עזבו את השאלטר הציבורי בשקט

נשלח 28 בדצמ׳ 2011, 7:26 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 28 בדצמ׳ 2011, 7:27 ]

אנו דורשים מהמגזר הדתי שיישא בעלויות הנוגעות להכשרת החשמל כך שיתאים לאמונותיו, וצריכים לגזור גזירה שווה למאמיני הדת הירוקה. מי שרוצה לשלם עלות חשמל מפולפלת בשביל החשמל הכשר או הירוק שלו מוזמן לעשות זאת על חשבונו

רותם סלע | 27/12/2011 9:06 
תגיות: חשמל מאנרגיה ירוקה,חשמל כשר
האם הייתם מוכנים לשלם מאות שקלים בכל שנה בשביל חשמל כשר? התשובה של רוב הקוראים היא ככל הנראה "לא" גורף וחד-משמעי, אבל זו בדיוק המדיניות שממשלת ישראל התחייבה לה בחודש יולי האחרון.

על-פי ההחלטה לעידוד האנרגיות המתחדשות הממשלה אימצה את הצעת שר התשתיות עוזי לנדאו והשר להגנת הסביבה גלעד ארדן, והגדילה משמעותית את כמות המכסות לאנרגיה מתחדשת בעלות שעשויה על-פי נתוני רשות החשמל לנסוק עד 2020 לכמעט 4 מיליארד שקל.

בניגוד לסוגיית החשמל היהודי הכשר, אשר עלותו כ-30 מיליון שקל בלבד, סוגיית הכשרת החשמל על-פי הלכות הדת הירוקה לא תפסה את הכותרות הראשיות בעיתונים, לא פתחה את מהדורות החדשות ולא כיכבה בסדר היום של ועדות הכנסת הכלכליות; ההחלטה גם לא היתה מטרה ללחציהן של תנועות חברתיות חוץ-פרלמנטריות, ולא עניינה באופן כללי את הפוליטיקאים, את העיתונאים ואת אנשי האקדמיה.

להדרה של הדיון היקר הזה מהשיח הציבורי, שחשיבותו נאמדת כאמור במאות שקלים בחשבון החשמל של הצרכן, סיבה פשוטה מאוד - קובעי הדעה בישראל מגלים סימפתיה מועטה לעניינים הנוגעים לגילוייה ולעלויותיה הציבוריות של הדת היהודית ורוחב לב בלתי מצוי לעניינים הנוגעים למימון עיקרי האמונה של הדת הירוקה.

וכך, כשחלק לא מבוטל מהיהודים הדתיים מבקשים להשקיע משאבים ציבוריים מוגבלים באוטומציה של מערכת ייצור החשמל כדי שתעבוד על-פי כללי ההלכה הם נתקלים בזעקות שבר של הציבור, ואילו הפונדמנטליסטים הירוקים זוכים בים מחיאות כפיים כשהם מבקשים להפנות מיליארדים לחשמל ירוק כדי לסייע ב"מאמץ עולמי" (שאין מדינה מחוץ לאירופה הקורסת שנרתם לו) למניעת התחממות גלובלית שעצם קיומה נתון במחלוקת, ושבין כה לישראל הקטנה אין שום יכולת אמיתית לתרום לה.

אינני מדען או תאולוג, אך אני מאמין בחופש ובשוויון. אנו דורשים מהמגזר הדתי-יהודי שיישא בעלויות הנוגעות להכשרת החשמל כך שיתאים לאמונותיו וצריכים לגזור גזירה שווה למאמיני הדת הירוקה. מי שרוצה לשלם עלות חשמל מפולפלת בשביל החשמל הכשר או הירוק שלו מוזמן לעשות זאת על חשבונו ולעזוב את השאלטר הציבורי בשקט.

כתבות קשורות:
Comments