ארדן: "משרד האנרגיה עוצם עיניים"

פורסם: 18 במאי 2012, 10:35 על ידי: Sustainability Org

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן מודיע לכם מעכשיו שהקיץ הבא יהיה חם - ומזוהם, והמחסור בחשמל עלול אפילו למנוע מכם את הזכות לקצת מיזוג אוויר. האשמים מבחינת ארדן הם משרד האנרגיה, אשר "עובד בלי תוכנית מסודרת", "התעלם מהמגמות העולמיות" ו"מתנהל רק ממשבר למשבר", ומשרד האוצר, ש"מתפקד רק כגזבר"

מאת יעל דראל, 18/5/2012
 
תגיות: גלעד ארדן, משרד האנרגיה, בצורת חשמל, אנרגיה חדשה, רדינג
"הקיץ הקרוב יהיה מזוהם, זו עובדה. לצערי, המצב הזה נוצר בגלל חוסר תכנון ועצימת עיניים מצד משרד האנרגיה והמים והעומדים בראשו. צריך להגיד את האמת, משק החשמל מתנהל רק ממשבר למשבר - בלי תוכנית מסודרת", כך אומר השר להגנת הסביבה גלעד ארדן.

את המצב שארדן מתייחס אליו אוהבים במשרד האנרגיה לכנות "בצורת חשמל". בחברת החשמל קוראים לזה "מצב חירום לאומי". כל אחד וההגדרות שלו. השורה התחתונה זהה: בקיץ הקרוב יהיה חם, אבל ספק אם נוכל להדליק את המזגן. לא רק בגלל העלייה במחירי החשמל, אלא גם משום שפשוט לא יהיה בישראל מספיק חשמל לענות על הביקושים.

צילום: ראובן קסטרו
ארדן. מסמן את האחראים למשבר האנרגיה צילום: ראובן קסטרו

"אחד המחדלים הגדולים ביותר הוא שעשרות שנים נהגה ישראל הפוך מהמגמה העולמית. בכל העולם התייעלו ועודדו אנרגיות נקיות - ואצלנו הקימו תחנות כוח מזהמות. למשרד האנרגיה הוקצו 1.2 מיליארד שקל כדי לקדם את ההתייעלות, והוא העריך שאפשר לצמצם את הביקושים ב-20%, אולם עד היום כמעט לא בוצעו צעדים משמעותיים", אומר השר.

אם שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו יישאל מי אשם בחלק נכבד מהמצב שנקלענו אליו, הוא יאמר דווקא כי המשרד להגנת הסביבה וארגוני הסביבה הם שעיכבו את ההקמה של תחנת הכוח באשקלון וגם מנעו את הקמת המתקן לקליטת גז טבעי.

על-פי הגרסה הזאת, אלמלא ההתנגדות היו בישראל היום יותר חשמל ופחות זיהום. "לפני שמגלגלים אחריות לאחרים, צריך לבחון את העובדות", ארדן מגיב לטענות.

"תחנת הכוח באשקלון התעכבה מפני שחברת החשמל כלל לא היתה בטוחה בצורך בה. המאבק הסביבתי, שדרש שהתחנה הזאת תופעל בגז טבעי, תפס תאוצה רק כשהיה ברור שהיא תוקם ב-2015 - כך שממילא היא לא היתה מסייעת לקיץ הקרוב. זו דוגמה מצוינת לטענות שלי: אם מראש היינו בוחרים באנרגיה נקייה, התחנה כבר היתה קמה, בלי מאבקים. אבל משרד האנרגיה עצם את העיניים אל מול המגמות העולמיות".
צילום: פלאש 90
לנדאו. מאשים את המשרד להגנת הסביבה במשבר צילום: פלאש 90
 
מייבאים גז למרות הגילויים

בשנים האחרונות גילתה ישראל מצבורי גז אדירים מול חופיה, אך בקיץ הקרוב אנו בעיקר צפויים לייבא גז ממדינות אחרות. גם בכל הנוגע לעיכוב בהגעתו של הגז הטבעי מפנה השר ארדן את חצי הביקורת למשרד האנרגיה.

"משרד ממשלתי שנותן ליזם פרטי ‏(נובל אנרג'י - י.ד‏) להוביל תוכנית בתחום מרכזי כל כך לא יכול לבוא בטענות לאף אחד. היזם תכנן ומצא שהכי טוב להקים את מתקן הגז מול הקידוח. אז מה מצפים מהתושבים? מה מצפים ממני? אני מצפה שבממשלה ינהלו תכנון נטול אינטרסים, ובעניין הזה כל ההליך היה עקום. חבל שהם ניסו לקצר תהליכים".

