אנרגית רוח – יש בעולם המודאגים מכך

פורסם: 2 ביולי 2010, 9:05 על ידי: Sustainability Org
אנרגית הרוח היא טובה להפחתת התחממות כדור הארץ ומפחיתה את התלות בנפט, אך אף אחד לא רוצה אותה בחצר האחורית שלו
26/06/2010 קאסי ריאן - אפוק טיימס
 
כדי להגיע לאישור הפעלתה החודש של טורבינות מסוג 73 של חברת אפורון (Epuron) בחוות רוח Gullen Range ב-New South Wales באוסטרליה, ניתנו פיצוים ל-14 בעלי קרקעות. הטענות היו במיוחד מופנות לפגיעה חזותית, ל"ריצוד של צלליות" ועל הצורך להתגבר על רתיעה מפני התקנת הטורבינות.

חיסכון משמעותי בשימוש בגז

לפי אתר האינטרנט של חברת Epuron, חוות הרוח Gullen Range מבוססת על מערך של 84 טורבינות אשר יכולות לספק אנרגיה נקייה ומתחדשת עבור יותר מ- 73,000 בתי אב ובכך להפחית את השימוש בגז בכמות של כ- 588,000 טונות לשנה.

למרות שאנרגית הרוח יכולה לתרום לפתרון בעיית התחממות כדור הארץ, לא פתרו את הנושא "מה קורה בחצר האחורית שלי" שנשאר ללא פתרון.

ד"ר מרק דיסנדורף, מומחה לאנרגיה מתחדשת ומחבר הספר "פתרונות החממה עם אנרגיה ידידותית לסביבה", מאמין שתעשיות הפחם ואנרגיית הגרעין משליכות אור שלילי על אנרגיית הרוח כיוון שהיא, כרגע, אנרגיה מתחרה עבורם. "קבוצות מתנגדות לאנרגיית רוח נפלו בפח בתעמולה שלהם עצמם.", מוסיף דיסנדורף.

בעיות הנובעות מתנודות ושינויים

בשנה שעברה גדל בעולם ייצור אנרגיית הרוח בשליש. ארה"ב עומדת בראש היצרניות לפני אסיה ואירופה בכל הקשור למספר ההתקנות בפועל. לפי Windpower, האירוע האמריקאי השנתי, השימוש באנרגיית רוח גדל בשנת 2009 ב-39 אחוזים, מבחינת חיסכון באנרגיה שווה הדבר להורדתן מהכביש של 10.5 מיליון מכוניות.

יחד עם זאת מכיוון שהרוח נושבת בצורה לא אחידה, דרושה השלמה כדי להתמודד עם הפוגות או שינויים פתאומיים בהספקת החשמל מהרוח. דרישות החשמל הלא אחידות עקב שינויי העונות (למשל חימום בחורף) אף הן דורשות חשמל גם ממקור אחר.

דנמרק מונעת את הצורך בחשמל ממקור נוסף על ידי כך שהיא משתמשת במתקנים הידרואלקטריים של מדינות אחרות לאגירת העודפים שהיא מייצרת, אותם היא קונה בחזרה במחיר גבוה בתקופות של רוח חלשה וצריכה מוגברת.

באוסטרליה, טוען דיסנדורף, היו יכולים להשתמש כתגבור ברשת חיבורי תחנות ממסר, למשל בין החלק הדרומי של אוסטרליה לבין החוף המזרחי שלה. כמו כן יכולים להשתמש בטורבינות גז, משאבות הידראוליות, מצברים רטובים [מכילים מים מזוככים וחומצה] וגם באוויר דחוס Compressed Air Energy Storage (CAES).

בעיות קטנות נוספות

זרועות הלהבים בתחנת רוח טיפוסית הן בקוטר של למעלה מ-50 מטר, ולכן החשש הוא שיהווה מפגע אסטטי לנוף. בנוסף טורבינות צריכות להיות בקרבת תחנות ממסר של רשת החשמל. מרחק גדול מדי מעלה את מחירי החשמל. בעיות נוספות הן רעשים המופצים על ידי להבי הטורבינות, חריקות תיבת ההילוכים, בעיית סינדרום הטורבינה או תופעת אינפרא-קול המשוערת. כל אלה גורמים לבעיות בריאות שונות - מחוסר שינה ועד לליקויי למידה. בשל כל הסיבות האלה, אנרגיית רוח עדיין אינן מעוררת עניין בקרב קהילות רבות.

