ארדן: "לא נאשר שימוש בדלקים מזהמים"

נשלח 9 בפבר׳ 2011, 9:19 על ידי Sustainability Org

בעקבות הפיצוץ בצינור הגז במשרד להגנת הסביבה מבהירים כי, למרות שאישרו זאת הפעם, הגדלת השימוש בפחם אינה הפתרון

רונית מורגנשטרן | 8/2/2011 16:23
תגיות: זיהום אוויר, ייצור חשמל, פחם, אנרגיה חדשה

בעקבות פיצוץ צינור הגז במצרים הוגדל ייצור החשמל מפחם בתחנות הכוח הפחמיות בחדרה ובאשקלון. במשרד להגנת הסביבה רואים באירוע כתמרור אזהרה. "זו הזדמנות לבצע שינוי להשענות מלאה על שריפת דלקים פוסילים מזהמים". לדבריהם, אין בכוונתם לאשר שימוש בדלקים מזהמים כגון סולר ומזוט. "אלא אם נשתכנע לחלוטין שאין שום אלטרנטיבה מיידית כמו ים תטיס או חלופות אחרות". במשרד התשתיות מבהירים כי "הפעלת תחנות הכוח בדלקים חלופיים אושרה על ידי המשרד להגנת הסביבה".

תחנת הכוח באשקלון.
תחנת הכוח באשקלון. "להציב את ייצור האנרגיות המתחדשות כנושא בעל חשיבות לאומית" צילום: אדי ישראל

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אמר היום (ג') כי "הפתרון הלכאורה קל, שמציע משרד התשתיות כהתמודדות, הוא הגדלה נוספת בהיקפי השימוש בפחם (העומד על 65%) ובכך יגדל זיהום האוויר לו חשוף הציבור ובנוסף, שימוש בסולר ומזוט שמזהמים אף יותר".

לדברי ארדן, מהלך זה הוא המשך המתווה המיושן והכושל לפיו - על כל מחסור צפוי, הפתרון הוא הגדלת שריפת הפחם והדלקים המזהמים. יש בידינו כעת הזדמנות לשנות כיון ולהצעיד את משק החשמל לעבר המגמות השולטות היום בעולם המערבי – ייצור חשמל נקי". ארדן טוען, כי הצעד הנדרש כעת הוא "להציב את ייצור האנרגיות המתחדשות כנושא בעל חשיבות לאומית".

מלשכת שר התשתיות הלאומיות נמסר בתגובה כי  "מצער כי דווקא בזמן של אי וודאות גמורה לגבי אספקת הגז לישראל, בוחר השר להגנת הסביבהשלא להגן על זכותו הבסיסית של הציבור לחשמל, מערים קשיים על רציפות ואמינות אספקתו וממחזר הודעות פופוליסטיות שאינן קשורות לנושא.

תמוה, שהשר בוחר להציג בעיני הציבור תמונה השונה מעמדת אנשי משרדו אשר אישרו הפעלת תחנות כח בדלקים אלטרנטיביים.אם השר להגנת הסביבה רואה זאת לנכון, שיורה למנכ"ל חברת החשמל להוריד את השאלטר".

לכתבה באתר nrg
Comments