הירוקים נגד ועדת יוגב: "הדו"ח סותר החלטות ממשלה"

פורסם: 17 במאי 2014, 12:38 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 17 במאי 2014, 12:39 ]

ארגוני הסביבה טוענים כי הוועדה לרפורמה בחשמל קבעה שילוב אנרגיות מתחדשות בשיעור של 6% בלבד - והתעלמה מהתוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית ■ השימוע הציבורי להמלצות ועדת יוגב יסתיים היום

מאת אבי בר-אלי, 11/5/2014

השימוע הציבורי, שאליו יצאה ועדת ההיגוי לרפורמה במשק החשמל (ועדת יוגב) לאחר פרסום דו"ח הביניים שלה, יסתיים היום. אם לא די היה בביקורת הצולבת שספגה הוועדה מכיוון ועד חברת החשמל ויצרני החשמל הפרטי - כעת מצטרפים אליה גם ארגוני הסביבה.

במכתב של קואליציית ארגוני הסביבה ליו"ר הוועדה, אורי יוגב, ואל שרי האוצר והאנרגיה, נטען כי "הוועדה מתעלמת לחלוטין מהגנת הסביבה, מסיגה לאחור את כל ההתקדמות שהיתה בהפיכת משק החשמל למתקדם ונקי יותר, ולכאורה מביאה לעצירת קידומה של האנרגיה הירוקה בישראל".

לטענתם, שיעור שילוב האנרגיה המתחדשת בייצור החשמל עד 2020 הוגבל בדו"ח הביניים ל–2.1 ג'יגה־ואט - 6% בלבד מהייצור, לפי תחזיות שפורסמו בדו"ח עצמו. זאת, בניגוד ליעד של 10% שקבעה הממשלה ב–2009. מדו"ח הביניים הושמטה ברגע האחרון המלצה להגביל את שיעור שילוב האנרגיות המתחדשות ל–7.5%.

הדו"ח, לטענתם, מתעלם ממסקנות ועדת קנדל, שבחנה את כדאיות שילוב האנרגיות המתחדשות במשק, והגיעה לכאורה למסקנה כי עלויות ייצור חשמל סולארי פוטו־וולטאי מסוגלות להתחרות בעלויות ייצור החשמל הקונבנציונלי. במקביל טוענים הארגונים כי תחזית הביקוש לחשמל בדו"ח גבוהה מדי, והתעלמה מהתוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית, שקבעה למשק יעד חיסכון בחשמל של 20% עד 2020.

הארגונים יוצאים נגד המלצות הוועדה להקפיא את תוכנית התקנת הסולקנים (מסננים שמפחיתים זיהום) מעל ארובות תחנות הכוח הפחמיות; ואת התוכנית להסב את תחנת הכוח אורות רבין בחדרה ואת התחנה העתידית באשקלון (תחנה D) לשימוש בגז. הם מתנגדים גם להבטחה לחברת החשמל להקמת תחנת כוח גרעינית (תחנה E), לפני קיום דיון ציבורי ומקצועי בנושא.

הארגונים, שביניהם אדם טבע ודין, החברה להגנת הטבע, הפורום הישראלי לאנרגיה ואיגוד חברת אנרגיה ירוקה, קראו לממשלה אף להגדיל את יעד ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות ואת יעד ההתייעלות האנרגטית. "איתור מרבצי הגז יוצר הזדמנות אדירה לקידום תוכנית לניצול הכנסות הגז לקידום משק אנרגיה ירוקה, שילוב גובר הולך של ייצור חשמל ממקורות מתחדשים והתייעלות אנרגטית", נכתב בפנייה.


לכתבה בדהמרקר


Comments