אפילו שוחרי איכות הסביבה מתנגדים לאנרגיית רוח בגלל מספר ציפורים ועטלפים שלטענתם נהרגים על ידי חוות רוח, למרות שאנרגית הרוח היא אנרגיה נקייה ומתחדשת. למשל החברה המלכותית להגנת הציפורים (Royal Society for the Protection of Birds) RSPB מדווחת שתשעה עיטים נהרגו על ידי טורבינות רוח באי סמולה (Smola) בנורבגיה תוך 10 חודשים, בשנת 2006, בנוסף לעופות האזור וזוגות הרבייה שנהרגו אף הם - עד 19 ציפורים במספר.

דיסנדורף מסביר שרק לשתים או שלוש חוות רוח יש את הבעיה הזאת בגלל המיקום הגרוע. הוא טוען שחוטי חשמל, מכוניות וחתולים הם "רוצחים" גדולים הרבה יותר של ציפורים ומוסיף שגם הארובות של תחנות החשמל המופעלות בפחם הורגות מספר גדול של ציפורים. הוא מסכים שהמפגע האסטטי הוא בלתי נמנע למרות שזה גם עניין של טעם. לגבי זיהום הרעש הוא טוען שבעיה זו זניחה.

טורבינות צריכות להיות ממוקמות בשטחים נרחבים כדי למנוע רוח-צללים. לדעת מומחים, המרחק בין הטורבינות צריך להיות לפחות פי חמש מהקוטר שלהן כדי למנוע אובדן אנרגיה. לחוות רוח הממוקמות בחוף בעיה של המרחבים הפתוחים והמרחק ביניהן אינו קיים, בשל רוחות הים החזקות הנושבות במהירות קבועה. יחד עם זאת העלויות בחוות שליד הים גבוהות יותר בגלל הצורך בקווי העברת כוח ארוכים יותר. זאת בשל עומק האוקיאנוס, קורוזיה וכלי שיט מיוחדים לתחזוקה. קיימות חוות רוח צפות, שהן בשלב ניסוי, בהן משתמשים בטכנולוגיה של אסדות קידוח. חוות אלו יכולות לנצל יותר טוב את רוחות הים החזקות.

כדאיות כלכלית

בהשוואה לאנרגיה גרעינית, אנרגיית הרוח היא זולה בצורה משמעותית, לדברי של דיסנדורף, "אם אתה מסתכל על ההשקעה הכוללת ועל עלות התפעול....והמחירים הם בירידה מתמדת."

לאחר ההתקנה, אנרגיית הרוח היא בעלת העלות התפעולית הנמוכה ביותר. " באירופה היא מוזילה את העלויות של החשמל לצרכנים." ועוד אומר דיסנדורף: "עשרות ומאות אנשים מועסקים בתעשיית הרוח והייצור הנלווה, למרות המשבר הפיננסי העולמי."

כמו באנרגיית השמש, אנרגיית הרוח מורכבת מיחידות מודולריות שיכולות להיות מותקנות על פי דרישה - דבר שמקטין סיכון עבור המשקיע.

למרות המגרעות המוזכרות, אנרגיית הרוח ממריאה בכמה מקומות מסביב לעולם בעידוד הלוואות והטבות במיסים. דיסנדורף מאמין שבעזרת ניהול מדיניות נכונה: "החלק של אנרגיית הרוח מההרכב הכולל של החשמל האוסטרלי יגיע ל-25-20 אחוז 'על בטוח'." בשילוב אנרגיות מתחדשות אחרות, כמו אנרגיית שמש וביו–חשמל, אנרגיית הרוח תגרום לכך שלא אוסטרליה לא תהייה תלויה בפחם "המלוכלך".
 
Comments