תחנת הכוח באשקלון תופעל על בסיס גז ופחם

נשלח 5 ביולי 2011, 10:28 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 5 ביולי 2011, 11:14 ]
מכה לארגוני הסביבה: התחנה שתוקם בדרום לא תהיה מחויבת להפעלת הפחם כגיבוי חירום בלבד לגז הטבעי - ומשטר ההפעלה ייקבע בתהליך שבו חברים גם נציגי האוצר. השר להגנת הסביבה גלעד ארדן הגיב בזעם: "זו הונאה של האוצר, נעשה הכל כדי לא לאפשר פעילות על בסיס פחם"
יעל דראל, 5/7/2011

הישג למשרד האוצר: המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה להוציא לתכנון מחודש את תחנת הכוח באשקלון, בהפעלת גז טבעי וגיבוי של פחם, אך ללא סעיף החירום - כפי שדרשו משרדי התשתיות והגנת הסביבה. המשמעות: התחנה החדשה, שתפעל בהספק של 1,260 מגוואט, לא תהיה מחויבת להפעלת הפחם כגיבוי חירום בלבד - ומשטר ההפעלה שלה ייקבע בתהליך התכנון המחודש, שבו חברים גם נציגי האוצר.

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן הגיב בזעם על ההחלטה. "היתה כאן הונאה של משרד האוצר שבזבז את זמנה של המועצה הארצית", אמר. "נעשה הכל כדי לא לאפשר פעילות של התחנה על בסיס פחם. כל ההסכמות בטלות, בכוונתנו לחדש את המאבק".

  ההחלטה, שהתקבלה בתום דיון סוער, מאפשרת כאמור את התכנון המחודש של התחנה החדשה (פרויקט D), במתחם רוטנברג באשקלון בתום עיכוב של שנים שבהן מנעו התנגדויות סביבתיות את הקמתה המקורית על בסיס פחם בלבד. עם זאת, ההחלטה לא נתפסת כהישג במשרד להגנת הסביבה, שכן הורדת סעיף החירום ממנה – משמעותה כי המאבק על משטר ההפעלה של התחנה טרם הסתיים.

 

יותר מ-17 אלף התנגדויות

תחנת הכוח החדשה, שהוכרזה כפרויקט תשתית לאומי כבר בשנת 2002, נחשבת לתוספת משמעותית למשק החשמל והעיכוב בהשלמתה נחשב לאחד הגורמים העיקריים למצוקת כושר הייצור במערכת החשמל הארצית. מצוקה זו חייבה בשנת 2008 את שר התשתיות לאשר תוכנית חרום למשק.

 

בשנת 2009 הועברה התכנית להערות הוועדות המחוזיות ולהשגות הציבור והוגשו לה למעלה מ-17 אלף התנגדויות. בסופו של דבר, ההחלטה להקים את פרויקט D כתחנה דו דלקית, שתופעל בראש ובראשונה על גז טבעי, התקבלה לאחר מאבק סביבתי ממושך של תושבים, ארגוני סביבה והמשרד להגנת הסביבה שהתנגדו לתחנת כוח פחמית נוספת.

 

בשל העיכובים הרבים שכבר ספגה התוכנית במשך השנים, החליט הבוקר שר התשתיות, עוזי לנדאו, להגיע במפתיע לדיון על מנת לחזק את עמדת משרדו ולאפשר את קידום התהליך במהירות. עמדת משרד התשתיות גובשה כאמור בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה, אל מול עמדת משרד האוצר, שהסתייג מהפעלת התחנה בגז טבעי, בשל שיקולי עלות.

 

לנדאו: "איבדנו זמן יקר"

"הדיון הזה מתקיים בצל התקלה במצרים, בצל אירועים במזרח התיכון. בישראל מתחילים לחוש את בעיות האנרגיה", אמר לנדאו. "למשבר המים יש את הכנרת, יש נראות, למשק החשמל אין. רק כשילחצו על המתג ולא יהיה חשמל ניתן יהיה לחוש זאת. אנחנו לקראת בצורת חשמל ב-2013, איבדנו זמן יקר. לתושבים מגיע חשמל נקי".

 

במהלך הדיון היום הציג משרד התשתיות סקירה אודות תחנת הכוח הדו דלקית, תוך התייחסות לנחיצותה במערכת ייצור החשמל הארצי, יתרונותיה הסביבתיים בכל הקשור לפליטות מזהמים ביחס לתחנת כוח פחמית, ותאור המצבים בהם תופעל בפחם כגיבוי.

 


מהמועצה הארצית נמסר כי בפני המועצה הארצית הוצג על ידי חברת החשמל מסמך ובו חמש חלופות למיקום התחנה. "המועצה הארצית השתכנעה כי המיקום המוצע לתחנת הכוח הינו בעדיפות למתחם "רוטנברג" צפון", נמסר. “עם זאת, המיקום המדויק של התחנה באזור מתחם רוטנברג ייבחן באופן מפורט בתסקיר ההשפעה על הסביבה וייקבע בהתאם לממצאיו".

