מי ישלוט במיליארדים של משק האנרגיה בישראל?

נשלח 4 בדצמ׳ 2011, 5:29 על ידי Sustainability Org

בג"ץ, העיתונות - ועכשיו משק האנרגיה

מאת אבי בר-אלי, 4/12/2011
 

המתקפה המשולבת על רשות החשמל - תיקון חקיקה שירוקן סמכויותיה, ואיגוף באמצעות מינוי פוליטי של יו"ר מטעם - נועדה לכבוש יעד רגולטורי נוסף, המשמש כיום חסם בפני מונופולים פרטיים או ממשלתיים (חברת החשמל) בדרך לגריפת הון ציבורי לתועלתם.

כפי שהמתקפה על בית המשפט העליון מנומקת בצדק אידיאולוגי כלשהו, והצרת צעדי התקשורת וחניקתה מנומקים בריסונה הנדרש - כך גם כיבוש מעוז הרגולציה בתחום החשמל מלווה בהסבר מלומד על חלוקה נכונה יותר של סמכות מקצועית מול אחריות מיניסטריאלית.

בעולם האמיתי, כפי שהרשות השופטת "מוענשת" בימים אלה על חתירתה למאבק בשחיתות הגואה, וכפי שהעיתונות "מוענשת" בגין ליבויה הקיץ של המחאה החברתית-כלכלית, כך גם רשות החשמל תיענש בגין הקשיים שהערימה על כוחות האופל בשנה החולפת: החל בחסימת גופי הון דומיננטיים מלשלוט בשוק החשמל הפרטי, דרך הגבלת מחיר הגז שישלם השוק לשותפות תמר, וכלה בדרישתה להתייעלות בחברה החשמל, כתנאי מקדים לייקור תעריפים.

שר התשתיות עוזי לנדאו הלין בתחילת הקדנציה שלו, ובצדק, כי משבר האמון בדרג הפוליטי הוא שהוליד את הפקעת סמכויותיו בתחום התשתיות לרשויות סטטוטוריות עצמאיות וא-פוליטיות. אלא שמאז, עשה לנדאו ככל יכולתו כדי להצדיק מדיניות זו.

כך, לאחר שהדיח את יו"ר רשות החשמל משום שהוזיל תעריפים בניגוד לדרישת חברת החשמל, לאחר שפעל נגד כינונה של ועדת ששינסקי, ולאחר שניסה לבלום את הפחתת מרווח השיווק של חברות הדלק, מבקש עתה לנדאו את אמון הציבור כדי להסמיך אותו לקבוע את תעריף החשמל ולחלק רישיונות ייצור חשמל ליזמים פרטיים. זאת, כשבמקביל הוא תוקף את נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש, ומכנה את בית המשפט "שמאלן, פוליטי, מנותק מהיהדות, ולעתים גם מהמציאות, ומרשה לעצמו לפלוש לתחומים לא לו".

במשק החשמל, עם זאת, אין מניעה לשלטון "פוליטי, מנותק מכלכלה, ולעתים גם מהמציאות, שמרשה לעצמו לפלוש לתחומים לא לו". לפיכך, לכשיושלם המהלך המשולב שמקדמת מפלגתו של לנדאו, ישראל ביתנו, יוכלו משפחות תשובה ועופר לשלוט בשוק החשמל הפרטי; שותפות תמר תוכל להכפיל את מחירי הגז שהיא גובה בעשרות מיליארדי שקלים; חברת החשמל תזכה לכיסוי גורף של שעות העבודה הפיקטיביות שרושמים לעצמם עובדיה, ולכיסוי אוטומטי של עלויות הטורבינות שהיא רוכשת ביודעין מהקרטלים הבינלאומיים. את הילולת המיליארדים הזו יממן מן הסתם מכיסו ציבור הצרכנים, שימשיך להאמין שהכל באשמת "הגז הערבי".

לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:

משרד התשתיות מתכנן: סמכויות רשות החשמל ירוקנו

בראייה לאומית, יש יתרון למחיר חשמל גבוה

 
Comments