לראשונה: תאושר מדיניות הקמת טורבינות רוח

פורסם: 2 באפר׳ 2012, 3:21 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 2 באפר׳ 2012, 3:22 ]

המועצה הארצית תאמץ המלצות מינהל התכנון להקים חוות רוח בפריפריה ובשטחים חקלאיים, אשר ייצרו חשמל בהיקף 800 מגה-ואט

מאת יעל דראל, 2/4/2012
 
תגיות: אנרגיה חדשה, אנרגית רוח
התקדמות משמעותית בנושא ייצור אנרגיית רוח בישראל: המועצה הארצית תאשר השבוע לראשונה את מסמך המדיניות הרשמי בנושא הקמת טורבינות רוח בישראל, שמטרתו לקדם ייצור חשמל בהיקף 800 מגה-ואט.
טורבינת רוח. לא בים
טורבינת רוח. לא בים צילום: איי-אף-פי
המסמך, שגיבש מינהל התכנון במשרד הפנים, פוסל את האפשרות להעמיד טורבינות רוח בים וממליץ להקים חוות רוח בעיקר בפריפריה, באזורי תעשייה ובשטחים חקלאיים.

אף שהטורבינות נחשבות ליצרניות חשמל ירוק, במינהל התכנון מזהירים מפני ההשפעה הסביבתית שלהן - במיוחד על נדידת ציפורים. במסמך מופיעה לראשונה ההמלצה להקים צוות בין-משרדי אשר יאתר שטחים בעלי פוטנציאל להקמה של חוות טורבינות.

עד כה לא זכתה אנרגיית הרוח להתייחסות רבה בישראל, ועיקר תשומת הלב הופנה לאנרגיה סולארית; היעדים שהוקצו לטובת אנרגיית רוח עד שנת 2020 עומדים על 3% בלבד ממשק החשמל. יעד זה נמוך ביחס למדינות באירופה.
להתחשב בציפורים
על-פי מסמך המדיניות, ההמלצה היא להציב את מרבית הטורבינות בפריפריה, הן בשל התנאים הגאוגרפיים בצפון ובדרום הארץ והן בשל הצורך בשטחים פתוחים. כמו כן, במינהל התכנון מקווים כי "באמצעות הקמת טורבינות בעיקר במחוז הצפון ובאזור באר שבע יתאפשר יישום המדיניות הממשלתית לעידוד הפריפריה". מנתוני השירות המטאורולוגי עולה כי האזורים בעלי פוטנציאל הרוח הגדול ביותר הם רמת הגולן, הרי הגליל, דרום הכינרת, דרום הר חברון ושיפולי השומרון, ואזור הערבה, הר הנגב ואילת.

במינהל התכנון סבורים כי הקמת טורבינות רוח ימיות איננה מוצדקת בשל "פגיעה אפשרית בסביבה הימית ועלויות ההתקנה, ההולכה והתחזוקה". בנוסף , מבדיקה שנערכה לפני עשור עלה כי פוטנציאל עוצמת הרוח באתרים ימיים ליד חופי ישראל אינו גבוה.

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה למסמך: "אנחנו תומכים בקידום אנרגיות מתחדשות, אבל תוך התחשבות במאפיינים הייחודיים של מדינת ישראל, המהווה, כפי שאף מפורט על פני שני עמודים במסמך, ציר נדידת ציפורים בעל חשיבות בינלאומית, השני בגודלו בעולם, שחולפות בו בכל שנה כ-500 מיליון ציפורים.
 
Comments