ארה"ב תטיל מגבלות על שימוש בפחם לחשמל

פורסם: 26 בספט׳ 2013, 13:52 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 26 בספט׳ 2013, 13:53 ]
החוק שניסחה הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה יהפוך הקמת תחנות פחמיות ללא כדאית. הרפובליקנים ייאבקו כדי למנוע את אישורו: "יוביל להחלשת הכלכלה"
סוכנויות הידיעות  פורסם:  21.09.13

הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה (EPA) הציגה בסוף השבוע חוק תקדימי, שעתיד להגביל את השימוש בפחם למטרת הפקת חשמל. החוק שהציגה EPA נוסח במסגרת מדיניות המאבק בשינוי האקלים, שעליה הכריז הנשיא ברק אובמה בחודש יוני. הנשיא הודיע אז שבכוונתו לצמצם את פליטת גזי החממה מתחנות הכוח האחראיות על 40% מפליטת גזי החממה בארה"ב. 

 זוהי הפעם הראשונה שבה חקיקה בנושא פליטת גזי חממה נוגעת לענף ייצור החשמל בארה"ב. מנהלת ה־EPA ג'ינה מקארת'י אמרה במסיבת עיתונאים בוושיגטון כי החוק "יסלול את הדרך לדור הבא של תחנות הכוח". 

ביוני התחייבה EPA לשנות הצעת חוק קודמת שנועדה להגביל את פליטת גזי החממה מתחנות הכוח בארה"ב, ולקבוע תקנים שונים עבור תחנות המשתמשות בגז ועבור תחנות המשתמשות בפחם. כעת, EPA דורשת מתחנות כוח הפועלות על פחם לפלוט לא יותר מ־500 ק"ג של פחמן דו־חמצני עבור כל מגה־ואט שעה שהן מפיקות. עמידה ביעד כזה תחייב למעשה את תחנות הכוח להתקין מתקנים יקרים ללכידת הגז המזהם. מקארת'י הדגישה בדבריה שהחוק יחול רק על תחנות כוח חדשות ולא על קיימות. היא ציינה גם שהמגבלה שהוא מציב תהפוך את הקמתן של תחנות חדשות המבוססות על פחם ללא כדאית, וצפוי לשנות את תמהיל האנרגיה של ארה"ב בטווח הארוך. 

ואולם, כבר עם הצגתו של החוק שלשום הכריזו חברי קונגרס רפובליקנים שהם יפעלו כדי למנוע את אישורו. "החוק יוביל לאובדן משרות ולהחלשת הכלכלה", אמר לבלומברג חבר הקונגרס הרפובליקני פרד אפטון. 

עמדה קיצונית יותר הביע מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנאט, מיטץ' מק'קונל ממדינת קנטאקי, שהצהיר כי "הנשיא אובמה הכריז מלחמה על הפחם, ופירוש הדבר שהמשפחות בקנטאקי נמצאות כעת במלחמה על פרנסתן".

לכתבה באתר ynet
Comments