קמפיין "הגז הערבי" נגד ארגוני הסביבה

פורסם: 14 באוג׳ 2010, 14:34 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בינו׳ 2011, 23:40 ]

ארגוני הסביבה לא האמינו שתמיכה בהגדלת תמלוגי הגז תהפוך אותם לאויבי האומה. הם שבמשך שנים דורשים להפחית את התלות בנפט, צעד שמדינות ערב כל כך מתנגדות לו

אביב לביא | 12/8/2010 9:25
המסקנה הבלתי נמנעת ממה שמתחולל כאן בימים האחרונים, היא שבמעמקי הים מול ישראל לא נמצא סתם גז: מדובר בגז צחוק. אין דרך אחרת להסביר את הקמפיין של גוף בשם "הפורום למען ארץ ישראל", שמתנוסס על שלטי חוצות ובתקשורת ומאשים את הקרן החדשה לישראל במאבק למען "הגז הערבי", כניסוחן של המודעות. הטענות כה מופרכות, עד כי אין מנוס אלא לשייך אותן לחוש הומור מפותל במיוחד.

מה בעצם טוען הפורום הנ"ל? מאז שהתגלו מרבצי הגז העצומים בים הישראלי, מתחולל ויכוח - טעון, לגיטימי ומעניין - על גובה התמלוגים שיש להשית על בעלי ההון שעומדים להפיק אותו. הנתונים מראים כי התמלוגים שבהם מחויבים מגלי אוצרות טבע בישראל הם מהנמוכים במערב. השאלה האם יש לשנות זאת מזמינה מגוון עמדות, איש על-פי השקפתו החברתית והכלכלית.

רוב ארגוני הסביבה והחברה - מעצם השקפתם הגורסת שנכסי הטבע שייכים לכלל הציבור, וכי הוא הראשון שזכאי ליהנות מהם-שלחו נייר עמדה לפרופ' איתן ששינסקי, שמונה לעמוד בראש ועדה שתבחן את הנושא. על המסמך חתומים 18 ארגונים, והוא מנוסח בלשון מתונה, כמעט ממלכתית. "הגז הינו משאב במחסור ויש לו פוטנציאל כלכלי עצום", נכתב במסמך, "מן הראוי כי ינוצל לטובת הכלל ולא לטובת מעטים בלבד. ראוי כי המלצות הוועדה יתבססו על מודלים פיננסיים המיטיבים עם המדינה ותושביה".
עוכר ישראל

כשניסחו את עמדתם, לא שיערו חברי הארגונים כי הדברים הללו יהפכו אותם לכוכבי קמפיין בו הם מוצגים כמי שחותרים תחת אושיות הכלכלה הישראלית. שימו לב לשרשרת הלוגית הצרופה המונחת בבסיס המודעות רוויות ההסתה של הפורום למען ארץ ישראל: אם יוגדלו התמלוגים על תגליות גז בישראל, בעלי ההון יברחו מכאן ויימנעו מהשקעות בגז כחול-לבן; אם זה יקרה, ישראל תיאלץ להסתמך על הגז הערבי. לכן - אאוריקה! - מי שתומך בהגדלת התמלוגים הוא בעצם עוכר ישראל.

ומכיוון שרבים מארגוני הסביבה והחברה מקבלים תרומות מהקרן החדשה לישראל, הרי לכם הקנונייה במלוא תפארתה: מדובר במזימה נוספת מבית מדרשה של הקרן, החותרת לפגוע במדינת ישראל ולעזור לערבים שהשמאלנים בקרן, כידוע, כל כך אוהבים.

בנסיבות אחרות, הקשקוש הזה לא היה שווה התייחסות. אבל במציאות שבה כל סיסמה דמגוגית מקבלת מעמד של טיעון מלומד, כדאי להזכיר שהתנועה הסביבתית, בארץ כמו בעולם, נאבקת כבר שנים (הרבה לפני שמישהו ידע שיהיה פה כל כך הרבה גז) על מעבר לאנרגיות מתחדשות, ובעיקר על הפחתת צריכת האנרגיה המחצבית. במילים אחרות: התנועה הסביבתית דוחפת באגרסיביות לצמצום השימוש בנפט, ובכך פוגעת ישירות באינטרס של מדינות הנפט הערביות, שנהנות מההתמכרות המערבית לאנרגיה מזהמת.

להחזיר את השפיות
סדר היום הסביבתי מאיים על משטרי הנפט הערביים. לא במקרה ערב הסעודית, למשל, מציבה שוב ושוב מכשולים בפני הסכמות בינלאומיות על הפחתת פליטות גזי חממה, כמו שאירע בוועידת קופנהאגן. "הפורום למען ארץ ישראל" צריך להסביר איך ייתכן שאותה קרן חדשה, שמנסה לכאורה לחבל במשק הישראלי בשירות הערבים, תורמת במהלך השנים ומממנת תפיסת עולם שתקועה לעולם הערבי כמו קוץ בישבן. משהו לא מסתדר פה.

הגיע הזמן להחזיר את השפיות לשיח הציבורי בישראל. אנשי ציבור ומומחים רבים - שאין להם קשר לקרן החדשה - תומכים בהגדלת התמלוגים לטובת המשק; אחרים חולקים עליהם. מותר לחשוב כך או אחרת, אבל לא ייתכן שכל עמדה שמרגיזה מישהו תהפוך את בעליה לחשוד בבגידה. על-פי ההיגיון הזה, מי שנאבק למען שכר הוגן לפועלים בתעשייה, בעצם מנסה להשמיד את הכלכלה הישראלית, שכן תעשיינים עלולים להעביר מפעלים למדינות השכנות - שם לא עושים כזה עניין מזכויות עובדים.

לקינוח, היה מעציב לקרוא את התגובה המתחכמת של שותפויות הגז, שמסרו ש"הקמפיין לא נערך על-ידי שותפויות הגז. עם זאת, לדעתנו חלק מהסוגיות הן כבדות משקל ומחייבות התייחסות ובדיקה".‬ אם יצחק תשובה חרד לדמותה של החברה הישראלית עליו להתנער במהירות מהזיבורית הזו, ולהחזיר את הדיון בסוגיית התמלוגים למסלול קצת יותר רציני.
 
Comments