איך ישפיע המשבר ביפן על הכלכלה העולמית ועל עתיד האנרגיה הגרעינית?

נשלח 18 במרץ 2011, 1:38 על ידי Sustainability Org
 18.3.2011 ניו יורק טיימס

אומדן חומרתו של המצב ביפן גדל והולך ככל שהזמן עובר והניסיונות של שלטונות יפן להשתלט על הדליפה הרדיואקטיבית מהכורים בפוקושימה כושלים. קומפלקס תחנות הכוח שנפגע ברעידת האדמה והצונאמי המשיך לבעור ביום חמישי ולשגר פליטות רדיואקטיביות לאזור, בעוד שחיילים ועובדים נאבקו לקרר את הכורים.

הירידות החזקות בוול סטריט ובאירופה ביום רביעי, וזינוק של הין לשיא כל הזמנים לשער של 76.59 ין לדולר, עירערו את ההערכה שלאירועים ביפן לא תהיה השפעה על הכלכלה העולמית, או ששיקומה של יפן מההרס יוכל להתחיל בזמן הקרוב ולהצמיח מעיי החורבות כלכלה חזקה יותר.

ביום חמישי חלה התאוששות במסחר בבורסות אירופה, לאחר ירידות בבורסות אסיה. בורסת לונדון עלתה ב-1.8%; פאריס עלתה ב-2.4% ופרנקפורט עלתה ב-2.2%. הין, שביום רביעי חזר לרמה של כ-79.5 ין לדולר, התחזק שוב ביום חמישי ב-0.9% מול הדולר לרמה של 78.9 ין לדולר. המסחר בוול סטריט נפתח בעליות שערים של יותר מ-1%.

התעשייה ביפן נמצאת ברובה בקיפאון כעת. ההרס מהצונאמי ורעידת האדמה, בשילוב הפחד ואי-הוודאות מאסון גרעיני חיסלו את גישת "העסקים כרגיל". לקוחות רבים מחוץ ליפן ושותפי סחר שלה נמצאים בוואקום של מידע, ואינם בטוחים כיצד השיבושים באספקת המוצרים והרכיבים ישפיעו עליהם.

"יש המון דברים נהדרים שמגיעים מיפן לכל התעשייה", אמר נשיא ג'נרל מוטורס בצפון אמריקה, מרק ל. ראוס, ביום רביעי. ג'נרל מוטורס, שמכירותיה יכולות להרוויח משיבושי אספקה של מכוניות מיפן, רוכשת מיפן רכיבים רבים למכונית החשמלית שברולט וולט מתוצרתה.

בטוקיו, חברות מקומיות וזרות רבות עסקו ביום רביעי בעיקר בתוכניות לפנות את עובדיהן מנתיב הפליטה הרדיואקטיבית הפוטנציאלי מהכורים הפגועים בפוקושימה, 240 ק"מ צפונית מהעיר. שיחות טלפון והודעות אימייל רבות למטה החברות בטוקיו עדיין לא נענות.

חברות רבות, מאייר ליקוויד הצרפתית, היצרנית הגדולה ביותר של גזים תעשייתיים, ועד ב.מ.וו, שלה 800 עובדים בטוקיו, השביתו את פעילותן במדינה. אפילו החטיבה האמריקאית של ניסאן היפנית הורתה לעובדיה הנמצאים בנסיעת עבודה ביפן לחזור הביתה. כמו חברות רבות אחרות, ניסאן השביתה חלק ניכר מפעילות הייצור שלה, לפחות עד סוף השבוע.

תעשיות ונמלים משותקים

חברות אלקטרוניקה אמריקאיות נותרו באי-ודאות בנוגע לאספקת רכיבים קריטיים מיפן. טקסס אינסטרומנטס, למשל, הודתה כי אחד ממפעליה ביפן לא יפעל עד יולי, ולא יחזור לעבוד בתפוקה מלאה לפני ספטמבר. המפעל סבל נזק קשה מרעידת האדמה. הוא מייצר שבבים שמעבדים אותות ומשמשים בטלפונים סלולריים, טלוויזיות דיגיטליות, מחשבים וציוד רפואי, ומייצר 10% מתפוקת החברה במונחי הכנסות.

צילום: רויטרס

אנליסטים אומרים כי החשש הגדול ביותר עבור יצרניות המכשירים הדיגיטליים היא המחסור בשבבי פלאש מסוג NAND, המשמשים לאחסון מידע בטלפונים סלולריים, מחשבי טאבלט ומצלמות דיגיטליות. טושיבה, יצרנית השבבים השנייה בגודלה בעולם אחרי סמסונג, סגרה קווי ייצור.

סאנדיסק, היצרנית השלישית בגודלה בעולם של פלאש NAND שבבעלותה שלושה מפעלי שבבים משותפים עם טושיבה ביפן, אמרה כי מפעליה פועלים, אך היא חוששת מפגיעה במערכות התחבורה והחשמל ביפן. "יידרשו ימים או אפילו שבועות לפני שנוכל להעריך את המצב", אמר דובר החברה.

הצונאמי גרם נזק מסיבי לנמלים לחופי הונשו, האי הגדול ביפן. נמלים אלה שולחים ומקבלים סחורות מכל העולם. "המצב הוא ממש גרוע בנמלים בצפון מזרח יפן", אמר יושיאקי היגוצ'י, מנהל התכנון ברשות הנמלים של יפן. "כרגע איננו יודעים את מלוא היקף הנזק". לדבריו יידרשו שישה חודשים עד שנה לפני שנמל סנדאי, מהגדולים ביפן, יחזור לתפקוד מלא.

כל חברות השילוח סובלות משיבושים. ענקית השילוח האמריקאית פדקס סגרה את שירותיה לרוב מזרח יפן, כולל טוקיו. ביום שלישי הודיעה כי היא מקווה לחזור לשירות, אבל הזהירה מעיכובים.

התעבורה האווירית אמנם חודשה, אך רק חלקית. חברות התעופה הטילו איסור על הטסת טובין ליפן, מלבד דואר ואספקת חירום. "ליפן אין מזון וירקות משלהם. אנחנו חייבים להסביר לחברות התעופה כי המוצרים המתכלים שאנחנו מייבאים הם פריטים חיוניים", אמר יבואן מזון יפני. "אבל הן לא מבינות".

עתידה של האנרגיה הגרעינית

בעוד מעגלי ההשפעה של האסון ביפן על העולם מתבררים והולכים (ראו פרשנות), אחת השאלות הגדולות הנשאלות כעת בעולם היא אם להמשיך להשתמש באנרגיה גרעינית להפקת חשמל, נוכח הנזק העצום שעשוי להיגרם אם התקלה ביפן תיהפך לקטסטרופה.

היתרונות של אנרגיה גרעינית, עובדת היותה זולה וידידותית לסביבה כל עוד היא מתפקדת בצורה בטוחה, נשכחים נוכח סכנת ההרעלה הרדיואקטיבית המאיימת שעלולה להמית רבבות נוספים ביפן. ואולם, לנסיגה מייצור חשמל גרעיני השלכות לא פחות חמורות על הכלכלה ואפילו על בריאות המין האנושי (ראו תרשים). 

לכתבה בדהמרקר


>>> לידיעות נוספות על יפן - לחצו כאן

Comments