תחנת כוח שתופעל באמצעות ביו-גז תוקם באשדוד

פורסם: 14 ביולי 2010, 6:19 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 ביולי 2010, 6:21 ]

התחנה תוקם בתוך שנה וחצי במטמנת האשפה "רתמים". הגז יופק מאשפה בהספק של כ-3 מגה-ואט. היקף הפרויקט כ-60 מיליון שקל

רונית מורגנשטרן | 12/7/2010 8:26
חברת טלמניע מקבוצת פ.ק, המתמחה בהקמת תחנות כוח וגנרטורים, זכתה בימים האחרונים במכרז להקמת תחנת כוח המופעלת בביו-גז (גז שמופק, בין היתר, מאשפה) במטמנת האשפה "רתמים" שבאזור אשדוד.

 
תחנת הכוח תשתמש בגז שיופק מאשפה
תחנת הכוח תשתמש בגז שיופק מאשפה צילום: אמיר מאירי

התחנה תוקם בהספק של כ-3 מגה-ואט, כלומר תהיה מקבילה למתקן בינוני של מערכת פוטו-ולטאית. תחנה כזו תוכל לספק את צרכי החשמל של כ-800 משפחות בכל רגע נתון. לדברי המנכ"ל יצחק אלישיב, תחנת הכוח במטמנת האשפה רתמים, המשתרעת על כ-0 דונם , תוקם תוך כשנה וחצי בהשקעה של כ-60 מיליון שקל. מדובר בפרויקט מסוג BOT, שלפיו טלמניע תממן את הקמת התחנה, תפעיל אותה - ותמכור את החשמל המיוצר בה לרשת החשמל במשך 15 שנה.

תחנת הכוח תשתמש בגז שיופק מאשפה. הגז יועבר באמצעות צינורות תת-קרקעיים לגנרטורים של התחנה, כך שלא יהיו פליטות של גז רעיל לאוויר. בנוסף, מטמנת האשפה תנוקה ולא תכיל ריחות לוואי. הביו-גז הוא גז ממקורות ביולוגיים שנוצר כתוצאה מהתפרקות של המרכיב האורגני בפסולת בתנאים אנאירוביים (ללא נוכחות חמצן). הפירוק נעשה במספר שלבים באמצעות חיידקים שונים. בסוף התהליך פעילים חיידקי המתאן, ואלה יוצרים את הבי-וגז - תערובת של מתאן (CH4) ופחמן דו-חמצני (CO2). את המתאן ניתן לנצל להפקת אנרגיה כמו דלק לתחנת כוח, וכך להקטין את הנזק הסביבתי.

לדברי אלישיב, חברת טלמניע תמכור את החשמל שתייצר לרשת החשמל הארצית במחיר הגבוה ב-11 אגורות מעל תעריף הייצור (כיום 35 אגורות) לקוט"ש.

לכתבה באתר nrg
Comments