אנרגיה גרעינית – "עושים חושבים"

נשלח 4 באפר׳ 2011, 4:19 על ידי Sustainability Org

האסון הגרעיני ביפן מעורר שאלות הנוגעות להקמת כורים חדשים והמשך השימוש בכורים ישנים – "עושים חושבים" גם בארץ

04/04/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
 
גרמניה
תחנת הכוח בפיליסבורג, גרמניה - אחת מבין 7 התחנות הגרעיניות שגרמניה סגרה צילום: Thomas Niedermueller/Getty Images
אנרגיה גרעינית נתפסה כפתרון טוב ורצוי להפחתת גזי החממה למרות שעד היום לא היה בנמצא פתרון משביע רצון לפסולת הגרעינית, האסון ביפן עורר סוגיה זו לדיון מחודש.

אסון הדליפה הרדיואקטיבית על השלכותיו מעורר שאלות נוקבות באיחוד האירופי ובארה"ב וכל שכן ביפן עצמה. כיום ישנה ביפן מגמה לעודד פינוי מרצון של האוכלוסייה הנמצאת ברדיוס של -25 ק"מ מהעיר פוקושימה.

בבריסל התכנסו ראשי מדינות האיחוד האירופי ולא הסתמנה תמימות דעים בין המשתתפים, צרפת מעדיפה את המשך השימוש בגרעין, בעוד בגרמניה מתגבשת מגמה לצמצום השימוש בכורים גרעיניים קוראת לשים לו מעצורים.

לפני שנה הודיע הנשיא אובמה כי תיבנה תחנת כוח גרעינית להספקת חשמל אך לאחר האסון ביפן סקר מראה שתמיכת תושבי ארה"ב לחזור לאנרגיה גרעינית נמצאת בנסיגה. מושל מדינת ניו יורק, אנדריו קואומו אמר כי אחת העדיפויות כיום היא בדיקה מחדש של תחנת הכוח הגרעינית הישנה "אינדיאן פוינט" בניו יורק. ראש הממשלה ישראל בנימין נתניהו הודיע כי בישראל יש לשקול מחדש את כל נושא השימוש בגרעין לייצור חשמל. גם אם יש לשער שקיימות תוכניות מגרה, בפועל אין תכנית אופרטיבית להקמת תחנת כוח.

בדיקות בטיחות מן המחמירות ביותר

שרי האנרגיה של 27 מדינות האיחוד האירופי התכנסו בבריסל כדי לדון באמצעי הזהירות בכורים הגרעיניים ברחבי אירופה. רבים מבין השרים הסכימו כי יש לקבוע נורמות התנהלות המקובלות על כל המדינות המבטיחות "בטיחות גרעינית". הכוונה לבדיקות וולונטריות לא מחייבות שמדינות השוק יבצעו ב-143 תחנות כוח גרעיניות המפוזרות על פני מדינות האיחוד. גם אם אין הסכמה על המשך פיתוח של הגרעין באיחוד האירופי, התגבשה הסכמה רחבה על כך שהבטיחות צריכה להיות ברמה המיטבית כדי למזער תוצאות אפשריות של אסון טבע במידה ויתרחש.

מסמך של חברי ברית וונרה (WENRA) בנושא בטיחות ואיכות לבניית כורים גרעינים חדשים פורסם לעיון בינואר 2010, אך עדיין לא אושר כתקנות החלות על הכורים החדשים והקיימים. שר התעשייה הצרפתי אריק בסון (Eric Besson) הציע ללמוד ממסקנות המסמך.

מדינות אירופה דנות בביצוע "מבחני לחץ" (stress tests) לכל הכורים הגרעיניים והשר בסון מציע ארבעה קריטריונים למבחנים: סכנת הצפה, סכנת רעש אדמה, סכנה של מניעת קירור מסיבה כלשהי ותאונה. נשיא סרקוזי הבטיח כי יסגור את הכורים שלא יעמדו במבחני הלחץ.

האיחוד האירופי גם פנה למדינות מזרח אירופה וביניהן רוסיה לבדוק את הכורים הגרעינים שבתחומן.