בהיעדר מתקן גז ישראל לא תוכל לנצל את משאביה. אך אחרי שמאבק ציבורי אחד כבר הפיל תוכנית להקמת מתקן, בשטח צצים מאבקים נוספים בתוכניות חדשות להקמתו. "המשרד להגנת הסביבה יתמוך בהכרעת הצוות המקצועי. מובן שאנחנו בעד גז טבעי, הבעיה היא שמשק האנרגיה מתנהל בלי תוכנית כוללת. אף אחד לא יודע איפה מתוכננות לקום תחנות כוח, ואז, כשמתפרסמת הודעה על תוכנית כזו, עולות התנגדויות. מי רוצה תחנת כוח בחצר האחורית שלו?".

צילום: אלי דסה
אסדת קידוח גז. ''האנרגיה הנקייה תהיה זולה והדלקים המזהמים יתייקרו'' צילום: אלי דסה

בתחילת השבוע אישרה הממשלה את תוכניתו של לנדאו להתמודדות עם המשבר, אך גם בנושא הזה נשמעה היטב ביקורתו החריפה של השר ארדן. "משרד האנרגיה, שמפזר האשמות כלפי כל העולם על המחסור הצפוי בחשמל, צריך לשאול את עצמו למה בשעות הכי חמות, שהצורך באנרגיה זמינה בהן גובר, אין לנו מספיק חשמל שמבוסס על חום השמש". ברגע האחרון הסכים לנדאו לדרישתו של ארדן וכלל בתוכנית גם התייחסות לאנרגיה סולארית, אם כי בהיקפים מצומצמים, אך ארדן סבור כי ניתן היה לעשות יותר.

ישנם לא מעט מתנגדים לטכנולוגיה, שטוענים שהציבור בישראל כבר סופג עלייה במחירי החשמל ותוהים למה הוא צריך גם לסבסד אנרגיה סולארית.

"בדיון על מחירי החשמל יש הרבה פופוליזם, אבל הציבור צריך לדעת את האמת - המחירים בישראל נמוכים ביחס לעולם. אין ספק שהמחירים עלו, ואיש לא חפץ בהתייקרות, אבל מחירי החשמל כיום דומים למחירים שהיו בסוף 2008. אנחנו נוטים לשכוח שכשהוזרם גז ממצרים חלה ירידת מחירים, והם יירדו כשהגז ישוב לזרום בצנרת".

"צריך להסתכל על העתיד", ארדן ממשיך, "האנרגיה הנקייה תהיה זולה והדלקים המזהמים יתייקרו. לצערי, משרד האוצר, שאמור לדעת את זה טוב יותר ממני, מתפקד רק כגזבר שמסתכל על חצי השנה הקרובה ולא על הטווח הארוך". והתחזיות של ארדן לעתיד אינן מבשרות טובה.

"מדינת ישראל תהיה המדינה הכי צפופה בעולם המערבי, וגם אני יכול להגיד שלא ייתכן שאמא תיתן משאף לבן שלה מפני שאין אנרגיה סולארית. זו דמגוגיה. אבל השורה התחתונה היא שלא יכול להיות שתחלואה של הציבור, נאשר נגרמת בגלל זיהום אוויר, חשובה פחות מעלייה של 2% בתעריף החשמל".

רדינג שבה לזהם

בתוך כל זה הממשלה מאשרת תוכנית חירום שכוללת לראשונה הפעלה של תחנת הכוח רדינג בתל-אביב בדלק מזהם. רדינג, שהיתה סמל למאבק סביבתי מוצלח למען איכות אוויר, פועלת משנת 2007 בגז טבעי, אך בימים אלה שוקדים בחברת החשמל על חידוש תשתיות הדלק שלה.

צילום: שי גרצמן
תחנת הכוח בתל אביב. ''אם לא נפעיל את רדינג, עיקר העומס ייפול על חיפה ועל אשדוד'' צילום: שי גרצמן
 
"הזיהום שייווצר בקיץ ייגרם בשל היעדר אנרגיה סולארית בהיקפים מספקים, בגלל ביטול הסכם הגז ממצרים וגם לנוכח הצמיחה הכלכלית שהביאה לעלייה בצריכת החשמל. כל הסיבות האלה הביאו להפעלת תחנות כוח בדלק מזהם. ההכרעה ששמו בידיי היא בין הפסקות חשמל - ואנשים יכולים למות בלי חשמל - לבין זיהום אוויר. אז למה הגענו למצב הזה? ההסברים צריכים לבוא ממשרדי האוצר והאנרגיה".

