רשות החשמל מוזילה התעריפים למתקנים סולאריים ב-40%

פורסם: 7 באוג׳ 2012, 4:58 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 באוג׳ 2012, 5:03 ]

לפי התעריף החדש, היזמים הסולאריים יקבלו מעתה 65 אגורות לקוט"ש, במקום 98 אגורות כפי שהיה עד כה. לדברי הרשות, השינוי יביא לחיסכון של כ-2 מיליארד שקל לצרכנים בישראל

מאת יעל דראל, 7/8/2012
 
תגיות: רשות החשמל,חשמל סולארי
מספר חודשים לאחר שרשות החשמל הפחיתה את התעריפים למתקנים הסולאריים הבינוניים, צפויה הרשות להפחית את התעריפים גם למתקנים הסולאריים הגדולים בכ-40%. על פי התעריף החדש, היזמים הסולאריים יקבלו מעתה 65 אגורות לקוט"ש, במקום 98 אגורות כפי שהיה עד כה. ברשות מבהירים כי השינוי בתעריף, אותו היא מבקשת להחיל,
מתקנים סולאריים. התעריפים יוזלו ב-40%.
מתקנים סולאריים. התעריפים יוזלו ב-40%. איי פי
יביא לחיסכון של כ-2 מיליארד שקל לצרכנים בישראל והרקע להחלטה נובע מהירידה החדה בעלויות ייצור החשמל הסולארי במשק. הרקע לירידה החדה הוא העובדה כי בשנה וחצי האחרונה נרשמה הוזלה של כ-40% בעלויות הפאנלים הסולאריים.

על פי השימוע הציבורי שפרסמה הרשות, במידה ומשך זמן העסקה והבטחת התעריף ליזמים יעלה מ-20 שנים כיום לתקופה של 25 שנים - יופחת התעריף בהתאם ב-5 אגורות נוספות לקוט"ש.

"המטרה היא להמשיך לעודד אנרגיה ירוקה תוך עלות מינימלית האפשרית לצרכנים בכדי שלא יושתו על הצרכנים כל עלויות הכנסת האנרגיות הירוקות", הבהירו ברשות החשמל. "הרשות מדגישה כי ההחלטה המאוזנת משאירה ליזמים רווחיות גדולה יחסית לענפים אחרים". מנתוני הרשות עולה כי עלות החדרת אנרגיות מתחדשות למשק הישראלי מוערך בכ-15 מיליארד שקל בתעריף החשמל עד שנת 2020 והפחתת העלויות העולמית מאפשרת כאמור חסכון משמעותי לצרכני החשמל.

ברשות ציינו עוד כי מתווה ההפחתה נקבע לאחר בחינה מקיפה שערך הצוות המקצועי ברשות החשמל, ועל סמך ציטוטי מחיר עדכניים שהתקבלו
מחברת Bloomberg New Energy Finance  בדבר עלויות ציוד, הקמה ותפעול וכי מעתה מדד זה יהווה הבסיס להמשך עדכון החלטות תעריפיות. על פי הנתונים הללו, אי ביצוע הפחתת התעריף, יגלגל על צרכני החשמל עלויות עודפות המוערכות בכמאתיים מיליון שקל בשנה.

נוכח הביקורת שצפויה מצד החברות הסולאריות, ברשות הבהירו כי שימוע זה יוצא בתקופה בה מתבצעות הפחתות תעריפים מקבילות במדינות ה-OECD בתחום הסולארי. כך למשל, באיטליה עודכן התעריף בימים אלו למתקנים בגודל דומה ל-56 אגורות לקוט"ש והפחתה נוספת עד 53 אגורות לקוט"ש תערך בפברואר 2013. זאת ועוד, ברשות מציינים כי עד להחלטה הסופית בנושא לא יינתנו אישורים תעריפיים מותנים למתקני ייצור חשמל סולאריים גדולים.

בתוך כך, ברשות החשמל מתייחסים לראשונה לעבודת הצוות המשותף שהוקם לאחרונה עם מנהל מקרקעי ישראל והשמאי הממשלתי. כפי שפורסם הבוקר (ג') במעריב עסקים, צוות זה מבקש לשנות את האופן שבו מחושב מרכיב הקרקע בפרויקטים הסולאריים ועל פי התכנון, הכוונה היא להתחיל לגבות תמלוגים מיצרני האנרגיה הסולארית, במקום תשלום דמי החכירה שהמינהל היה גובה עד כה.

"הרשות מצפה מהיזמים להיערך כבר כעת לביצוע פעולות להתאמת עלויות הסכמי הקרקע למתווה התעריף המוצע בשימוע כאשר במקביל, בהמשך תקופת השימוע, הרשות תלבן סוגית ערך הקרקע בנוסף יחד עם מנהל מקרקעי ישראל והשמאי הממשלתי", נמסר מהרשות.

כתבות קשורות:
Comments