100 קמ"ר של מדבר, 500 מעלות - וחשמל 24 שעות ל-2 מיליון בתים

פורסם: 30 באוק׳ 2014, 14:03 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 באוק׳ 2014, 14:04 ]

פרויקט חדש מטוניסיה מתעתד לייצר אנרגיה סולארית גם כשהשמש לא זורחת

מטת רויטרס, 30/10/2014

פרויקט אנרגיה סולארית בסהרה הטוניסאית מתעתד לייצר עד 2018 מספיק אנרגיה נקיה ל-2 מיליון בתים אירופיים. לפרויקט קוראים טונור. המפתחים, כולל חברת ההשקעות באנרגיה מתחדשת לואו קרבון וחברת האנרגיה הסולארית נור אנרג'י, אומרים שהאתר ייצר פי שניים אנרגיה מתחנת הכוח הגרעינית הממוצעת.

אבל במקום להשתמש בתאים פוטוולטאיים טיפוסיים שמייצרים אנרגיה רק במהלך היום, הם משתמשים באנרגיה סולארית מרוכזת. על ידי שימוש במגוון רחב של מראות כדי לרכז ולשקף את שמש הסהרה למגדל מרכזי, מים או מלח מותך מחוממים לטמפרטורה של יותר מ-500 מעלות צלסיוס. האדים שנוצרים מניעים טורבינה שמייצרת חשמל.

לדברי מנכ"ל נור אנרג'י קווין סארה, זה אומר שהמפעל ייצר אנרגיה גם כשהשמש לא זורחת. "הטכנולוגיה שאפשר ליישם במדבר מסוגלת להחליף אנרגיה מתחדשת; זה אומר שאפשר להחליף תחנות כוח המבוססות על דלק מאובן משום שאפשר לייצר 24 שעות ביממה בעזרת אנרגיה סולארית".

קווי התמסורת יעבירו את החשמל לחופי טוניס, שם כבל תת ימי יחבר אותו לרשת החשמל האירופית דרך מוקד בצפון איטליה. יותר מ-10 מיליון יורו כבר הושקעו בזיהוי המיקום הטוב ביותר בסהרה הטוניסאית לשימוש בקרינה הסולארית המרוכזת.

לנוכח החששות הגדולים לגבי ביטחון באנרכיה, אומר סארה כי לפרויקט יש פוטנציאל להביא לסיום התלות של אירופה בדלקים מאובנים בעזרת 'אנרגיית המדבר'. "אנחנו מאמינים שזה באמת פותח מסדרון אנרגיה חדש. זה יכול להיות הראשון מבין פרויקטים רבים, ואנחנו יכולים בהדרגה לנתק את הרשת האירופית מפחמן בעזרת אנרגיה מדברית, על ידי שימוש באנרגיה סולארית עם אחסון ממדבר סהרה המקושרת לאירופה בכבלי DC במתח גבוה שההפסדים עליהם נמוכים מאוד".

טוניסיה רוצה לחזק את יציבותה בעקבות המהומות של 2011, אשר היעדר משרות וצמיחה נמוכה תרמו להן. הצוות שמאחורי טונור מקווה ששמש הסהרה תהיה האור בקצה המנהרה לא רק לאנרגיה מתחדשת אלא לעתידה של טוניסיה.

לכתבה בדהמרקר


Comments