ארדן ללנדאו: לא אאשר שימוש בדלקים מזהמים

פורסם: 1 בפבר׳ 2012, 11:22 על ידי: Sustainability Org

השר להגנת הסביבה תוקף את שר האנרגיה, שדרש לאפשר לחברת חשמל לעבור לשימוש בדלקים מזהמים על פי שיקול דעתם. ארדן: "משק האנרגיה מתנהל בצורה משברית"

יעל דראל | 1/2/2012 14:50
תגיות: זיהום אוויר,חברת חשמל (סביבה), משרד האנרגיה, גלעד ארדן,עוזי לנדאו (סביבה)
 
במקביל להודעתו של משרד האנרגיה והמים, אודות המחסור הצפוי בחשמל במהלך החורף הקרוב, יוצא השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן במתקפה נגד השר לנדאו וחברת החשמל הכפופה לו. הסיבה למתקפה: דרישתו של לנדאו כי ארדן יאפשר לחברת החשמל לעשות שימוש בדלקים חלופיים ומזהמים – בהתאם לשיקול דעתה. משמעות הבקשה היא כי השר ארדן יוותר על הצווים האישיים שהוצאו על ידו לחברת החשמל, אשר במסגרתם הוסכם על משטר הפעלה סביבתי של תחנות הייצור.
ארדן ולנדאו. סיבוב קרבות נוסף
ארדן ולנדאו. סיבוב קרבות נוסף צילום: ראובן קסטרו ויהודה בן יתח
על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, משק החשמל בישראל מהווה גורם עיקרי לזיהום אוויר מפליטת מזהמים הנוצרים משריפת דלקים. כך למשל, תחנות הכוח בישראל פולטות 65% תחמוצת גופרית, 45% תחמוצת חנקן, ו-60% פחמן דו חמצני.

במכתבו דוחה השר ארדן את בקשתו של לנדאו, ומותח ביקורת חריפה על תכנון משק האנרגיה בשנים האחרונות וחוסר ההיערכות של משרד האנרגיה והמים ושל חברת החשמל למשברים הנוכחיים.
הציבור חשוף

"היעדר תכנון כולל של משק החשמל, על כלל השפעותיו ובעיקרן ההשלכות הסביבתיות, גורם לפגיעה ישירה בבריאות הציבור בישראל ולעלות בלתי נסבלת למשק. משרד האנרגיה והמים טרם הפנים את חשיבות השיקולים הסביבתיים כחלק מהותי בניהול ותכנון משק האנרגיה - דבר שהובן כבר בכל מדינות ה-OECD ומן הראוי שייושם גם במשק הישראלי", כותב ארדן.

לדבריו, כבר שנים שמשק האנרגיה מתנהל בצורה משברית, מתוכנית חירום אחת לאחרת. "התנהלות משברית זו לאורך השנים גורמת לכך שהפעולות שמבצע משרדי, לצורך הסדרת ההיבטים הסביבתיים של משק האנרגיה, נעשות תמיד תחת איום מתמיד לפיו כל דרישה לעמידה בסטנדרטים סביבתיים מקובלים עלולה לגרום לקריסה של מערכת החשמל".

ארדן מציין כי המצב בישראל כיום הינו מצב שבו מופעלות במרכזי אוכלוסייה תחנות כוח מיושנות העושות שימוש בדלקים מזהמים, ללא כל אמצעים להפחתת מזהמים, באופן שמשפיע על חשיפתם של מאות אלפי תושבים לזיהום אוויר. במשרד להגנת הסביבה טוענים כי הדרישות שהוצבו לחברת החשמל, מתוקף הצווים האישיים, נועדו לתקן עיוות מהותי בניהול משק החשמל. "עד למתן הוראות אלו, ניהול משק החשמל התבצע אך ורק ע"פ שיקולים כלכליים חלקיים שלקחו בחשבון את מחיר ייצור החשמל ביחידות השונות", נכתב.

Comments