בעיריית תל-אביב הזהירו שהמעבר של רדינג לפעול בדלק מזהם תביא לעלייה דרמטית בזיהום האוויר.
"זיהום האוויר בתל-אביב כיום נגרם בעיקר מתחבורה. לצערי הרב, בגלל התחפרות של עיריית תל־אביב בעמדותיה והתעקשותה מול משרד התחבורה על תוכנית משלה שלא מאפשרת אגרות גודש בכניסה לעיר במשך שנים - שום תוכנית להפחתת זיהום מתחבורה לא מתקדמת. אז לפני שמאשימים אחרים כדאי שהעירייה תציג לתושבים את הצעדים שעשתה בתחום איכות האוויר".

ובכל זאת, למה החלטת לאשר את הפעלת רדינג?
"הבדיקה שלנו הראתה שאם לא נפעיל את רדינג, עיקר העומס ייפול על חיפה ועל אשדוד, והתושבים שם יהיו צפויים לספוג עלייה של עשרות אחוזים בזיהום האוויר. החלטנו שנכון יותר, גם מבחינה חברתית, להפעיל את רדינג. בכל מקרה לא נאפשר חריגות מהתקנים".

אחד הפתרונות שארדן הציע למחסור הוא לנתק את רצועת עזה מחשמל. במפתיע ההתבטאות הזאת לא זכתה לתגובה של ארגוני הסביבה, המזוהים בדרך כלל גם עם נושאים של זכויות אדם - עדות לקואליציה החזקה שהוא מנהל עמם.

"אנחנו מספקים לעזה היום 160 מגה-ואט חשמל. כבר 7 שנים אנחנו לא קשורים אליהם, אבל לבסוף גם ביצענו נסיגה וגם אנו נושאים באחריות. אני לא מציע לנתק אותם כצעד של ענישה, אכפת לי מהילדים הפלסטינאים ואי אפשר לטעון נגדי שאני לא משתף איתם פעולה בסוגיות של מים וטכנולוגיות ירוקות. אבל אם בסוף אני צריך להכריע איפה תהיה הפסקת חשמל - אשקלון או עזה - התשובה שלי ברורה".

האופק אמור להיות ירוק יותר. מצבורי הגז הטבעי של ישראל יספקו בשנים הקרובות אנרגיה נקייה יותר למשק, אולם גם בסוגיה זו מתריע השר ארדן מפני חוסר יכולת לבצע פיקוח סביבתי. "לצערי, עד היום, אף שבמשך שנתיים כמעט אנחנו מתריעים, אין לנו אפילו ספינה אחת שמסוגלת להגיע לקידוח לוויתן כדי לפקח על הנעשה שם. אם אנחנו רוצים להגיע לשם, אנחנו צריכים לבקש טרמפ מחברות החיפוש. זה ביזיון. אחרי שיהיה פה אסון כמו שהיה במקסיקו, בטח ירוצו לתקצב את זה".
"חוסר דיוק משווע"

במשרד האנרגיה והמים אמרו בתגובה כי "באמצעות צווים אישיים כפה השר ארדן על חברת החשמל להאיץ את השאיבה ממאגר ים תטיס. לו נוהל המאגר בהתאם לגישה האחראית של משרד האנרגיה והמים, היו לרשות ישראל כיום יתירות של לפחות 5 BCM. כמו כן, חיבור תמר למתקן גז הוכשל בהצעתו ובהשפעתו של נציג המשרד להגנת הסביבה. עלות הדחייה נאמדת במיליארדי שקלים".

בכל הנוגע לתוכניות פיתוח נמסר: "תמוהות טענות השר, שהרי רק לפני חודש הציג מנכ"ל משרד האנרגיה והמים את תוכנית הפיתוח למשק החשמל במועצה הארצית לתכנון ולבנייה, הכוללת את ההקמה המתוכננת של תחנות הכוח בשנים הקרובות".

במשרד הוסיפו כי "ביוזמת משרד האנרגיה והמים נערכים במשק האנרגיה שינויים חסרי תקדים בכל הקשור לתחום הסביבתי. ב-2005 לא הפיקה חברת החשמל חשמל מגז טבעי, ואילו ב-2011 40% מהחשמל יוצר מגז טבעי. בכל הנוגע לתוכניות ההתייעלות, מדובר בחוסר דיוק משווע, המטעה את הציבור. התוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית וחיסכון בחשמל תוקצבה בתחילת 2011 ב-630 מליון שקל ‏(דו-שנתי‏). הציבור כולו מכיר את מבצעי סבסוד המקררים, המזגנים והנורות החסכוניות ופעולות נוספות. לסיכום, מוטב לשר ארדן שיטפל בנושאים שבתחום אחריותו ואינם מתקדמים, כגון פיתוח תחנות כוח מביו-גז וטיפול במטמנות".

לכתבה באתר nrg

 
 
Comments