"צריך לעשות הכל כדי שהתחנה תפעל על גז", אמר שטייניץ

פורסם: 2 בדצמ׳ 2010, 5:16 על ידי: Sustainability Org

"צריך לעשות הכל כדי שהתחנה תפעל על גז", אמר שטייניץ. שר האוצר ירוק? מתי בדיוק זה קרה? ומי חוקר את התאונה בבזן?

אביב לביא | 1/12/2010 15:30
תגיות: תחנה פחמית,יובל שטייניץ

בישיבות ממשלה יש בדרך כלל מעט הפתעות. העמדות ידועות, ההחלטות מנוסחות מראש. כזו היתה גם הישיבה שהתקיימה ביום ראשון, ושבה החליטה הממשלה פה אחד להקצות יותר משני מיליארד שקל בעשור הקרוב לצמצום פליטות גזי החממה.

ובכל זאת, הפתעה אחת נרשמה בישיבה. זה קרה כששר האוצר, יובל שטייניץ, התייחס למחלוקת המתמשכת על טיבה של תחנת הכוח העתידה להיבנות באשקלון. "צריך לעשות הכל כדי שהתחנה תפעל על גז", אמר שטייניץ, ותפס את כל הנוגעים בדבר לא מוכנים. שר האוצר ירוק? מתי בדיוק זה קרה? לא ברור כמה משקל צריך לייחס להצהרה הלא צפויה של שטייניץ.

החלטת הממשלה עצמה, על אף הכותרות החגיגיות, לא כללה התייחסות לגורם המשמעותי ביותר בפליטות של המשק הישראלי - תמהיל הדלקים. גורלה של תחנת הכוח באשקלון - האם תפעל על פחם, על גז, או אולי על נוסחה שתשלב בין השניים - עדיין לא הוכרע.

ועדת שני אמורה להגיש את המלצותיה לגבי התחנה בתוך מספר שבועות. לכאורה, שטייניץ רמז לאיזה כיוון נוטה הכף. למעשה, בארגוני הסביבה חוששים שאין קשר בין מה שאמר השר למה שיגיד המנכ"ל. החשש הגדול הוא שהאוצר ימליץ להפעיל את התחנה לפי כדאיות כלכלית בכל רגע נתון, וכך כשהפחם יהיה זול יותר, נשרוף פחם. במקרה כזה, יהיה צורך להוסיף שתי מילים להתבטאות הידידותית לסביבה של שר האוצר: צריך לעשות הכל כדי להפעיל את התחנה על גז - חוץ מלשלם.
Comments