הערכה: הממשלה לא תעמוד ביעד הביניים לאנרגיות מתחדשות

פורסם: 22 בפבר׳ 2012, 0:01 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 22 בפבר׳ 2012, 0:02 ]

עד 2014 שיעור החשמל שמיוצר מאנרגיות מתחדשות היה אמור להגיע ל-5% מסך החשמל במשק ■ מרכז המחקר והמידע של הכנסת: עיכוב בהפקת חשמל ובהקמת טורבינות רוח ימנע השגת היעד

מאת איתי טרילניק, 22/2/2012
 
מחקר של מרכז המחקר והמידע בכנסת (מ.מ.מ) קובע כי "ספק רב יושג יעד הביניים של ייצור 5% מצריכת החשמל של ישראל באמצעות אנרגיות מתחדשות עד סוף 2014". זאת, משום שייצור החשמל בחלק הארי מן המתקנים האמורים להפיק את החשמל - שדות סולאריים גדולים, מתקני ביוגז וחוות טורבינות רוח - עדיין לא החל.

על פי המחקר, ב-2011 היה שיעור החשמל מאנרגיות מתחדשות רק 0.41% מכלל צריכת החשמל. על פי החלטת הממשלה, שיעור זה צריך לגדול ל-5% ב-2014, ו-10% ב-2020.

המחקר הוצג בישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, שדנה בחסמים העומדים בפני היזמים בתחום האנרגיות המתחדשות, ובמיוחד בפני היזמים הסולאריים. בעיקר מדובר במכסות נמוכות יחסית לייצור חשמל סולארי, עיכובים בהשגת האישורים להקמת המתקנים, והיטלי השבחה שהחלו רשויות מקומיות להטיל על בעלי גגות סולאריים. בנוסף, מתכנן מינהל מקרקעי ישראל להתחיל לגבות דמי חכירה ל-20 שנה בסך 75 אלף שקל לדונם, עבור פרויקטים סולאריים על האדמות שבניהולו.

בדיון מחו נציגי החברות הסולאריות על היטלי ההשבחה וקביעת המחיר לדונם קרקע סולארית, המוגזם לטענתם. יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), טען כי "המינהל פועל בראייה כלכלית של הקרקע. הוא לא מתחשב בשיקול של אנרגיה סולארית". איתן פרנס, יו"ר איגוד חברות אנרגיה מתחדשת, טען כי "מינהל מקרקעי ישראל מחסל את האנרגיה המתחדשת, בהחלטות חסרות אחריות. אם נתחיל בערכי קרקע גבוהים מ-100 אלף שקל לדונם, לא נצליח לייצר חשמל ירוק".

בתגובה ענה מנכ"ל משרד האנרגיה והמים, שאול צמח, כי "הממשלה הקימה ועדת שרים לאנרגיות מתחדשות, שמסנכרנת את המאמצים בתחום", אמר, "מכיוון שעלו נושאים חדשים כמו היטל ההשבחה ודמי החכירה, הנושא יעלה על שולחן הוועדה".

ביקורת נוספת נשמעה בנושא מכסות הייצור המצומצמות לייצור חשמל סולארי. הביקוש למכסות במתקנים הסולאריים הקטנים והבינוניים כיום גדול בהרבה מההיצע. "הטעות שלנו היתה שלא הצלחנו לחוקק בחוק את עניין המכסות", אמר השר לשעבר אופיר פינס-פז, העוסק כיום בתחום הסולארי. פינס-פז הוסיף כי "הממשלה לא עומדת בהחלטות שלה, לא מתכוונת לעמוד בהחלטות שלה, ועושה צחוק מהעולם". פינס הוסיף כי המכסות לייצור חשמל סולארי מעטות מדי וכי המכסות לרוח וביוגז לא תמומשנה בשנים הקרובות.

על כך ענה צמח כי "נעשה הערכה מחודשת לפוטנציאל הייצור ברוח. אם נגיע למסקנה שצריך להוריד את המכסות בשל ההתפתחויות - נוריד אותן, אך אני חושב שאין סיבה לחשוב כך כרגע".

לכתבה בדהמרקר

כתבות קשורות:

פורסמה ההסדרה החוקית להתקנת טורבינות רוח

המדינה בודקת: איפה כדאי להקים טורבינות רוח?

על שולחן הממשלה: הקמת 62 טורבינות רוח בגולן

מי חוסם את אנרגיית הרוח בישראל?

6 חברות ישראליות חדשניות שמציעות פיתוחים חדשים ליצירת חשמל

הגגות נשארו עירומים: 56% מהרישיונות למערכות חשמל סולאריות לא מומשו

החשמל הירוק יעלה לצרכנים 4 מיליארד שקל בשנה

בשורה ליצרני החשמל הסולארי: התקבולים יעברו ישירות לגורמים המממנים

איגוד חברות אנרגיה מתחדשת: "האוצר יכול לייבש גם את השמש"

"הענף הפוטו-וולטאי פשוט עצר מלכת"

בדיקת "כלכליסט": הצד האפל של השמש

יוזמת ממשלה לאנרגיה סולארית - יש; תקנות - אין

 
Comments