סעודיה: ארץ השמש העולה

פורסם: 4 בדצמ׳ 2012, 7:21 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 בדצמ׳ 2012, 7:22 ]

במשך עשרות שנים התעשרה סעודיה מכמויות הנפט האדירות שבשטחה, עד שזללה אותן כמעט כליל. על רקע תחזיות מאיימות, יצרנית הנפט השנייה בגודלה בעולם מנסה להוביל מהפכה ירוקה שתהפוך אותה לאימפריה של אנרגיה מתחדשת

מאת אשר שכטר, 3/12/2012
 

בסוף שנות ה־30 של המאה ה־20, כשנפט התגלה לראשונה בסעודיה, לא היתה הממלכה הערבית מדינה של ממש אלא אסופה של אזורים מאוכלסים בדלילות שהתפרנסו בדוחק מחקלאות ומעלייה לרגל של מוסלמים מאמינים למכה. ואז, ב־1938, נפט התגלה לראשונה במזרח המדינה וגורלה של סעודיה השתנה לנצח: בעשרות השנים לאחר מכן רמת החיים זינקה מאות מונים, ומשפחת המלוכה, מקורביה ואזרחים רבים שקרובים לצלחת השלטון או קשורים לתעשיית הנפט התעשרו באורח דמיוני. ממדינה ערבית נחשלת הפכה סעודיה למדינת רווחה עשירה, שבה מחירי החשמל, הגז והדלק הם מהנמוכים בעולם. יותר מכך, הנפט הפך את סעודיה לשחקנית חשובה בזירה העולמית, כך שהמדינות החזקות בעולם - כולל החזקה שבהן, ארצות הברית - הפכו לתלויות בה יותר ויותר. הזהב השחור, שבו תלויה כיום כל כלכלתה, מספק 75% מהכנסות הממשלה ו־90% מהיצוא.

שדה נפט חדש של חברת ארמקו. עד 2032 אמורה השמש לספק שליש מצריכת האנרגיה בסעודיה
צילום: רויטרס

לכן הורמו בחודש שעבר לא מעט גבות כשהנסיך הסעודי טורקי אל־פייסל אל־סעוד, מבכירי משפחת המלוכה הסעודית, אמר במהלך כנס בברזיל כי יצרנית הנפט השנייה בגודלה בעולם (אחרי רוסיה) מתכוונת בעתיד הקרוב להשתמש ב־100% אנרגיה מתחדשת ומקורות אנרגיה ירוקים. "אני מקווה שאספקת החשמל של הממלכה כולה תגיע ממקורות אנרגיה מתחדשים עוד בימי חיי", אמר אל־סעוד בן ה־67, והכריז כי בשנים הקרובות תשקיע סעודיה מיליארדים באנרגיה מתחדשת, באנרגיה גרעינית ובאלטרנטיבות לדלקים מאובנים. את הנפט תשאיר המדינה כמשאב אסטרטגי עתידי. "הנפט שווה עבורנו יותר מתחת לאדמה מאשר כמקור אנרגיה", אמר אל־סעוד. "העולם כולו ירוויח אם נוכל להגיע לנקודה שבה נחליף את הדלקים המאובנים, ונשתמש בנפט כדי לייצר מוצרים שישמשו אותנו למטרות אחרות".

דבריו של אל־סעוד, מדובריה הבולטים של משפחת המלוכה בסעודיה, לא הגיעו משום מקום. בשנה האחרונה עוברת אימפריית הנפט הסעודית מהפכה ירוקה משלה, במסגרתה היא תעבור משימוש בנפט, המספק כיום 65% מתצרוכת האנרגיה שלה, לשימוש במשאב אחר שממנו היא נהנית באופן בלתי מוגבל: אור שמש. הסעודים, שמעולם לא נודעו בצניעותם, פתחו במאי בתוכנית האנרגיה המתחדשת הגדולה בעולם, שבמסגרתה ימירו את מערכת האנרגיה הקיימת במדינה במערכת שתתבסס במידה רבה על אנרגיה סולארית. הכוונה, לפי השלטונות, היא לחסוך 520 אלף חביות נפט ביום עד שנת 2032 ולהפיק 41 ג'יגה־ואט מאנרגיה סולארית - כשליש מצריכת האנרגיה החזויה של המדינה באותה שנה.

בניגוד למדינות אחרות, סעודיה מהמרת במלוא הרצינות על האנרגיה הסולארית כמקור אנרגיה עתידי. הממשלה הסעודית מתכוונת להשקיע 109 מיליארד דולר בשנים הקרובות בבנייתה של התעשייה הסולארית במדינה. לשם השוואה, סך ההשקעות באנרגיה סולארית בכל העולם ב־2011 היה 136 מיליארד דולר. במכה יבחרו הרשויות המקומיות את החברה שתזכה במכרז להקים תחנות כוח סולאריות, שיהפכו את העיר לראשונה בסעודיה שבה תוקם תחנת כוח ממקורות אנרגיה מתחדשים.