לכתבה באתר ynet

גיבוי פחם בתחנת הכוח באשקלון – לא רק בחירום

אחרי עשור של מאבק, לא תוקם תחנה רק על בסיס פחם באשקלון. התחנה תופעל על גז, אבל תעבור להפעלה פחמית לא רק במצב חירום - על פי דרישת האוצר. השר ארדן: "האוצר ביצע תרגיל הונאה"

nrg מעריב | 5/7/2011 12:27
תגיות: אשקלון (סביבה), תחנה פחמית
ניצחון למשרד האוצר: גיבוי פחמי בתחנת הכוח באשקלון? לא רק בחירום. המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (ג') להתחיל להכין את התוכנית להקמת תחנת כח דו דלקית באשקלון, על בסיס גז טבעי בגיבוי פחם. המעבר לפחם, על פי דרישת האוצר, לא יתקיים רק בחירום. אל הדיון במועצה הגיע במפתיע שר התשתיות, עוזי לנדאו, שביקש לשכנע את המועצה לקדם את חלופת התחנה הדו-דלקית.

"האוצר ביצע תרגיל הונאה", אמר בתגובה השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. האוצר שוב מעדיף שוב אינטרס כלכלי צר על פני בריאות הציבור. ארדן הוסיף כי הוא מתכנן לחדש את המאבק בכל הכלים העומדים לרשותו.

במשרד האוצר אמרו בתגובה כי "ככל שרוצים להבטיח למשק גיוון של מקורות דלקים, ביטחון אסטרטגי ויציבות מחירים, הקמת תחנה דו-דלקית בעלת משטר הפעלה סביבתי וכלכלי יכולה להשיג מטרות אלו".

בארגוני הסביבה התגלעו חילוקי דעות. במטה המאבק ציינו: "מדובר בניצחון -  ועדת העורכים קיבלה הוראה מפורשת לתכנן תחנה שתופעל בגז בגיבוי פחם, המשמעות היא שלא תקום תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון". במטה הוסיפו: "אנחנו נמשיך לעמוד על המשמר כדי שצירוף נציג משרד האוצר לוועדת העורכים לא יהפוך לניסיון להטות את  סדר היום ואת המנדט שניתן לוועדה, ונדרוש שהגיבוי בפחם יופעל במקרי חירום בלבד".

מנגד, באדם טבע ודין זועמים. "המועצה הארצית, תחת ידו המכוונת של משרד האוצר הוכיחה כי לא בריאות תושבי מדינת ישראל עומדת בראש מעייניה וגם לא התחייבויותיה של ממשלות ישראל בועידות קופנהגן ובאו"ם להפחית את פליטת גזי החממה", ציין עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל העמותה.

לדבריו, על המועצה הארצית היה להתוות מדיניות לפיה תחנת הכוח באשקלון תהיה גזית בלבד ורק במקרי חירום תופעל בפחם. "ההחלטה שנתקבלה היום היא בגדר 'פרצה קוראת לגנב' שתביא להפעלת התחנה בפחם בחלק ניכר מהזמן", ציין ברכה. "לא ייתכן שבריאותם של תושבי אשקלון תהיה בת ערובה בידי פקידי האוצר", הוסיף ברכה.

יורם שפר, מחזיק תיק איכות הסביבה בעיריית אשקלון ויו"ר מטה המאבק העירוני,  ניסה לשמור על אופטימיות.

"אנו סומכים על המשרד להגנת הסביבה, שבמסגרת חוק אוויר נקי, יגביל את היתר הפליטה להפעלת התחנה בשגרה בגז בלבד", אמר.

במשך יותר מעשור נלחמים התושבים וארגוני הסביבה בכוונת המדינה להקים תחנה פחמית נוספת באשקלון. בשנתיים האחרונות, בעיקר בתמיכת משרדי הגנת הסביבה והתשתיות , הועלתה ההצעה להקים תחנת כוח שתופעל בגז בגיבוי פחם. במשרד האוצר הביעו התנגדות וביקשו שאופן ההפעלה יוכרע על בסיס כלכלי.

בשנים האחרונות מנהלים ארגוני הסביבה מאבק עיקש. במסגרתו נערכו עשרות הפגנות, פעולות מחאה והוחתמו עשרות אלפי חתימות של תושבים ופעילי סביבה. כעת, מתברר, שהמאבק טרם הגיע לסופו. ארגוני הסביבה והתושבים ימשיכו להיאבק במטרה לוודא שפחם שרוף לא ימשיך לפגוע בבריאותם.

לכתבה באתר nrg
Comments