עלויות הפסקת הגז המצרי למשק: 10 מיליון שקל ליום

נשלח 2 באוק׳ 2011, 10:35 על ידי Sustainability Org

שיבושי אספקת הגז ממצרים הזניקו את צריכת הסולר בישראל. לפי נתוני משרד התשתיות עולה כי ב-8 החודשים הראשונים של שנת 2011 גדלה צריכת הסולר לייצור חשמל ב-103% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד

יעל דראל | 2/10/2011 14:36
תגיות: סולר,דלקים,צינור גז,משרד התשתיות

שיבושי אספקת הגז ממצרים הזניקו את צריכת הסולר בישראל. במשרד התשתיות מעריכים כי פרט לפגיעה באיכות האוויר, עלות המעבר עלתה למשק בקיץ האחרון כ-10 מיליון שקל ליום.

על פי נתונים שפרסם היום (א') משרד התשתיות עולה כי בשמונת החודשים הראשונים של שנת 2011 גדלה צריכת הסולר לייצור חשמל ב-103% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. מנתוני מינהל הדלק והגז במשרד עולה כי בחודשים מרץ, אפריל, יולי ואוגוסט 2011 גדלה צריכת הסולר לייצור חשמל ב-382%, 212%, 424% ו-78% בהתאמה.

במשרד מייחסים את העליה לשיבושי האספקה של הגז הטבעי ממצרים, אשר הופסקו לחלוטין מחודש יולי ואילך. שר התשתיות, עוזי לנדאו, התייחס לנתונים ואמר כי "הנתונים המתפרסמים היום, מחדדים את הצורך של ישראל להבטיח את עצמאותה האנרגטית".

כאמור, במהלך השנה האחרונה שובשה אספקת הגז הטבעי בקו ההולכה ממצרים לישראל למשך שתי תקופות ארוכות. בפעם הראשונה הופסק הגז מתחילת חודש פברואר ועד לאמצע חודש מרץ, ובפעם השניה הפסיק הגז לזרום מסוף חודש אפריל ועד לאמצע חודש יוני. בכל הפעמים האלו השיבושים נגרמו כתוצאה מפיגועים שבוצעו במסופים ובצנרת הגז הטבעי.

במהלך חודש יולי אירעו שתי חבלות נוספות בקו, אספקת הגז הופסקה לחלוטין ולא חודשה מאז. המעבר לייצור חשמל בסולר במקום בגז טבעי, נחשב למעבר מזהם, אולם גם למעבר יקר מאוד למשק.

עלות הסולר כיום נעה סביב 125 שקל ליחידת אנרגיה (MMBTU), בעוד עלות גז טבעי נעה סביב ה-20 שקל. במשרד מציינים עוד כי נצילות הגז הטבעי גבוהה יותר ומכאן שהשימוש בסולר לייצור חשמל במקום גז טבעי גורר עלות עודפת של כ-4,250 שקל לכל טון סולר.

כך למשל, בחודשים יולי-אוגוסט החולפים, הייתה עלות ייצור החשמל יקרה יותר בכ-600 מיליון שקל  בשל צריכה עודפת של כ-142 אלף טון סולר לעומת יולי-אוגוסט בשנה שעברה.

השר לנדאו ציין כי "ישראל היא אי אנרגטי, ועליה לסמוך בראש ובראשונה על עצמה. אני שב וקורא לכל הגורמים במשק לתת כתף ולסייע במאמצינו בתחומים השונים על מנת להשיג את היעד. הקמת המצוף הימי לקליטת גז נוזלי, זירוז הקמת מערכת הולכת הגז מהים ליבשה וקידום נמרץ של ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות הם שיאפשרו את הביטחון האנרגטי הדרוש לפיתוח המשק הישראלי".

לכתבה באתר nrg
Comments