מה בוער? דרוש חשמל מקומי, מגוון ונקי

נשלח 1 במאי 2011, 5:32 על ידי Sustainability Org

עכשיו, אחרי הפיצוץ השני בצינור הגז ממצרים, ישראל תשלם מחיר כבד על כך שבמשך שנים התנהלה בכבדות ובאיטיות בתחום האנרגיה

אביב לביא | 1/5/2011 9:50
תגיות: אנרגיה חדשה
הסכם הגז בין ישראל למצרים נחשב בשנים האחרונות לעוגן שמחזק את היחסים בין שתי המדינות: אם אין שלום חם, ובקושי יש שלום קר, אז לפחות עסקה שלשני הצדדים יש אינטרס לשמר. אני לא חבר במפלגת חוזי השחורות, ואין לי יומרה לפרשן את הפוליטיקה הפנימית של המצרים, אבל אם מה ששימש כעוגן עולה בלהבות פעמיים בתוך תקופה קצרה - מה זה אומר על עתידה של האונייה?

שר התשתיות עוזי לנדאו אמר השבוע שהפיצוץ במצרים תפס את משק האנרגיה הישראלי מוכן. זה נכון באופן מאוד חלקי: גם בלי הגז המצרי יהיה לנו חשמל, אבל הוא יהיה יקר הרבה יותר ומזהם הרבה יותר. ישראל משלמת עכשיו מחיר כבד על כך שבמשך שנים התנהלה כאילו בתחום האנרגיה דבר לא בוער. חשמל משמש? מרוח? מגז נוזלי? כולם תקועים אי שם בנפתולי הביורוקרטיה והוויכוחים התקציביים. נשארנו עם הצינור המצרי המרוטש ועם הרבה מזוט במחסנים, שהשריפה שלו גם מזהמת וגם מייקרת את החשמל הלאומי בכמיליון וחצי דולר ליום.

אחרי הפיצוץ השני בצינור בסיני כבר ברור שגם אם האספקה תחודש במועד כלשהו, אי אפשר להתייחס אל הגז המצרי כמקור אמין. עכשיו גם ברור יותר מתמיד מהם קווי המתאר הרצויים של החשמל הישראלי העתידי: מקומי, מגוון ונקי ככל האפשר. רק משק אנרגיה שיתבסס על שלוש התכונות האלה יוכל להפחית למינימום את התלות בגחמות של הגיאופוליטיקה האזורית והעולמית, ובה בעת לא יטביע אותנו בענן מזוהם ושחור.
לא קיים קילוואט ירוק
האירוניה היא, שביום בהיר אפשר לראות עתיד אנרגטי בכלל לא רע לישראל. כל הפוטנציאל נמצא כאן: גז, כידוע, יש במעמקי הים בשפע, שמש לא חסר, וגם מהרוח הישראלית - גם אם לאדם הסביר קשה להבחין בזה - אפשר להפיק מכסה לא מבוטלת של מגה-וואטים. אם הכל יטופל כמו שצריך, כבר באמצע העשור הנוכחי ישראל מסוגלת ליהנות מיציבות אנרגטית מרשימה, ולהתבסס על תמהיל שרובו כחול-לבן ורובו נקי או נקי יחסית. אבל ממתי העניינים כאן מטופלים כמו שצריך?

בדרך למימוש החזון האופטימי הזה ממתינים עוד אינספור מכשולים: האוצר שהחליט שאנרגיית שמש היא השקעה לא כדאית (מעניין איך מתמחרים עצמאות אנרגטית); והמאבקים הצפויים על המתקנים והתשתיות שאמורים להביא את הגז המיוחל לתוך רשת החשמל. עד הרגע שבו הגז יאיר בתים בישראל, יצטרך משרד התשתיות לעבור דרך חתחתים סטטוטורית ותכנונית. מה הפלא שכמה שעות לאחר הפיצוץ בסיני מיהר עוזי לנדאו לפגישה עם שר הפנים - האיש שאחראי על מערך התכנון בישראל.

לפני שרצים לייצר עוד ועוד חשמל, אולי אפשר למנף את החדשות הרעות שהגיעו מסיני דווקא לצעד חיובי: אם כל הדלקה של האור או הפעלה של מכשיר חשמלי היא מעכשיו יותר מזהמת ויותר יקרה, כדאי להסביר את הדברים לציבור ולהזמין אותו לצרוך פחות. הרי בשום מקום בעולם לא קיים קילוואט ירוק יותר, בטוח יותר וזול יותר מהקילוואט שלא צרכנו.
 
Comments