אושר: תושבי הפריפריה יתקינו מערכות סולאריות על הגג ללא הגבלה

פורסם: 17 בפבר׳ 2010, 7:44 על ידי: Sustainability Org
מאת אבי בר-אלי, תאריך פרסום: 14/2/2010
 
בתום חודשיים של אי-ודאות קבע בסוף השבוע שר התשתיות הלאומיות, עוזי לנדאו, מכסות חדשות ומוגדלות להתקנת מערכות סולאריות קטנות (עד 50 קילו-ואט) על גגות מבני עסקים ובתים פרטיים. המכסות הן לחמש השנים הבאות.

הנחת מתקנים סולאריים לייצור חשמל לצרכים ביתיים (עד 4 קילו-ואט) תותר ללא הגבלה בכל המדינה עד סוף דצמבר 2014. התקנה מסחרית (עד 50 קילו-ואט) באזורי עדיפות לאומית (אזור הצפון, אזור הדרום ויו"ש) תותר אף היא ללא הגבלה בתקופה זו - בעוד שבשאר המדינה תוגבל התקנתן של מערכות מסחריות למכסה של 50 מגה-ואט (1,000-1,200 מערכות).  בנוסף הוחלט לשריין מכסה מיוחדת של 30 מגה-ואט עבור מבני ציבור - בעיקר גגות של מוסדות חינוך. הקצאה נוספת של 2 מגה-ואט שוריינה לתושבי יהודה ושומרון, שעד עתה לא יכלו לנצל את זכותם למכירת חשמל סולארי מפני שהמינהל האזרחי לא נתן אישור לכך. מכסה זו נקבעה על פי חלקם היחסי של תושבי יהודה ושומרון באוכלוסייה, בתעריף זהה לזה שנקבע במכסה הראשונה.

התוכנית נוגעת למתקנים סולאריים קטנים בטכנולוגיה פוטו-וולטאית (P.V). במהלך כנס אילת-אילות לאנרגיות מתחדשות, שייערך השבוע, יפורסמו המכסות החדשות למתקני P.V בינוניים וגדולים, למתקנים בטכנולוגיה תרמו-סולארית ולמערכות ייצור חשמל באנרגיית רוח וביו-מאסה. זאת במסמך המדיניות לשילוב אנרגיות מתחדשות במשק החשמל בישראל.

"המתווה החדש מקדם את מימוש חזון הגגות הירוקים", אמר לנדאו. "ההטבות לאזורי העדיפות הלאומית נובעות מתוך מדיניות כוללת לפיתוח הפריפריה, ונועדו לעודד העסקת כוח אדם מקומי".

החלטת השר התקבלה בסיפוק רב בענף הסולארי. "לנדאו הוכיח כי הוא דבק בדבריו וקיים את הבטחתו לממש בישראל חזון של גגות ירוקים", אמר אתמול מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה מתחדשת בישראל, עו"ד איתן פרנס. "הכרזת משרד התשתיות היא יריית פתיחה של מהפכה סולארית רחבת היקף. הסרת המגבלה תאפשר להנחיל בקרב הציבור מודעות לנושא החשמל, לשנות את הרגלי הצריכה ולכוון את היתרונות הכלכליים של ההסדרה למקומות בהם הם נדרשים ביותר".

קביעת המכסות החדשות עדיין אינה מבטיחה את ניצולן, משום שהסמכות לקביעת תעריף רכישת החשמל מן המתקנים נתונה בידי רשות החשמל. תעריף זה מגלם פרמיה על מחיר החשמל של חברת החשמל, ולכן נוכח היקפיה הגדולים יחסית של התוכנית החדשה עשויה רשות החשמל לווסת את ההתקנות באמצעות הפחתה הדרגתית של הפרמיה. לפי הערכות, יהיה התעריף החדש למכירת החשמל הסולארי לרשת כ-1.6 שקלים לקווט"ש, לעומת תעריף של כ-2 שקלים לקווט"ש שממנו נהנים המתקינים שניצלו את המכסה הראשונה.

ממשרד התשתיות נמסר כי יבקש מהרשות להתאים את התעריף למכסות שהוקצו. עוד צוין כי בהנחיית המשרד הטמיעה חברת החשמל מערכת חדשה לניהול מכסות, אשר תאפשר הצגה שקופה של מספר הבקשות לחיבורים בזמן אמת. זאת במטרה למנוע את חוסר הוודאות שאיפיין את סיום המכסה הראשונה.
התקנות של 12 מגה-ואט
התמריץ לייצור חשמל באנרגיה סולארית הוא רכישת חשמל המיוצר במתקנים בתעריף גבוה משמעותית מזה של חברת החשמל. מאז פרסום התמריצים הראשונים (1.97 שקל לקווט"ש) ב-1 ביולי 2008 הותקנו מערכות סולאריות ביתיות בהיקף של כ-2 מגה-ואט - מתוך מכסה ראשונית של 15 מגה-ואט למגזר זה.
במגזר העסקי (מבנים מסחריים או חקלאיים) הסתכמו עד כה ההתקנות בפועל ב-10 מגה-ואט. עם זאת, היקף המערכות שהתקנתן אושרה הוא 46 מגה-ואט - בעוד שהמכסה היא 35 מגה-ואט בלבד. החריגה המהותית מהמכסה נבעה מגידול מואץ בבקשות לחיבור מתקנים שהוגשו לחברת החשמל לקראת סוף 2009, ומהיעדר היערכות מוקדמת בחברה וברשות החשמל לרגע שבו תאזל המכסה.
כשל זה הביא את חברת החשמל להכריז במפתיע ב-14 בדצמבר כי תפסיק לקבל בקשות נוספות לחיבורי מתקנים סולאריים מחשש לפריצת המכסה שאושרה. ההודעה גררה תרעומת הן מצד חברות סולאריות שלא יכלו לממש עשרות הזמנות להתקנה והן מצד לקוחות שנותרו מחוץ למכסה. 
 

