"מי שמתקין מערכת סולארית יהיה בבעיה"

פורסם: 24 בדצמ׳ 2009, 3:06 על ידי: Sustainability Org
תאריך פרסום: 21/12/2009
 
מנכ"ל מכון התקנים: "אין תקן ובדיקה ניטרלית למערכות מיובאות". במכון יקימו מערך להכשרת בודקים בתחום במטרה למנוע הטעית צרכנים.
 
מכון התקנים החל בבניית מערך בדיקה ותקינה למערכות סולאריות פוטו-וולטאיות. בכוונת המכון ליצור יכולת הדרכה בתחום כדי להכשיר בודקים, לרכוש ציוד ולהקים מחלקה מיוחדת לתחום האנרגיות המתחדשות, כמו גם אנרגיות בתחומי רוח, סולארי-תרמי וביו.

לדברי דורון טמיר, מנכ"ל מכון התקנים, אין היום תקן למערכות האלו, ולגבי המערכות שמיובאות מחו"ל, (בדרך כלל מסין), מסתפקים בבדיקות שהן עברו בארץ מוצאן. טמיר מזהיר כי "היום אין תקן לנושא, וגם אין אף גוף ניטרלי שבאמת יודע למדוד, לחשב ולבדוק שהמערכות מותקנות נכון, שהן מפיקות את מה שהמתקין מבטיח שהן מפיקות, שהן יעילות מבחינת ניצולת קליטת שמש והפקת חשמל כמו שמובטח, ושהמערכות האלו ימשיכו להיות יעילות גם עוד 20 שנה". לדבריו, מי שמתקין היום מערכת סולארית פוטו-וולטאית עלול למצוא את עצמו בבעיה גדולה.

יש לציין כי לפני החיבור של המערכת לחברת החשמל בודק חשמלאי מוסמך מטעם חברת החשמל את המערכת, אך כפי שטוען טמיר, הוא לא בודק פרמטרים אחרים כמו ניצולת המערכת. יש, אגב, חברות המתקינות היום מערכות פוטו-וולטאיות שמציעות גם ביטוח של המערכות, מבחינת יכולת תפוקה לאורך שנות פעילותה, המוערכות ב-20 שנה. הן גם שותפות במקרים רבים במערכת, כך שהן מתחלקות עם בעל הנכס שעליו מותקנת המערכת בסיכונים וברווחים. נציג של אחת החברות המובילות בתחום מברך על היוזמה: "התקינה לא מפחידה. להפך, היא רק תעשה סדר בתחום שיש בו גם לא מעט חאפרים".
 
Comments