לכתבה בהארץ
Comments