אושרו: תחנות כוח שיפיקו חשמל בשיטת אגירה שאובה

פורסם: 4 באוג׳ 2010, 13:27 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 באוג׳ 2010, 13:29 ]
משרד הפנים אישר להקים שתי תחנות כוח פרטיות שיפיקו חשמל בטכנולוגיית "אגירה שאובה": שאיבת מים מאתר נמוך לגבוה בשעות שיש עודף בחשמל, וניצול כוח הנפילה שלהם להפקת חשמל בשעות השיא
יעל דראל, תאריך 2/8/2010

משרד הפנים אישר את הקמתן של שתי תחנות כוח פרטיות בצפון הארץ שיפעלו בטכנולוגיית "אגירה שאובה" - טכנולוגיה חסכונית בחשמל ונקייה לסביבה. תחנה אחת תוקם בגלבוע ותספק 300 מגה-וואט ותחנה נוספת ברכס רמים, בהספק של 200 מגה-וואט. התוכנית ממתינה כעת לאישור ועדת השרים לעניינים פנים ושירותים בראשות שר הפנים, אלי ישי.

 

בימים אלה של ביקושים גבוהים לחשמל מדובר בבשורות חשובות: שיטת האגירה השאובה מאפשרת להשתמש בחשמל עודף - בעיקר כזה המיוצר בשעות הלילה ואינו מנוצל על ידי הצרכנים - לשם ייצור חשמל עבור שעות שיא הביקוש.

 

ייצור חשמל בטכנולוגיית אגירה שאובה מנצל הפרשי גובה בין שני מאגרי מים. בשעות העודף (שעות השפל בצריכת החשמל - כלומר בלילה) שואבים את המים מהמאגר הנמוך למאגר הגבוה. בשעות השיא בצריכת החשמל מזרימים את המים מהמאגר הגבוה לנמוך, ומנצלים את כוח הנפילה של המים כדי להניע טורבינה ולייצר חשמל.

 

מעבר לניצול המשמעותי של חשמל בשעות שאינן שעות שיא, הרי שאחד היתרונות של טכנולוגיה זו היא גם העובדה כי היא נחשבת ידידותית יותר לסביבה. היא חוסכת בדלק ולכן נחשבת פחות מזהמת. בעולם קיימות תחנות כוח רבות העושות שימוש בטכנולוגיה זו, אולם בישראל נעשה בה שימוש מועט מאוד.

 

על פי התוכנית שאושרה, תחנת כוח אחת תוקם על ידי חברת "פי.אס.פי השקעות בע"מ", בין מאגר המים העליון שנמצא דרומית-מזרחית לקיבוץ מעלה גלבוע, ובין מאגר המים התחתון של קיבוץ רשפים. תחנה זו תספק כאמור 300 מגה וואט לרשת החשמל.

 

התחנה השניה תוקם על-ידי חברת "אלקטרה אגירה שאובה בע"מ – שותפות מוגבלת", ותספק 200 מגה וואט במורדות המזרחיים של רכס רמים. מאגר המים העליון של תחנה זו מצוי דרומית לקיבוץ מנרה והמאגר התחתון - צפונית לצומת הגומא.

 

מהוועדה לתשתיות לאומיות במשרד הפנים נמסר: "תכניות אלה מהוות חיל חלוץ לתכניות נוספות של תחנות כוח בטכנולוגיית אגירה שאובה הנבחנות היום. חשיבותן של התכניות היא במתן מענה לחלק מהגידול הצפוי בביקוש לחשמל בשנים הקרובות, באמצעות התייעלות מערכת החשמל ותפעולה בהתאם לשעות שיא ושפל בביקוש, וללא יצירת מקור נוסף לזיהום אוויר". 
 
Comments