כורים ישנים בכל רחבי העולם

אלה המצדיקים את המשך פיתוח תחנות כוח גרעיניות כמו בסון טוענים כי הכורים בפוקושימה הם ישנים, ושלעומתם הכורים החדשים בצרפת נבנים עם טכנולוגית דור שלישי של EPR - European Pressurized Reactor (לחץ הכור). בכורים החדשים, אומרים המצדדים בגרעין, הסכנה לתאונות פחותה והם יכולים לשמש במשך 60 שנה בצורה בטוחה לעומת הכורים שנבנו בשנות ה-80 שלהם אורך חיים של 40 שנה בלבד. הכור בפוקושימה החל לפעול בשנת 1971.

אך לא רק ביפן חלק מהכורים ישנים, קנצלר גרמניה אנג'לה מרקל הודיעה מיד לאחר האסון ביפן על סגירת שבעה כורים שגילם עבר או מתקרב ל-40 שנה.

שר הסביבה הגרמני נורברט רוטגן הצהיר על נקיטת אמצעים חסרי תקדים לשם הבטחת פעילות תקינה של הכורים הגרעינים בתחום גרמניה.

ישראל והגרעין

בעבר עלו הצעות להקמת תחנת כוח גרעינית בישראל אך כולם בסופו של דבר נגנזו. לפני כשנה הכריז שר התשתיות ד"ר עוזי לנדאו בוועידת הגרעין אותה כינס נשיא צרפת ניקולא סרקוזי על רצונה של ישראל להקים תחנות כוח גרעינית לייצור חשמל.

לא כולם הסכימו להצהרתו של לנדאו, ד"ר שחר דולב, הממונה על תחום המחקר בפורום הישראלי לאנרגיה, הסביר אז: "מאחר וישראל היא מדינה קטנה, המדינה הצפופה ביותר בעולם המערבי, הרי שלתאונה חמורה עלולות להיות השלכות אסטרטגיות –החל מפגיעה במאגרי מי התהום עקב דליפה וכלה בפיזור נשורת רדיואקטיבית על פני המדינה כולה בשל תקלה רצינית בכור". המתנגדים אף טוענים שיש לקחת בחשבון את העובדה שישראל יושבת על פני אזור גיאולוגי המועד לרעידות אדמה, ורעידות האדמה עלולות לגרום להרס הכור וכתוצאה מכך לדליפת חומר רדיואקטיבי מסוכן.

לאחר האסון ביפן התבטא נתניהו לגבי אפשרות של הקמת תחנת כוח גרעינית בישראל בראיון לרשת הטלוויזיה CNN: "יידרש עכשיו טיעון משכנע מאוד כדי שאסכים לזה". הוא גם הביע דעתו שישראל לא תחתור לאנרגיה גרעינית אזרחית בשנים הקרובות.

ארגונים סביבה מפגינים בעולם

ארגון הסביבה העולמי גרינפיס הוציא מיד עם היוודע דבר האסון הגרעיני ביפן פעילים להפגנות נגד המשך השימוש באנרגיה גרעינית, מהונג קונג ועד לריו דה ז'נרו בברזיל. הארגון קורא "להפסיק את התפשטות האנרגיה הגרעינית עכשיו". ארגון סביבתי גרמני הפגין מול בניין הפרלמנט בברלין עם כרזה עליה רשום: "מי שאוהב את הגרעין שיעבור לגור בפוקושימה עכשיו".

רעידות אדמה בעוצמה דומה בעבר

רעידת האדמה האחרונה ביפן שגרמה לצונאמי שכנראה הביא לקריסת הכור בפוקושימה היתה הרעידה השלישית בעוצמתה שנמדדה אי-פעם - 9.2 (בסולם ריכטר) , והשניה בגודלה משנת 1900.

והנה ארבע רעידות האדמה החזקות ביותר שנמדדו לפי סולם ריכטר מתחילת המאה העשרים :

1. צ'ילי                 22.5.1960    9.5

2. אלסקה             28.3.1964    9.2

3. סומטרה            26.12.2004  9.1

5. קאמצ'אטקה     4.11.1952    9.0

Comments