חולמים על תחנות רוח? קודם תחליפו נורה

נשלח 14 בנוב׳ 2011, 5:46 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 14 בנוב׳ 2011, 5:47 ]

לפני שרצים לייצר אנרגיה ממקורות מתחדשים, כדאי לעשות שימוש מושכל באנרגיה על מנת לחסוך בהוצאות. חברה ירוקה

רוני סגולי | 13/11/2011 14:46
תגיות: התייעלות אנרגטית, טורבינות רוח,חסכון בחשמל
 
נורת ליבון, כדאי להחליף
נורת ליבון, כדאי להחליף צילום: אי-פי-איי
כשהקמנו את הקואופרטיב לאנרגיות מתחדשות תכננו להיות מעורבים בפרויקטים בתחום האנרגיות המתחדשות, בחנו מודלים סולאריים וחלמנו על הקמת טורבינות קהילתיות וגדולות. אך עם התקדמות העבודה וחבירה לארגונים אחרים גילינו שהפוטנציאל האמיתי, לסביבה אך גם מן ההיבט הפיננסי, הוא דווקא בפרויקטים של התייעלות אנרגטית ולאו דווקא ביצור אנרגיה ממקורות מתחדשים. התייעלות אנרגטית היא למעשה שימוש מושכל באנרגיה על מנת לחסוך בהוצאות צריכה, לא לעבוד בחושך אלא להאיר בנורות חסכוניות יותר.

שינויים דומים רואים בתחומים אחרים כמו המגמה לא רק למחזר אשפה אלא לקדם את נושא השימוש החוזר, כלומר לא לייצר אשפה רבה ולמחזר אותה אלא למצוא דרכים לייצר פחות אשפה.
 
מחכים לנייר

ההערכות המוסכמות היום ברחבי העולם הן שניתן להגיע לחסכון של 20% מצריכת האנרגיה הנוכחית באמצעות השקעה בהתייעלות אנרגטית. לדברי הפורום הישראלי לאנרגיה, ניתן להתייחס לתהליך ההתייעלות האנרגטית כהקמה של תחנת כוח וירטואלית שתספק 20% מהצריכה, ללא צורך בהשקעה בתשתיות ותוך צמצום של פליטות גזי חממה. לשם כך, גיבש משרד התשתיות תוכנית לאומית ארוכת טווח שאמורה להוביל לחסכון של 20% עד שנת 2020. אך החשש מתוכניות גדולות הוא שיישארו על הנייר ולכן, יש צורך לתמוך בתהליך ולהגדיל את הסיכוי להצלחה.

בבואנו לבחון את הנושא כולל התייחסות לתוכנית הלאומית אנחנו מוצאים בה התייחסות ברורה לשני פלחים של שוק צרכני האנרגיה, הפלח התעשייתי והציבורי. הממשלה מכריזה על יעדים ולאחרונה החלה אף לתמרץ פרויקטים באמצעות סבסוד ומצד שני רגולציה מחמירה. אך המגזר המוזנח הוא מגזר משקי הבית שצורך למרבה הפלא 30% מהצריכה הכוללת. על פי התוכנית של משרד התשתיות, יעד החיסכון במגזר הביתי הוא 45% מכלל התוכנית, או כ-7 מיליארד שקלים בשנת 2020.

אך בניגוד לשני המגזרים האחרים, במגזר הביתי לא ניתן לממש תמריצים ורגולציה מכמה סיבות: קושי בכימות ומדידה; מספר רב של בתי אב; רמת החסכון שניתן להשיג באחוזים תהיה דומה לפוטנציאל הכללי אך במספרים מוחלטים הסכומים נמוכים ולכן גם המוטיבציה לחסוך.

צריכת רפאים

מעבר לים מדינות מקדמות את החסכון הביתי באמצעות העלאת מודעות ופרסומים וכן פרויקטים שממומנים על ידי הממשלה או הרשות המקומית אך לא על ידי הצרכנים עצמם. וכיוון שיש כאן אתגר סביבתי וחברתי אז אנחנו כקואופרטיב רואים את מקומנו כפעילים בתחום זה.

אז כיצד ניתן לחסוך בבית? בכל חיפוש פשוט באינטרנט תמצאו רשימה של טיפים לחסכון, חלקם נכונים יותר וחלקם פחות אך מה שברור שהחיסכון המושג הוא באמצעות שילוב של טכנולוגיה ושינוי הרגלי התנהגות, ולכל אחד ממרכיבים צריך להתייחס בנפרד. השלב הראשון והבסיסי בהתייחסות להתייעלות וחסכון הוא היכולת לכמת את הצריכה באופן מוחלט ובהתייחס למדדים סטיסטיים שלא קיימים בצורה מרוכזת.

האם שאלתם את עצמכם אם חשבון החשמל שלכם גבוה? ואם כן אז בהשוואה למי? האם יש לכם מושג מהם צרכני האנרגיה המשמעותיים בבית? האם זו התאורה או המזגנים? אולי מכונת הכביסה ואולי התנור באמבטיה?

היכולת למפות את צרכני האנרגיה היא השלב הראשון בפעולת ההתייעלות, אך כשמתכננים את המשך הפעילות יש לחשוב גם על יכולת החסכון. נכון שהחיסכון המושג בנורות הוא אולי קטן מהחלפת מזגן או התקנת זכוכית מבודדת, אך נורות ניתן להחליף בקלות ללא בעלי מקצוע ובשביל החלפת זכוכית יש צורך בהון לא קטן לשיפוץ.

אז נשאיר אתכם במתח ולא ננסה לענות על השאלות אך נעשה זאת בפרקים הבאים בהם נרכז עבורכם מידע רלוונטי שינחה אתכם בהבנת מרכיבי הצריכה בבית, כיצד לחסוך בכל אחד מהם ובעיקר כיצד לשמר את החיסכון שהושג.

אך לא נסיים ללא עצה אחת לפחות.  יודעים מה זו צריכת רפאים? לא אין הכוונה לרוחות רפאים אלא לצריכה הנמוכה של מכשירים בבית כמו מטעני סלולר שנשארים תקועים בשקע גם כשהם לא בשימוש. לא מדובר בצריכה גבוהה אך בפירוש מבוזבזת. צריכת הרפאים מתחלקת לשניים למעשה. מכשירים כמו מטענים שפשוט נשארים תקועים בשקע ונמצאים בשימוש רק כ -5% מהזמן. ומכשירים שמופעלים על ידי שלט רחוק ולמעשה נמצאים כל הזמן בהמתנה ללחיצה על השלט ולכן הם לא ממש כבויים. עשו לכם מיפוי בבית ורשימה של מכשירים משני הסוגים ואנחנו נייעץ לכם בפרק הבא כיצד בהשקעה של 20 שקלים ניתן לחסוך עשרות שקלים בשנה.

לאתר הקואופרטיב

 
Comments