לסעודים, כך נראה, אין הרבה ברירה בשלב הזה, מלבד להקדים ולדאוג לעתיד. בעשרות השנים האחרונות, בשעה שסיפקו לכלכלה העולמית את הנפט, הסם האהוב עליה, עשו הסעודים את הטעות האחת שכל סוחר סמים מתחיל לומד לא לעשות והתמכרו לסם של עצמם. בשנים האחרונות שרפו הסעודים  - תרתי משמע - את מקור העושר שלהם, מכיוון שאת רוב הביקוש לאנרגיה הם מספקים באמצעות תחנות כוח שמופעלות על ידי שריפת נפט בקצב גובר והולך.

כיום צורכת סעודיה 25% מתפוקת הנפט שלה - רמת צריכה גבוהה מזו של גרמניה, כלכלה מתועשת שהתוצר שלה גדול פי חמישה מזה של סעודיה ואוכלוסייתה גדולה פי שלושה. בשני העשורים האחרונים זינקה תפוקת החשמל במדינה המדברית, והביקוש הוכפל בעשור האחרון. הסעודים, שנהנו מחשמל זול ודלק עוד יותר זול, ניצלו את העושר הרב שהעניק להם אללה לרעה: הם בנו ובנו, קנו וקנו, סבסדו את רוב צריכת הדלק והחשמל של התושבים, רכשו מכוניות ספורט יקרות ואז התחרו בהן בינם לבין עצמם בחוצות הערים. אבל בעיקר, הם השקיעו במזגנים. לראשונה בהיסטוריה אפשרה הטכנולוגיה המודרנית לסעודים למצוא מפלט מחום האימים של המדבר בו הם חיים, והם ניצלו זאת: יותר מחצי מתפוקת האנרגיה של המדינה, לפי מחקרים, מבוזבזת על מזגנים. ומכיוון שכדי להפיק אנרגיה נדרשת אנרגיה, ארמקו, חברת הנפט הממשלתית, זללה בעצמה 10% מתפוקת הנפט של המדינה.

תוצאות המדיניות הבזבזנית של הסעודים היו הרסניות במיוחד עבור המדינה, שכלכלתה תלויה באופן מוחלט ביצוא הנפט שלה, וגם עבור כדור הארץ, משום שסעודיה הפכה בפועל לאחת המזהמות הגדולות שלו. עד 2043, הזהיר השנה דו"ח של חברת ההשקעות הסעודית ג'דווה, תמצה סעודיה את רוב משאבי הנפט שלה. דו"ח של מכון המחקר הבריטי צ'טהם האוס שפורסם זמן קצר לאחר מכן העריך כי נקודת המיצוי תתרחש מוקדם יותר, וכי עד 2038 כבר תהפוך סעודיה מיצואנית נפט ליבואנית נפט.
באוקטובר האחרון החריד דו"ח של סיטי עוד יותר את שלוותם של הסעודים, כשקבע כי שינוי זה יתרחש עד 2030. מכיוון שסעודיה אחראית ל־13% מתפוקת הנפט העולמית, הדו"ח האחרון צריך להטריד את שלוות כולנו: אם אין מספיק נפט בסעודיה, אין מספיק נפט נקודה - והמחירים יזנקו במאות אחוזים.

אי אפשר לומר שהסעודים לא מודעים לעומק הבעיה. כבר הקיץ שרפו תחנות הכוח בסעודיה פחות נפט מכפי ששרפו קיץ קודם לכן. עם זאת, אנליסטים ציינו כי הצריכה המוקטנת היתה מלאכותית, והושגה בעיקר מניצול גובר של משאב טבע מתכלה אחר של המדינה, הגז הטבעי. תחנות הכוח הסעודית עדיין שורפות בממוצע 730 אלף חביות ביום כדי לעמוד בביקוש לחשמל במדינה בחודשי הקיץ הלוהטים. הקיץ הצריכה אמנם הופחתה במעט, אך בטווח הארוך ברור לכל שקצב הצמיחה הנוכחי אינו בר קיימא.
כיוון שבמשך השנים התרגלו הסעודים למעמדם כאימפריית אנרגיה, כל פגיעה במעמד היא בבחינת פגיעה בגאווה הלאומית. לכן השיקה המדינה את תוכנית הענק הסולארית שלה, שבעוד 20 שנה אמורה לייצר למדינה חשמל השקול לכל תפוקת האנרגיה שלה כיום. האם זה אפשרי, בהתחשב בכך שלסעודיה אין בכלל תעשייה סולארית כיום? אנליסטים מעריכים שתחנות הכוח הסעודיות ימשיכו להתקיים ולשרוף נפט גם בעוד עשרות שנים. המהפך, אם יושלם, ייקח שנים רבות, לא משנה כמה ישקיעו הסעודים.
בסופו של דבר, מודים כולם, לסעודים לא תהיה ברירה אלא להפוך לירוקים בעל כורחם. "המעבר שלנו לאנרגיה סולארית הוא בלתי נמנע", אמר סדד חוסייני, לשעבר בכיר בארמקו, לסוכנות הידיעות בלומברג.


כתבות קשורות:
Comments