 
לכתבה בדהמרקר

לנדאו: מתקנים סולאריים על גגות פרטיים - ללא הגבלה
מאת רויטל חובל, תאריך פרסום: 14/2/2010
 
שר התשתיות הודיע כי הציבור יוכל להתקין מתקנים סולאריים קטנים בהיקף של עד 4 קילו־ואט ללא הגבלת מכסה עד דצמבר 2014. אושרה גם מכסה של 30 מגה־ואט למתקנים על גגות מבני ציבור, בעיקר בתי ספר.
 
אחרי חודשיים של קיפאון בשוק הגגות הסולאריים, אישר שר התשתיות עוזי לנדאו הקצאות חדשות למתקנים קטנים פוטו־וולטאיים. לפי החלטת לנדאו, הציבור יוכל להתקין מתקנים סולאריים קטנים בהיקף של עד 4 קילו־ואט (גודל מערכת שהכנסות החשמל ממנה פטורות ממס) ללא הגבלת מכסה עד דצמבר 2014. כמו כן, אושרה מכסה מיוחדת בהיקף של 30 מגה־ואט למתקנים על גגות מבני ציבור, בדגש על מוסדות חינוך. במשרד התשתיות אמרו כי הקמת מתקנים סולאריים על גגות של מוסדות חינוך תקרב את התלמידים לנושא ואף תיצור "אלמנט חינוכי תוך הקניית ערכים". 
 
 
 
לפי ההחלטה, למגזר העסקי נקבעה מכסה של 50 מגה־ואט. עם זאת, ביישובים בפריפריה אושרה הקמת מתקנים עסקיים (בהיקף ייצור של עד 50 קילו־ואט) ללא הגבלה עד דצמבר 2014. מדובר ביישובים שהוגדרו בתחום אזורי העדיפות הלאומית בהתאם להחלטת הממשלה מדצמבר 2009, ובהם צפת, עכו, נצרת, באר שבע, אופקים, קיבוצי הנגב והערבה, אילת, אריאל, בית שאן, קיבוצי הכנרת, טבריה, יקנעם, עפולה, ערד ורמת חובב.
 
לנדאו הסביר כי "המתווה החדש מסיר כל הגבלה של התקנת מערכות סולאריות ביתיות בהיקף של עד 4 קילו־ואט ובכך מקדם את מימוש חזון הגגות הירוקים". לדברי לנדאו, "ההעדפה לאזורי העדיפות הלאומית נובעת מתוך מדיניות כוללת לפיתוח הפריפריה ונועדה לעודד העסקת כוח אדם מקומי".
 
משרד התשתיות החליט גם להקצות מכסה מיוחדת לתושבי יהודה ושומרון, של 2 מגה־ואט בתעריף הקודם שעומד כיום, אחרי עדכון המדד, על 2.04 שקלים לקילו־ואט שעה (קוט"ש), שנועדה לפצות את התושבים שעד כה נמנעה מהם האפשרות לקחת חלק בפעילות השוק הסולארי.
 
המכסה הקודמת נוצלה באופן מזערי
 
המכסה הקודמת למגזר הפרטי שעדיין נהנית מתעריף גבוה נוצלה באופן מזערי. מתוך המכסה הביתית של 15 מגה־ואט הותקנו מתקנים בהיקף של כ־2 מגה־ואט בלבד. כפי שפורסם ב"כלכליסט", רשות החשמל מתכננת להעלות קמפיין הסברה כדי להציג לציבור את האפשרות ליהנות מרווחי ייצור חשמל סולארי.
 
מאז הודיעה חברת החשמל על מיצוי המכסה הקודמת להקמת מערכות סולאריות קטנות עברו חודשיים, והחברות הסולאריות האשימו את לנדאו בהקפאת השוק בשל העיכוב בפרסום מכסות חדשות. כעת תצטרך רשות החשמל לקבוע את התעריפים למכסות החדשות. רשות החשמל המליצה ללנדאו לשחרר מכסה למגזר העסקי בהיקף של 50 מגה־ואט בתעריף של 1.61 שקלים לקוט"ש.
 
מנכ"ל איגוד חברות האנרגיה המתחדשת, איתן פרנס, בירך על הודעת לנדאו וציין כי "ההכרזה מהווה שינוי תפיסה שיחייב היערכות מחדש ברשות החשמל, בחברת החשמל וגם בקרב הציבור". פרנס הוסיף: "הסרת מגבלת המכסה באזורי הפריפריה משקפת גישה חברתית מבורכת שתכוון את יתרונותיהן הכלכליים של ההסדרות למקומות שבהם הן נדרשות ביותר".
 
לכתבה בכלכליסט
Comments