אותו עמל - פחות חשמל: יותר פשוט להפסיק לבזבז

פורסם: 14 ביולי 2010, 6:12 על ידי: Sustainability Org

בעולם האנרגיה, כמו במערכת היחסים שלנו עם המשקל, אין ארוחות חינם, אבל למי שמסתובב עם עודפי שומן גדולים - קל יותר לקצץ

אביב לביא | 13/7/2010 8:16

לרגעים נשמעו אתמול אנשי משרד התשתיות - מהשר עוזי לנדאו ועד אנשי המקצוע של אגף שימור האנרגיה - כמו סוכני שיווק של דיאטת קסמים מפוקפקת: עם אפס מאמץ מצד הציבור הישראלי, הם אומרים, בלי לפגוע כהוא זה ברמת החיים העולה ובשאיפות הצמיחה המקודשות, אפשר יהיה לחסוך בעשור הקרוב לא פחות מ-20% מצריכת האנרגיה הלאומית. לנדאו אפילו המציא לזה סלוגן: "אותו עמל - פחות חשמל".

בעולם האנרגיה, כמו במערכת היחסים שלנו עם המשקל, אין ארוחות חינם, אבל למי שמסתובב עם עודפי שומן גדולים - וזה, למרות הקיטורים הנצחיים, מצבו של משק האנרגיה הישראלי - קל יותר לרדת בלי מאמץ. שורה של צעדים הגיוניים ופשוטים יחסית, כמו החלפת מזגנים, נורות ומקררים מיושנים וזוללי חשמל בחדישים וחסכוניים, והתייעלות של המערכות במגזר התעשייתי והציבורי, תביא לפי תחשיבי משרד התשתיות לחיסכון של 16 מיליארד קוט"ש ב-2020. לפני שמתחילים לחסוך, אפשר, פשוט, להפסיק לבזבז.

זו אולי הפעם הראשונה שבה גוף ממשלתי ישראלי מניח על השולחן תכנית רצינית - לפחות על פי עיון ראשוני - להקמתה של תחנת כוח וירטואלית, תכנית שמציעה לחסוך חשמל במקום לבנות עוד ועוד תחנות כוח שייצרו אותו. התכנית אמורה להיות ממומשת באמצעות קרן לאומית להתייעלות אנרגטית בהיקף 200 מליון שקל, סכום שיגיע מהיטל של אחוז על חשבון החשמל שלנו.
פקח אחד

לטענת משרד התשתיות, התכנית צפויה להניב רווח כספי אדיר: על כל שקל שיושקע בה, המשק יקבל בחזרה לפחות 10 שקלים (שניים ורבע מיליארד שקל לשנה, 25 מיליארד ל-10 שנים ). וזה בלי לכלול את הרווחים החיצוניים - לבריאות, לסביבה ולצמצום פליטת גזי החממה.

אז למשרד התשתיות יש ביד תכנית מעניינת, אבל כידוע רוב השרים בממשלת ישראל הם בגדר משיאי עצות. כדי שהתוכנית תצא לדרך היא צריכה להפוך לחוק ולקבל רוב בממשלה. בממשלה, כמובן, יושב גם משרד האוצר, שמנכ"לו חיים שני עומד בימים אלה בראש ועדה שאמורה להגיש לממשלה המלצות לצמצום פליטות של גזי חממה. לנדאו סיפר אתמול שלאחרונה משרדו מקיים מגעים עם אנשי האוצר, וכשנשאל

מה הם אומרים על תוכנית ההתייעלות השיב: "כשאני רוצה לדעת מה האוצר חושב, אני פותח את העיתון".

אם התוכנית או חלקים ממנה יאושרו, תתעורר שאלת הביצוע והאכיפה - נקודת התורפה שמפרידה לעיתים קרובות בישראל בין כוונות טובות ליישום כושל. בעמוד 74 של ספר התוכנית מפורטים הצרכים שיאפשרו את ביצועה: הגדלת כוח האדם באגף שימור האנרגיה מ-5 עובדים ל-18-20. כ-10 מתוכם יהיו פקחים שאמורים לוודא, למשל, שבכל הארץ לא ישווקו מכשירי חשמל בזבזניים שיצאו מהתקן (בינתיים הסתיימה הכשרתו של פקח אחד). אלכס קושניר, סמנכ"ל המשרד, ציין בחיוך שזה יותר מכמות הפקחים שאוכפים את תקנות רשות המים - העומדת על שישה.

לכתבה באתר nrg
Comments