אושרה ההפחתה בתעריפי האנרגיה הסולארית

פורסם: 17 באוק׳ 2012, 10:13 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 17 באוק׳ 2012, 10:13 ]

היזמים יקבלו כעת 40% פחות. התעריפים החדשים יעמדו על 66 אגורות לקוט"ש לתקופה של 20 שנה. על פי ההערכות הרשות, הפחתה זו תחסוך לצרכני החשמל בישראל כ-2 מיליארד שקל

יעל דראל | 16/10/2012 10:57 
תגיות: אנרגיה סולארית, תעריפי אנרגיה סולארית
הפחתת התעריפים למתקנים הסולאריים הגדולים בשיעור של 40%, אושרה סופית על ידי מליאת רשות החשמל. התעריפים החדשים יעמדו על 66 אגורות לקוט"ש, לתקופה של 20 שנה. על פי ההערכות הרשות, הפחתה זו תחסוך לצרכני החשמל בישראל כ-2 מיליארד שקל.
קולטי אנרגיה סולארית. היזמים זועמים על הורדת התעריף
קולטי אנרגיה סולארית. היזמים זועמים על הורדת התעריף צילום: רויטרס

ההפחתה, שכבר הוצאה לשימוע ציבורי לפני מספר שבועות וזכתה כבר אז לביקורת נוקבת מצד היזמים בתחום, מתאפשרת כעת נוכח ירידה חדה של כ-40% בעלויות ייצור חשמל מאנרגיות מתחדשות.

כצפוי, ההחלטה שאושרה כעת סופית, זוכה לביקורת לא מועטה. איתן פרנס, יו״ר איגוד חברות האנרגיה המתחדשת, אמר כי "ככלל הפחתה תעריפית שמטרתה התאמת התעריף לעלות העדכנית של המתקנים היא חיובית ומלמדת על בשלות התעשייה. למצער, רשות החשמל התרחקה מאד מהתאמה של התעריף ובחרה להתהפך על היזמים ולפגוע בתשואה שהובטחה ליזם במקור".

פרנס הוסיף כי "התנהלות רשות החשמל פוגעת לא רק ביזמים אלא בעיקר במעמדה של הרשות עצמה ובהתפתחות משק החשמל הפרטי בישראל".

בניגוד לביקורת שנשמעת מכיוון יו"ר האיגוד יש חברות סולאריות המצדדות במהלך. חברת אנלייט מסרה כי היא "רואה בחיוב את מגמת ההורדות התעריפיות, ככל שאין בהן כדי לפגוע בבסיס שיעור התשואה להון עבור היזמים, כפי שבסיס זה לא צפוי להיפגע במקרה שבנדון. כמו כן, להערכת החברה, ככל שהתעריפים למערכות סולאריות ירדו, יש בכך כדי להפוך את תחום האנרגיה המתחדשת בישראל ככדאי יותר למשק הישראלי, תוך גידול פוטנציאל הצמיחה בעתיד של התחום והגדלת פוטנציאל השימוש באנרגיה סולארית".
ההפחתה מקטינה את העלות

מנגד ברשות החשמל הדגישו כי החלטה זו מתקבלת בתקופה בה במתבצעות הפחתות תעריפים מקבילות במדינות ה-OECD, לאור הירידה החדה בעלויות. "באיטליה לדוגמה, עודכן התעריף בימים אלו למתקנים בגודל דומה ל-56 אגורות לקוט"ש והפחתה נוספת עד 53 אגורות לקוט"ש תערך בפברואר 2013.

לטענת הרשות ההפחתה מקטינה את העלות המושתת על צרכני החשמל, ובכללם הביתיים, אשר מממנים בתעריף החשמל מתקנים אלו". ברשות מוסיפים כי עלות החדרת אנרגיות מתחדשות למשק הישראלי מוערך בכ-15 מיליארד שקלים בתעריף החשמל עד שנת 2020 והפחתת העלויות העולמית מאפשרת כאמור חיסכון משמעותי לצרכני החשמל.

סוגיה נוספת שאותה הדגישו ברשות היא כי בנוסף, הושג לראשונה סיכום עם מנהל מקרקעי ישראל והשמאי הממשלתי לפיו המנהל יפעל להפחתה משמעותית של שומות הקרקע של היזמים בטכנולוגיה הסולארית.

מהלך זה יהיה כרוך בתיקון הסכמי המקרקעין הקודמים מול בעלי הקרקע. כך, על פי הוראת השמאי, תינתן עדיפות לערוך מכרזים פומביים לקרקעות שנועדו לאנרגיות חלופיות לייצור חשמל. במקרים שלא ניתן לערוך מכרזים - יערכו שומות פרטניות.

 
Comments