אנרגיה סולרית: חשיבותה של רצינות

נשלח 3 בנוב׳ 2011, 12:58 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 3 בנוב׳ 2011, 12:58 ]
28/10/2011 מאת אוהד קרני, הבלוג 'ירוק ונוצץ'

"אנרגיה סולארית היא עניין טוב לשעות הצהריים בקיץ ולא כמקור אנרגיה רציני. תחנות כוח סולאריות הן בהחלט לא תשובה לביטחון האנרגטי של ישראל". כך טען לאחרונה שאול מרידור, סגן ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, בכנס "עצמאות אנרגטית לישראל". האמנם אנרגיה סולארית איננה פתרון לעצמאות האנרגטית של ישראל? האם אנרגיה סולארית היא באמת לא רצינית? עניין לשעות הצהריים בלבד? מאהבת מזדמנת לשעות הסיאסטה?

השאלה מהו "מקור אנרגיה רציני" עולה בגרסאות כאלו ואחרות בימים אלו ולא במקרה. משק החשמל בשנים האחרונות נמצא בטלטלה בשל סדרה של אירועים מקומיים וגלובליים – גילוי ופיתוח מאגרי הגז הישראלים, פיצוץ צינור הגז המצרי, העיכובים בבניית תחנת הכוח החדשה באשקלון והתנודתיות חסרת התקדים במחירי הנפט. על כן עתידו של משק החשמל לוט בערפל וההכרעות שתקבל ממשלה זו והבאה אחריה יקבעו במידה רבה את צביונו בעשרים השנים הבאות. לכן חשוב לדעת אלו מקורות אנרגיה רציניים יש לנו ואיזה הם סתם שעשוע לצהרי קיץ. אז האם אנרגיה סולארית היא רצינית?

ברמות הנוכחיות, שטף קרינת השמש המגיע לישראל בשעה אחת של אחר צהריים קייצי, די בו בכדי לספק את כל צריכת החשמל של המדינה למשך יותר מ-100 ימים. יחד עם זאת, מובן שלא ניתן לכסות את רוב ישראל בקולטנים סולארים, מובן שהיעילות של קולטנים אלו רחוקה מלהיות מושלמת ומובן שבמרבית שעות השנה שטף הקרינה נמוך יותר. בפועל, בכדי לספק את צריכת החשמל השנתית של ישראל נדרש כיסוי של 2% משטח הנגב או כאחוז אחד משטח כלל ישראל בקולטנים סולארים מהסוג המותקן כיום – לא מעט אבל בהחלט גם לא הרבה.

טוב ויפה, אבל מה קורה בלילה? לשמחתנו, בניגוד לדעה הרווחת, ישנן שיטות רבות ומוכחות לאגירת אנרגיה ביעילות גבוהה מאוד ובעלות נמוכה – החל מאגירת אנרגיית חום במלח מותך בתחנות הסולאריות עצמן, אגירת חשמל בסוללות של רכבים חשמליים בעלי טעינה מנוהלת וכלה באנרגיה שאובה (אגירה כאנרגיה פוטנציאלית של מים אשר נשאבים למאגר גבוה בשעות היום וזורמים חזרה למאגר נמוך בשעות הלילה תוך יצירת אנרגיה הידרואלקטרית). כבר כיום נעשה שימוש בכל השיטות הללו במשק החשמל הישראלי בקנה מידה מצומצם ואין חסם טכני המונע הרחבת השימוש באמצעים אלו. למעשה, מספר חברות ישראליות מתמחות בדיוק בכך. קיימות גם שיטות נוספות אשר עשויות לאפשר ייצור ואגירה של אנרגיה בכל שעות היממה ומתאימות במיוחד לישראל, כגון ארובות שרב או בריכות שמש, אולם אלו טכנולוגיות אשר מעולם לא נוסו בקנה מידה גדול ודורשות פיתוח נוסף.

ומה לגבי העלות? מאז שנות ה-80 צנח מחיר החשמל הסולארי בכמה סדרי גודל ובמקביל בעשור האחרון חלה עלייה חדה במחירי החשמל מבוסס הדלקים המחצביים. הדויצ'ה בנק מעריך כי בין 2015 ל-2017 ישתווה המחיר הממוצע של חשמל סולארי למחיר של חשמל ממקורות אחרים. זאת, אפילו מבלי לשקלל את העלויות הסביבתיות הנוספות של הזיהום ופליטת גזי החממה שיוצרים דלקי מאובנים. במדינות שטופות שמש כישראל הצפי שהכדאיות הכלכלית תגיע מוקדם אף יותר. בשנים שאחר כך מחיר החשמל הסולארי צפוי לרדת עוד יותר, בעוד מחיר החשמל ממקורות אחרים ימשיך לעלות, כך שמי שלא יעבור לחשמל סולארי ישלם יותר.

חשמל רציני. צפי לכדאיות כלכלית ביחס לחשמל מבוסס דלקים עד 2017.

עבור ישראל, פיתוח מוקדם של טכנולוגיות ותשתית סולאריות יבטיח עצמאות אנרגטית, יחזק את הפריפריה, יקדם חדשנות ויצוא טכנולגי, יוזיל את עלויות החשמל בטווח הבינוני ואפילו עשוי לאפשר ייצוא חשמל במסגרת פרויקטים כגון דזרטק, אשר עתידים לחבר את רשת החשמל הישראלית לזו הארופאית. כל הסימנים מראים שישנן הרבה סיבות טובות לקדם את התחום וישראל נמצאת בעמדה אידאלית לכך, כפי שיעידו כמה מיצואניות הטכנולוגיה הסולארית המובילות בעולם שיצאו מכאן. אז יש יותר רציני מזה?

לפוסט של אוהד קרני בבלוג 'ירוק ונוצץ'כתבות קשורות:
בכיר באוצר: אנרגיה סולארית אינה מקור רציני
בכיר באוצר בכנס האנרגיה של "גלובס": "חייבים לייצא גז"
האם אנרגיה סולרית הופכת להיות זולה מאנרגיה גרעינית?
ענקיות הנפט פונות לשמש ולאנרגיות מתחדשות אחרות
על דרך הייסורים שעוברים יזמי ייצור החשמל הסולארי
"המשק ירוויח מהחשמל הסולארי - גם אם הצרכנים ישלמו יותר"
Comments