זמן זה כסף: התעו"ז יכול לנצח

נשלח 26 בנוב׳ 2011, 10:38 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 26 בנוב׳ 2011, 10:38 ]

התעו"ז נועד לעודד אותנו להסיט את שעות השימוש במכשירים זוללי החשמל שבהם אנחנו שולטים - בראשם מכונת הכביסה

סופ
אביב לביא | 25/11/2011 10:13
תגיות: מחיר חשמל,התייעלות אנרגטית
 
בעיצומה של הסערה המתחוללת סביב ההמראה הצפויה במחירי החשמל, זרקה רשות החשמל לאוויר הציבורי מה שנראה כמו קרש הצלה. על הפרק: תעריפי תעו"ז חדשים, שיאפשרו לצרכנים, כך גורסת הרשות, לחסוך עשרות עד מאות שקלים בחשבון השנתי.
כמה נשלם על החשמל? תעיפו מבט בשעון
כמה נשלם על החשמל? תעיפו מבט בשעון צילום: SXC
מעט ישראלים יודעים מהו תעו"ז (ראשי תיבות של "תעריף עומס וזמן"). מעטים עוד יותר רשומים בהסדר הזה, שקיים כבר שנים. במשקי הבית מדובר על שברירי פרומילים. הסיבה: התעו"ז היה עד היום סבוך, מעורפל, ועבור רוב הצרכנים הפרטיים גם לא כדאי. וחוץ מזה, קשה לומר שהתאמצו במיוחד לשווק לנו אותו.

התעו"ז נועד לסייע לחברת החשמל לפזר את עומס הצריכה על פני היממה, וכך להקל על המערכת, שבשעות הביקוש המקסימלי נאלצת להפעיל תחנות פחות יעילות, יותר יקרות ויותר מזהמות. התעו"ז החורפי החדש שנידון בימים אלה, מציע לפיכך שהחשמל בשעות העומס של אחר הצהריים והערב - בין 16:00 ל-22:00 - יהיה יקר במיוחד (106.15 אגורות לקוט"ש, לעומת 46.93 בתעריף האחיד), ואילו בשאר שעות היממה הצרכן התעו"זי ייהנה מהנחה של כ-20 אחוז וישלם רק 37.92 אגורות לקוט"ש.
להציע הנחה

אז למי זה יתאים? לא לרבים, כנראה. בעיקר למי שהפעילות החשמלית בביתו בשעות אחר הצהריים שואפת לגובה הרצפה. את מרב האנרגיה בבית ממוצע בעונת החורף שואב החימום, ואת החימום מפעילים כשכולם חוזרים מעיסוקיהם, כלומר בשעות אחר הצהריים והערב. מי שלא יכול להימנע מזה, ישלם ביוקר אם ייכנס להסדר התעו"ז המוצע.

התעו"ז נועד לעודד אותנו להסיט את שעות השימוש במכשירים זוללי החשמל שבהם אנחנו שולטים - בראשם מכונת הכביסה, מייבש הכביסה ומדיח הכלים (להבדיל מהמקרר, שעובד כל הזמן). עופר קרן, מנהל הפיתוח של "נידן מערכות", שמתמחה בייעוץ לחיסכון בחשמל, טוען שכדי לפתות את הציבור להפעיל את המכשירים הללו בשעות הלילה או הבוקר, צריך פשוט להציע לצרכנים הנחה. גזר, בלי מקל בדמות קנס על שימוש בחשמל בשעות העומס, שהופך את כל ההסדר ללא כדאי.

וחוץ מזה, אומר קרן, "מי שרוצה לחסוך בחשמל יכול להתחיל מפעולות בסיסיות כמו בידוד הבית, צביעת הגג בלבן והחדרת אור יום, שנותנות החזר מהיר ובטוח על ההשקעה".


כתבות קשורות:
Comments