אייל גבאי ינהל את המו"מ לפתרון המחלוקת על המקטע הצפוני של צינור הגז הטבעי

פורסם: 6 בנוב׳ 2009, 2:24 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 4/11/2009
 
ראש הממשלה נתניהו הנחה את גבאי שהפתרון שיסוכם יתבסס על שני עקרונות: סלילת תשתיות, ופיצוי הוגן תמורת הקרקעות. ההערכה היא כי הפיצוי יכלול פיצוי כספי והחלפת קרקעות. במידה ולא יושג הסכם, בכוונת המדינה להפקיע את הקרקעות.
 
בישיבה שהסתיימה אמש (ג') בהשתתפות ראש הממשלה, מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי, שר התחבורה ישראל כץ, שר התשתיות עוזי לנדאו ושר להגנת הסביבה גלעד ארדן , וכן מנכ"לי המשרד, בשיתוף נציגי מינהל מקרקעי ישראל ומשטרת ישראל, הושגה החלטה לפיה אייל גבאי ינהל משא ומתן עם בעלי הקרקעות במקטע הצפוני של צינור הגז הטבעי עד ה-1.12.09 בניסיון לשים סוף למחלוקת על תוואי הצינור.
 
יהיה נסיון לפתרון אינטגרטיבי למשא ומתן לתוואי הצינור, ולשם יעילות ינהל גבאי את המשא ומתן שבו אמורים לתת פתרון לתוואי המשך כביש שש, רכבת העמק וצינור הגז הטבעי.
 
ראש הממשלה נתניהו הנחה את גבאי שהפתרון שיסוכם יתבסס על שני עקרונות: סלילת תשתיות, ופיצוי הוגן תמורת הקרקעות. ההערכה היא כי הפיצוי יכלול פיצוי כספי והחלפת קרקעות.
 
עד ה-1 בדצמבר אמור גבאי להגיע לפתרון מוסכם אותו יציג בפני הפורום שנכח בישיבה אתמול וכך לאשר את הפתרון המוצע. במידה ולא יושג הסכם, בכוונת המדינה להפקיע את הקרקעות.
 
לכתבה בכלכליסט

נתניהו לדרוזים: יש לכם חודש להגיע לפתרון
ראש הממשלה הורה למנכ"ל משרדו, אייל גבאי, לנהל משא ומתן עם בעלי הקרקעות בצפון, שבהן מתכננים להניח את צינור הגז הטבעי.
 
ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה שלשום למנכ"ל משרדו, אייל גבאי, לנהל משא ומתן עם בעלי הקרקעות בצפון, שבהן מתכננים להניח את צינור הגז הטבעי, ולהגיע לפתרון בתוך חודש ימים (עד 1 בדצמבר).
 
האולטימטום נקבע בישיבה בעניין המחלוקת שבה נכחו גם שר התחבורה ישראל כץ, שר התשתיות עוזי לנדאו, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן ומנכ"לי המשרדים וכן נציגי מינהל מקרקעי ישראל ומשטרת ישראל.
 
גבאי נדרש לגבש פתרון לשני פרויקטים נוספים שעוברים בשטחי הדרוזים ומעוררים תרעומת בקרבם: כביש 6 ורכבת העמק.
 
ההערכה היא כי הפיצוי שיקבלו הדרוזים על הפקעת קרקעותיהם לטובת הפרויקטים יכלול פיצוי כספי וקרקעות חלופיות. כחלופה לקרקעות המחלוקת בעמק יזרעאל דורשים הדרוזים קרקעות באזור הכרמל.
 
האולטימטום שקבע נתניהו לשלושת הפרויקטים משדר לדרוזים כי אם בתוך חודש לא יושג הסכם, הקרקע תופקע בכל מקרה. בין השאר נערכים במשטרת ישראל לאפשרות כי אם לא ייחתם הסכם יחלו התפרעויות של הדרוזים.
 
לכתבה בכלכליסט
Comments