לראשונה: ניתן לייצר חשמל סולארי לשימוש פרטי

פורסם: 17 באוק׳ 2012, 10:08 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 17 באוק׳ 2012, 10:10 ]

במצב הנוכחי החשמל הסולארי נמכר לרשת החשמל. כעת רשות החשמל משיקה רפורמה שתאפשר ייצור חשמל נקי לשימוש עצמי

יעל דראל | 16/10/2012 16:03 
תגיות: אנרגיה סולארית
מהפיכה בתחום ייצור החשמל הסולארי? מליאת רשות החשמל מוציאה לדרך הסדר חדש, שיאפשר לצרכנים לעשות שימוש ישיר בחשמל שמייצרים מתקני אנרגיה סולארית שאותם הם מתקינים ולחסוך בכך בצריכת החשמל.
קולט סולארי. עוד דרך להפחתת התלות בחשמל מזהם
קולט סולארי. עוד דרך להפחתת התלות בחשמל מזהם צילום: מקס ילינסון
המשמעות: בניגוד למצב שהיה נהוג עד כה במשק החשמל, במסגרתו החשמל שיוצר במתקנים הסולאריים נמכר לרשת החשמל, הרי שכעת יוכלו ציבור הצרכנים לעשות שימוש ישיר בחשמל. ההסדר החדש, שיוצא כעת לשימוע ציבורי תחת הכותרת "מונה נטו", יוכל להיות מנוצל רק על ידי צרכנים שבביתם מותקן מונה חכם - תעו"ז – המאפשר לקזז בסוף החודש את החשמל שנצרך מהמתקן הסולארי עם החשמל שאותו השלים הצרכן באמצעות חברת החשמל.

נכון להיום רק למספר אלפים בודדים של צרכנים יש מונה תעו"ז. כך שבמידה וההסדר החדש יאושר במהירות, מעט משקי בית יוכלו להנות ממנו. עם זאת, מי שירצה להצטרף למהלך יוכל להתקין מונה כזה בעלות נמוכה יחסית.

ברשות החשמל ציינו כי מהלך זה יצרף את ישראל לרשימה של כ-40 מדינות, בהן מדינות רבות בארצות הברית ואירופה, בהן האנרגיה "הירוקה" זמינה לשימוש עבור צרכן החשמל הפרטי, מבלי להטיל עלויות נוספות על המשק.

"הסדר 'מונה נטו' הינו הסדר צרכני, יאפשר לכל צרכן בעל מונה תעו"ז לייצר חשמל באנרגיה מתחדשת בחצר ביתו ובכך להפחית את צריכת החשמל מרשת החשמל בשעות בהם הוא מייצר חשמל בשיעורים הנמוכים מצריכתו", ציינו ברשות. "כאשר המתקן מייצר חשמל מעבר לצריכה המקומית יינתן לצרכן זיכוי בהתאם לחיסכון".
תחילתה של מהפכה
כאמור, בסוף כל תקופת חשבון יבוצע קיזוז בין האנרגיה שצבר הצרכן לבין החיוב בחשבון החשמל בגין צריכה העודפת שלו. כאשר הקרדיט שנצבר (האנרגיה הסולארית שנצרכה) יקוזז מחשבון החשמל. עם זאת, ברשות הדגישו כי במידה ולאחר הקיזוז נותר הפרש חיובי– הצרכן לא יזכה לזיכוי כספי, אך הקרדיט שצבר ישמר לו לתקופת החשבון הבאה. במידה ולאחר הקיזוז ייווצר הפרש שלילי– יחויב הצרכן בהפרש בחשבון החשמל שלו.

פרט לבשורה הצרכנית, המהלך הנוכחי נועד בראש ובראשונה להתמודד עם סבסוד מגזר האנרגיה הסולארית כפי שהוא מתנהל כיום. בהקשר זה יצויין כי מנגנון חדש זה יצמצם משמעותית את תהליכי הרגולציה והרישוי שלהם נדרשים מתקנים סולאריים המנתבים את החשמל שלהם לרשת. כך למשל, המנגנון המוצע איננו דורש רישיון יצור.

באיגוד חברות האנרגיה המתחדשת בירכו על המהלך. איתן פרנס, מנכ"ל האיגוד אמר כי "מדובר בתחילתה של מהפכה בה נוכל ליהנות מהיתרון היחסי של השמש הישראלית על פני מדינות אחרות בעולם". לדבריו, לראשונה ניתן יהיה להפחית את התלות בייצור חשמל מזהם ולייצר לעצמך חשמל באופן זול וירוק.

"ייצור חשמל סולארי ירוק הוא נכון יותר למשק ובטווח הארוך יביא לעצמאותה של ישראל באנרגיה. המהפכה תביא לצמיחה משמעותית של חלק מסוים בתעשייה", הוסיף פרנס ואמר כי "למרות שהייצור הפך כלכלי עדיין על המדינה יהיה להתערב - מתקנים פרטיים וקטנים עדיין יצטרכו תמיכה ממשלתית שתלך ותפחת- על המדינה לסייע לתחום לצמוח".

"הצעת הרשות, כפי שמשתמעת מהשימוע, היא בשורה גדולה ומשמעותית לשוק הסולארי בישראל", ציין אבינועם לוי, מנכ"ל משותף בחברת סולארפאוור וחבר הנהלת איגוד החברות לאנרגיה מתחדשת.
לדבריו, ייצור חשמל סולארי הופך לנחלת הכלל ובעל ערך כלכלי לכל בעלי הגגות הסולאריים באשר הם - רשויות מקומיות, בעלי עסקים וצרכנים בינוניים וכבדים, וזאת בלא תלות במכסות ובתמריצים ממשלתיים.
 
 
Comments