ארדן נגד תוכנית החירום של משרד האנרגיה

פורסם: 4 במאי 2012, 11:05 על ידי: Sustainability Org

המשרד להגנת הסביבה וארגוני הסביבה דורשים להגדיל מכסות אנרגיה סולארית בתוכנית שאמורה לתת מענה למחסור הצפוי בחשמל

יעל דראל | 3/5/2012 9:48
תגיות: גלעד ארדן,משרד האנרגיה, אנרגיה סולארית
לאחר שהדיון בתוכנית החירום של משרד האנרגיה והמים להתמודדות עם בצורת החשמל הצפויה בקיץ נדחה בשל התנגדות האוצר, התוכנית נתקלת גם בדרישה סביבתית לשינוי: השר להגנת הסביבה גלעד ארדן שיגר מכתב דחוף לשר עוזי לנדאו, ובו הוא דורש להכליל בתוכנית צעדים להגדלת המכסות לאנרגיה סולארית וטוען כי במתכונתה הנוכחית מדובר בתוכנית שתפגע בסביבה.
ארדן.
ארדן. "קיימת עתודת ייצור" צילום: פלאש 90
במכתב ארדן מציין כי כיום קיימת עתודת ייצור זמינה של עשרות מגה-ואט עבור מערכות סולאריות קטנות ועסקיות (עד 50 מגה-ואט), אשר החסם היחידי להתקנתן עד הקיץ הוא מיצוי פוטנציאל המכסות.

ארדן מציין כי התוכנית שמשרד האנרגיה גיבש "כוללת שימוש מוגבר בדלקים מזהמים כחלופה לגז טבעי, רכישה של טורבינות גז לשימוש בעת מחסור בחשמל והפעלת דיזל גנרטורים בשעות השיא. ייצור חשמל באמצעות מרבית מאמצעים אלו הוא יקר ומזהם בהשוואה לייצור חשמל מאנרגיה סולארית".
הפוטנציאל אינו ממומש

ארדן אינו היחידי הסבור כי תוכניתו של לנדאו אינה ממצה את פוטנציאל האפשרויות הירוקות העומדות לרשות משק האנרגיה. בימים האחרונים פנה לשר גם ראש מכון דש"א בחברה להגנת הטבע יואב שגיא בבקשה דומה ובדרישה למצות את הפוטנציאל לייצור חשמל על הגגות.

במכתבו מציין שגיא כי פוטנציאל התקנת המתקנים הסולאריים על גגות מבנים עומד על יותר מ-300 מגה-ואט וכי ניתן לממש פוטנציאל זה מיד. "הפוטנציאל איננו ממומש בשל מגבלה אבסורדית של מכסות", הוא כותב. לדבריו, "מניעת המכסה לגגות, שביכולתם להתמודד מיד עם המחסור בחשמל, והעדפת המתקנים הגדולים (על הקרקע - י.ד) היא אבסורד הגובל בשערורייה. אין לו כל הצדקה והסיבה היחידה לקיומו היא מן הסתם לחצים של גורמי ההון על השלטון".

מי שמחזיק בעמדה דומה הוא מנכ"ל איגוד חברות האנרגיה המתחדשת איתן פרנס, ששיגר אף הוא פנייה ללנדאו בדרישה לכלול את הפוטנציאל הסולארי בצעדי החירום להתמודדות עם המחסור בקיץ. התוכנית צפויה לעלות לדיון כבר בישיבת הממשלה הקרובה, אולם על-פי ההערכות ייתכן שתידחה בשבוע נוסף.

ממשרד האנרגיה והמים נמסר בתגובה: "הבקשה לשלב את המכסות הסולאריות בהצעת המחליטים התקבלה היום והיא תיבחן".

Comments