כנסת ירוקה: מערכת סולארית תותקן על גג הכנסת

פורסם: 14 ביוני 2014, 12:00 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 ביוני 2014, 12:00 ]

סולאר גרין של מאירי אלתרמן תתקין על גג הכנסת מערכת סולארית בכ-1.5 מיליון שקל ■ אלתרמן שותף בחברות היזמות של הממונה לשעבר על התקציבים ומנכ"ל חברת החשמל לשעבר

מאת אבי בר-אלי, 11/6/2014

בצל הבחירות לנשיאות המדינה, נרשמה אתמול בכנסת לפחות הפתעה אחת נוספת: חברת ההתקנות הסולאריות סולאר גרין זכתה במכרז לכיסוי גג המשכן בירושלים במערכת סולארית. סולאר גרין הפתיעה כשגברה על החברות הדומיננטיות יחסית בשוק, במכרז שהיקפו מוערך ב–1.5 מיליון שקל.

סולאר גרין מוחזקת על ידי היזם מאירי אלתרמן. אלתרמן שותף (8%) גם במניות חברת היזמות הסולארית סאן טים, שבה מחזיקים רם בלינקוב, יו"ר חברת נמלי ישראל ולשעבר הממונה על התקציבים באוצר, ועמוס לסקר, לשעבר מנכ"ל חברת החשמל.

המכרז שפירסמה הכנסת נועד להתקנת מערכת פוטו־וולטאית (P.V) בהספק של 340 קילו־ואט שתותקן על שטח גג של 4,650 מ"ר. עיקר ההתמודדות במכרז היתה על עלות התקנת המערכת (ולמעשה על מחירי הפאנלים), ולכן היא גררה מהמתמודדים הצעות אגרסיביות יחסית. הזוכה במכרז יספק לכנסת גם שירותי אחזקה לתקופה של חמש עד עשר שנים.

כנסת ירוקה
כנסת ירוקה
צילום: דוברות הכנסת

המתקן הסולארי יופעל במסגרת הסדרת מונה נטו של רשות החשמל, שבה מתאפשר לקזז ייצור חשמל עצמי מחשבון החשמל של חברת החשמל - ללא סבסוד נוסף מצד המדינה. במסגרת הסדרה זו הותקנו עד כה מערכות בהספק כולל של כ–25 מגה־ואט, כשעד סוף השנה צפויות ההתקנות להסתכם בכ–80 מגה ואט, מתוך מכסה של 400 מגה ואט בסך הכל.

כיסוי גג הכנסת במערכת סולארית נעשה תחת פרויקט כנסת ירוקה שהוכרז בינואר השנה, ובמסגרתו יוטמעו במתחם הכנסת 13 מיזמים סביבתיים שיחסכו 1.5 מיליון שקל מהוצאותיה, וכשליש מצריכת החשמל והגפ"מ (גז בישול). ההשקעה הראשונית בפרויקט תהיה 7 מיליון שקל, כשבכנסת צופים שהיא תוחזר בתוך חמש שנים.

בין היתר, מדובר בהחלפת מאות נורות ליבון לנורות לד, החלפת מערכות מיזוג האוויר במרכז אנרגיה, כיבוי אוטומטי של המחשבים בסוף יום העבודה, צמצום השימוש במים לצורכי גינון והתפלת מי העיבוי של מערכות המיזוג ושימוש בהם לצורכי השקיה.

לכתבה בדהמרקר


Comments