וויקיליקס מדליף: "עתודות הנפט של סעודיה נופחו ב־40%"

נשלח 9 בפבר׳ 2011, 20:36 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 9 בפבר׳ 2011, 20:47 ]
מברקים ששלח שגריר ארה"ב בריאד לממשל בוושינגטון חושפים אזהרות שלפיהן עתודות הנפט נופחו כדי להגדיל השקעות זרות
סוכנויות הידיעות 09.02.11, 23:37

אתר ההדלפות וויקיליקס חשף מברקים שלפיהם עתודות הנפט של סעודיה, יצואנית הנפט הגדולה בעולם, נמוכות ככל הנראה ב־40% מכפי שדווח עד כה. מהמברקים החשאיים ששלח שגריר ארה"ב בריאד לממשל הפדרלי עולה כי האמריקאים חוששים שבידי סעודיה אין די עתודות כדי למנוע עלייה של מחירי הנפט.

 

במברקים הללו, שחלקים מהם פורסמו ב"גרדיאן" הבריטי, דוחק השגריר בממשל בוושינגטון להתייחס ברצינות לאזהרות שהשמיע בכיר בממשלת סעודיה, שלפיהן עתודות הנפט של הממלכה נופחו ב־300 מיליארד חביות - כמעט 40% מכפי שדווח עד כה.

 

מחירי הנפט עלו בשבועות האחרונים ליותר מ־100 דולר לחבית על רקע העלייה בביקושים העולמיים והמתיחות הגואה במזה"ת. אנליסטים רבים מעריכים כי סעודיה ושותפותיה בקרטל אופ"ק ישאבו יותר נפט אם עליית המחירים תאיים לפגוע בביקושים. עם זאת, הגיאולוג סדאד אל־חוסייני, לשעבר ראש חטיבת חיפושי הנפט במונופול הנפט הסעודי ארמקו, הזהיר את הקונסול הכללי האמריקאי בריאד בנובמבר 2007, כי תפוקה של 12.5 מיליון חביות ביום מצד ארמקו - הדרושה כדי לשמור על המחירים - אינה בת־ביצוע.

 

על פי המסמכים שנחשפו ומתוארכים בין 2007–2009, חוסייני טוען כי סעודיה עשויה לעלות לתפוקה של 12 מיליון חביות ביום בתוך עשור, אך לפני כן - ככל הנראה לא לפני 2012 - תפוקת הנפט העולמית תגיע לנקודת השיא.

 

לטענת חוסייני, בשלב זה ארמקו לא תצליח למנוע את עליית מחירי הנפט העולמיים, זאת מכיוון שתעשיית האנרגיה הסעודית ניפחה את נתוני העתודות שלה כדי להגביר את ההשקעות הזרות. לדבריו, ארמקו הפחיתה באופן משמעותי את ההערכות לגבי פרק הזמן הדרוש לה כדי לשאוב נפט חדש.

 

"מדובר בבעיה כפולה", נכתב באחד המברקים. "ראשית, ייתכן שהעתודות הסעודיות אינן גדולות כפי שתואר. שנית, ציר הזמן לייצור מוגבל יותר מכפי שארמקו ובכירים בתעשיית האנרגיה מציגים", נטען.

 

לכתבה בכלכליסט

כתבות קשורות:
"סוכנות האנרגיה הבינ"ל מסלפת נתוני עתודות הנפט בשל חשש מנפילות בשווקים"
סוגיית הנפט: שם קוד אפוקליפסה
peakoil: ויקיליקס - הסעודים ניפחו את הרזרבות ב-40%
שיא תפוקת הנפט - תחילת סופו של עידן בהסטוריה האנושית
החיים אחרי עידן הנפט
Comments