אובמה: החסכון הכספי מבידוד הבית כדי למנוע בריחת חום או קור - "סקסי"

פורסם: 5 בינו׳ 2010, 21:37 על ידי: Sustainability Org
תאריך פרסום: 4/10/2010
 
נשיא ארה"ב ביקר בחנות "עשה זאת בעצמך" בווירג'יניה ודיבר על היתרונות הרבים של בידוד הבית כדי למנוע בריחת חום או קור וביזבוז חשמל. "מישהו אמר שבידוד הבית זה לא סקסי (לעומת טורבינות רוח או פאנלים סולאריים). אני לא מסכים... אתם יודעים מה סקסי בזה? הכסף שחוסכים".

כמי שחי לא מעט שנים בשיקאגו הקרה, נשיא ארה"ב ברק אובמה יודע דבר או שניים על חורף. אולי זו הסיבה שאחד הנושאים שהוא מרבה לדבר עליהם הוא ההתמודדות עם מזג האוויר. אחת הפעמים האחרונות הייתה במהלך ביקור בחנות "עשה זאת בעצמך" בווירג'יניה. 

"ניו יורק טיימס" דיווח שאובמה דיבר שם בשבח החיסכון בחשמל, ואמר שמדובר במצב של "'win-win": זה גם ידידותי לסביבה, גם חוסך אנרגיה וכסף וגם יוצר מקומות עבודה. "צריכת החשמל בבתים ובבנייני משרדים אחראית ל-40 אחוז מצריכת החשמל של המדינה", אמר אובמה, אך הדגיש כי הבעיה היא שהבתים והמשרדים לא מבודדים כמו שצריך.  

"אם הייתם רואים שטרות של 20 דולר מרחפים באוויר מחוץ לחלון הפתוח, הייתם מנסים למצוא דרך להשאיר אותם אצלכם, לא?", המשיך הנשיא. "זה בדיוק מה שקורה (כשהבתים לא מבודדים)". 

אובמה דיבר בחנות כמו יועץ לחומרי בידוד, והסביר כי ניתן בקלות יחסית ובהשקעה לא גדולה לשפר את הבידוד של פתחים - חלונות ודלתות - ולסתום רווחים בין התקרה לגג מהם בורח החימום הביתי. הוא נשען על דו"ח שפורסם לפני כמה חודשים ולפיו שיפור הבידוד בבתים ובמשרדים בארה"ב יוכל להוריד את צריכת האנרגיה ב-40 אחוז, ולהפחית פליטה של כ-160 מיליון טונות של פחמן דו-חמצני בשנה. המשמעות הכספית היא הפחתה של "חשבון החשמל" של תושבי אמריקה ב-21 מיליארד דולר בשנה עד 2020.  

אבל איך מעודדים את הציבור לעלות על הסולם עם חומרי הבידוד? לשם כך הגו אנשי הנשיא תוכנית מיוחדת: אם תבודד את ביתך, תחליף תנורים או מזגנים ישנים בחדשים ותוכיח חיסכון באנרגיה, תקבל החזר מס בשווי 1,500 דולר. התוכנית מבוססת על מודל שעבר בהצלחה רבה בעידוד הציבור להיפטר ממכוניות ישנות, ולקבל מענק תמורת מסירתן לגריטה. לתוכנית המכוניות קראו cash for clunkers ולכן למבצע עידוד הבידוד קראו cash for caulkers - "מזומן למבודדים" בתרגום חופשי. 

אבל גם הנשיא יודע, שכשמדברים על חיסכון באנרגיה, רוצים לראות טורבינות רוח או פאנלים סולאריים. "מישהו אמר שבידוד הבית זה לא סקסי", אמר הנשיא בחנות. "אני לא מסכים... אתם יודעים מה סקסי בזה? הכסף שחוסכים".
 
Comments