המדען הראשי במשרד התשתיות: "לא יהיה מנוס מלפתח אנרגיה גרעינית"

פורסם: 18 בספט׳ 2011, 8:06 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 18 בספט׳ 2011, 8:11 ]

"ישראל לעולם לא תהיה יצואנית גז", טוען שלמה ולד, המדען הראשי במשרד התשתיות. "באמצע המאה נצטרך מקור אנרגיה נוסף, ויש רק טכנולוגיה אחת אפשרית נוספת - אנרגיה גרעינית"

יעל דראל | 18/9/2011 17:41    
תגיות: אנרגיה גרעינית, גז טבעי
"מאגרי הגז הטבעי של ישראל יספיקו לנו ל-50 השנה הקרובות. אלו לא מאגרים אסטרטגיים ולכן, למרות הטענות של חברות הקידוח, ישראל לעולם לא תהיה יצואנית של גז טבעי. אם נייצא, העתיד האנרגטי שלנו יירד לטמיון", כך אמר בסוף השבוע שלמה ולד, המדען הראשי במשרד התשתיות.
ולד השתתף בכינוס המועצה ההנדסית של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה. הוא הוסיף ואמר: "ייצוא גז הוא רעיון שאסור לתמוך בו בשום צורה. נוכל לכל היותר לייצא גז לקפריסין ולירדן מסיבות פוליטיות, לא יותר מזה". לדבריו , על ישראל לפתח את משק הגז הטבעי בגבולותיה ולהרחיב את ההתבססות עליו גם בתעשייה.

ולד התייחס לתמהיל הדלקים העתידי במשק החשמל המקומי בהקשר של פיתוח תוכנית-אב ואמר כי לא יהיה מנוס מלפתח אנרגיה גרעינית כאמצעי לייצור חשמל בעתיד. "פרט לתחנת הכוח באשקלון, שישתמשו בה בפחם כגיבוי, לא יקומו בישראל תחנות כוח מבוססות פחם. הדעה הציבורית לא תאפשר זאת. לכן החל מאמצע המאה נצטרך מקור אנרגיה נוסף פרט לגז, ויש רק טכנולוגיה אחת אפשרית נוספת - אנרגיה גרעינית".
"משרד האוצר מעכב"

אין זו הפעם הראשונה שוולד מביע את תמיכתו בהישענות על אנרגיה גרעינית במשק החשמל, והוא אישר כי במשרד התשתיות בוחנים את הנושא תקופה ארוכה. "אם אנו רוצים שהטכנולוגיה הזאת תשרת אותנו בעתיד, צריך לחשוב על זה כבר עכשיו. מדובר בתהליך שנדרשות לו 25-20 שנה לפחות", אמר .

שר התשתיות עוזי לנדאו מתח בכנס ביקורת חריפה על משרד האוצר, וטען כי הוא מעכב את תוכנית החירום של חברת החשמל וכי ההתעקשות על הפרטת החברה עיכבה במשך שנים את תהליך ההתייעלות שלה. "התוצאה היא שבין 2012 ל-2014 עלולות להיות שעות רבות של חושך במדינת ישראל, וההפרטה תביא לעלייה בתעריפי החשמל", הוא אמר. "אני מקווה שפקידי האוצר הבינו שמודל ההפרטה שלהם אווילי ומסוכן".

לנדאו אף מתח ביקורת על הבלו המוטל על הדלק, שעומד על 53%, ואמר כי בכוונתו להביא לממשלה הצעת מחליטים שתגביל את הבלו ל-30%.


כתבות קשורות:
Comments