מי חוסם את אנרגיית הרוח בישראל?

פורסם: 8 באפר׳ 2010, 12:08 על ידי: Sustainability Org
נושא אנרגיית השמש התקדם מאוד מאז החליטה רשות החשמל על תמריצים נדיבים, מדוע אנרגיית הרוח אינה זוכה לקידום דומה? עו"ד איתן פרנס טוען שהבעיה נעוצה במחסור במידע, בביורוקרטיה וברגולציה לא ברורה.
 
03/04/2010 נתי גרנץ וארנון מעוז - אתר תשתיות
 
נושא האנרגיה הסולרית בישראל זכה לסיקור שוטף וליחסי ציבור שהביאו לפיתרון של חלק מהבעיות הבוערות. בתאריך 7 ספטמבר 2009, לפני יותר מארבעה חודשים, התקבלה החלטה של הרשות החשמל לגבי הסדרת ייצור חשמל באמצעות טורבינות רוח קטנות. אך ענף אנרגיית הרוח סובל ממחלות ילדות החוסמות את הרוח הנושבת ומשביתות את להבי הטורבינות הקטנות לייצור חשמל ירוק.

חוסר נגישות לנתונים וביורוקרטיה

נתוני אנרגיית הרוח אינם זמינים לציבור והוא לא תמיד יכול לגשת לנתונים הקיימים במאגרי המידע של גופים כמו השירות המטאורולוגי, צה"ל, משרד החקלאות, המשרד להגנת הסביבה, חברת החשמל ועוד. אי זמינות הנתונים המהווים את הבסיס לבחינה של כדאיות ההשקעה מחייבת את המעוניינים בהקמת טורבינת רוח קטנה (עד 15 קילו-ואט) לרכוש את הנתונים ולשלם עליהם מחיר מלא. בנוסף, על היוזם לערוך סקר רוח מעמיק שעלותו מאות דולרים ומעלה של האזור בו מתוכננת הקמת הטורבינה.

לאחר שעבר היזם או המתקין הפרטי את המשוכה הראשונה הוא צפוי להיתקל בקיר ביורוקרטי של ועדות התכנון המקומיות. לדברי עו"ד איתן פרנס, יו"ר איגוד החברות לאנרגיה מתחדשת, משרד הפנים יחל לדון בקרוב בהסדרה לטורבינות רוח קטנות, אך כרגע אין מתווה תכנוני שניתן לעבוד לפיו. "הגיע הזמן שהרשויות ירתמו לקדם את תחום אנרגיית הרוח בישראל שסובל מחסמים שמונעים מהחברות לממש את ההסדרה שפורסמה לענף", ציין פרנס.

מקסים ראקוב, מנכ"ל חברת טכנוספין, פירט במכתב ששלח לשר הפנים אלי ישי את החסמים בתחום התכנון של ענף הרוח. טכנוספין מפתחת ומייצרת במפעלה בארץ טורבינות רוח קטנות.

לקוחות יש – היתר ועדת תכנון אין

ראקוב ממשיך ומסביר חלק מדבריו לשר ישי: "בעוד שנכונות הלקוחות (הן פרטיים והן עסקיים) להתקין טורבינות הינה בשיא, מפיצי החברה מתלוננים באופן גורף על כך שרשויות מסרבות להוציא היתרים בנימוק שאין להן קריטריונים להחלטה, אין מדיניות משרד הפנים ואין ידע בנושא". כמו כן קיים חוסר אחידות בין רשויות שונות באופן ההתייחסות לסוגיה. ישנן ועדות שטוענות שיש לבצע שינוי בתב"ע (תכנית בינוי ערים) מקומית. ועדות אחרות כלל לא מסכימות לקבל בקשות לטיפול, ויש אלו המוכנות לקבל בקשות, אך מבהירות כי העניין לא יתקדם עד לקבלת הנחיות ממשרד הפנים. "הבעיות שדווחו מתייחסות לוועדות תכנון ובנייה מקןמיות רבות בגולן, בגליל עליון, בגליל מזרחי, בגליל תחתון, במשגב, ביבנה, בירושלים, ועוד", מוסיף ראקוב.

מרק סגל, סמנכ"ל שיווק ומכירות בחברת טכנוספין, מפרט את המלכוד המתסכל בו נמצאים היזמים בענף: "ועדות התכנון והבנייה אומרות שהן אינן יכולות לתת אישורים מכיוון שאין הגדרות של משרד הפנים. אי אפשר להתחיל את הפרויקט. כל המכלול של קבלת ההיתרים תקוע". לדעת סגל, "משרד הפנים צריך להוציא הנחיות לטורבינות רוח קטנות כמו גודל טורבינה, סוג ההתקנה, מה מותר, מה אסור, איזה תהליך צריך לעבור וכו".

עלויות טורבינות רוח

מה העלויות והרווחיות של טורבינה ביתית? "טורבינה של שלושה עד שלושה וחצי מטר במהירות רוח ממוצעת של כ-5 מטרים לשנייה תספק כ-4000 קוט"ש. עלות ההתקנה היא כ-35,000 ש"ח, ההכנסה הצפויה בתעריף שאישרה רשות החשמל, 1.65 ש"ח לקוט"ש, תהייה בסדר גודל של 7000 ש"ח בשנה. זה אומר שהחזר ההשקעה יהיה כעבור כחמש עד חמש וחצי שנים. אם הרוח תהיה חלשה או חזקה יותר, התחשיב כולו משתנה.

מה הייחודיות של טכנוספין? "חברת טכנוספין הוקמה בשנת 2004 ומתמחה בייצור טורבינות רוח קטנות עד בינוניות. הייחודיות בפעילותנו היא בטכנולוגיית ייצור הלהבים המאפשרים ניצול מקסימלי של הרוחות החלשות שפוגשים ברוב המקומות בארץ. פעולת הטורבינות היא ללא רעש וויברציה כך שאפשר להתקין את הטורבינות שלנו גם באזורי מגורים".

לכתבה באתר אפוק טיימס

Comments