מה לניהול ברים, אלכוהול וכסף חסר משמעות לאקולוגיה ומחזור

פורסם: 8 בפבר׳ 2013, 12:50 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בפבר׳ 2013, 12:51 ]

"מצאתי את עצמי שואל חבר אם הוא מצליח שהתשובה נמדדת רק בכמה כסף הוא עושה ולא האם הוא מאושר מהחיים שלו"

אחרי שנים בעולם העסקי של חיי הלילה, שכללו חברה לשירותי בר, יבוא משקאות אלכוהוליים, הקמת חברת הפצה ושיווק של מוצרי ים המלח, תמיר התעורר בוקר אחד והבין שהכסף לא באמת מביא איתו אושר.

כשהתחושה הזו רק הלכה והעמיקה, תמיר לקח פסק זמן של שנתיים כדי להתנתק מהעולם העסקי ולבחון דרכים אחרות, הוא גילה את הניהול הקארמי, את תחום התטא-הילינג וכשחזר לעניינים הוא מצא את ההגשמה והייעוד שלו בתחום האחריות הסביבתית, הקיימות ואיכות הסביבה ובקיצור, כיום תמיר הוא מנהל הענף הכלכלי של עץ בעיר.

עץ בעיר התחילה כקהילה בראשות תמי שסיימה את פרק ההייטק בחייה וחיפשה דרך להפיץ את הידע, התחושות והרעיונות שלה לגבי האחריות הסביבתית  והאקולוגית שלנו. לאט לאט סביב הפרסומים והפעילות האינטרנטית שלה נוצרה קהילה סביב פעילות הסברתית ויזמית בתחום הירוק וכיום שותפים לקהילה הזו כ-5000 חברים.

הקהילה עוסקת בתחומים ירוקים מחזור, קומפוסט, תחליפי מוצרים ועוד וכן סדנאות ופעילויות לקיימות וחיים אקולוגיים בעיר, כולל הבית האקולוגי של תמי.

החיבור בין תמיר לעץ בעיר נוצר בהקמת הענף הכלכלי, שהוא מנגנון מניב הכנסה עבור עץ בעיר. התפקיד של גוף זה הוא לזהות את המשאבים ואוצרות הידע שקיימים בקהילה ולהפוך אותם למוצרים לכל דבר.

סל המוצרים כולל שתי קטגוריות, מתמשכים וממוקדים. לדוגמא קורסים עירוניים, כמו אחד שמתקיים בבת-ים ובמהלכו הופכים גינה ציבורית מוזנחת למרכז אקולוגי חוויתי ותרבותי. במהלך הקורס לומדים איך לייצר מוצרי ניקיון בבית, איך מפחיתים זיהום סביבתי ואפילו צרכנות נבונה ובריאה יותר. בנוסף ישנן פעילויות יישומיות כמו סדנת ממתקים בריאים למשפחות שמחנכות לצרכנות, בריאות ועוד, סדנאות קומפוסט לשימוש ביתי, בריאות במקום העבודה וממש לאחרונה סדנה להפקת אלכוהול ביתי והתססת מזון.

במקביל הענף הכלכלי אחראי על פרויקטים שהמוביל בהם זה הטמעת קומפוסטרים בשימוש שכונתי ובנייני מגורים, לצד חינוך וליווי בשימוש בתוצרים והפחתת כמויות האשפה.  מדובר בפרויקטים בהיקפים עירוניים ובפעילות שמטרתה חינוך ירוק לתושבי ערים כגון ראשל"צ, גבעתיים, גבעת שמואל ועוד לצד הפחתת זיהום סביבתי ותצרי אשפה בזכות הפעילות הירוקה והמחזור של המעורבים בפרוייקט.

לסיכום תמיר הציג את שלושת שורות הרווח של עץ בעיר:

  1. הפצת הידע האקולוגי  והקיימות
  2. פעילות בתחום המחזור והקיימות גם של הגוף עצמו וגם של השותפים ובעלי העניין
  3. מכירת מוצרים ופרנסה בכבוד

הדגשים של תמיר ליזם סביבתי עסקי :

קודם כל הפעילות העסקית חברתית  יצרה שינוי תודעתי והפנמה שפעילות עסקית סביב המטרה החברתית מובילה להגשמה, אושר וגם עושר

השאיפה היא ליצור עולם שבו הכסף הוא לא האלמנט המוביל והחשוב אלא הרגש והשגת המטרות האישיות והחברתיות

האמינו בשיתופי פעולה ולאו דווקא בתחרות עם הסובבים אתכם

"זה נורא מגניב להיות סבבה עם העולם אבל עדיין צריך לדאוג לילדים ולהביא כסף הביתה" – דגש רב על המודל העסקי הנכון למיזם שלכם

"להתעורר ולהישאר ער" – למצוא את מה שעושה לנו הכי טוב על הלב ולדבוק בזה

וכדי להמחיש לנו בתמונות את הדרך היזמית שהוא עבר, הנה קישור למצגת שליוותה את ההרצאה של תמיר

תמיר ברנשטיין מנהל את הענף הכלכלי של עץ בעיר ומרצה בקורס המבוא לעסקים חברתיים של Esco

לכתבה באתר esco-center

כתבות קשורות:
מצגת הרצאה של תמיר בורשטיין נבו - הענף הכלכלי של עץבעיר


Comments