ליאונרדו דיקפריו השמיד את תעשיית הדלק והגז בנאום אקלים תקיף בדאבוס

פורסם: 18 במרץ 2016, 14:37 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 18 במרץ 2016, 14:39 ]
מאת גל מור, "חורים ברשת", 25/1/2016

לא חסרו אישים בולטים שיודעים לשאת נאומים חוצבי להבות בכנס השנתי של הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, שווייץ, מסגן הנשיא האמריקני ג'ו ביידן, שר החוץ ג'ון קרי, ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ראש הממשלה הבריטי, דיוויד קמרון ואחרים.

אך אחד הנאומים שעשויים להיחקק נישא דווקא בפי השחקן ליאונרדו דיקפריו. זו הייתה התקפה חריפה על תעשיית הדלק והגז בפני קהל שבוי של פוליטיקאים ומנכ"לים במהלך טקס הענקת פרסים שנערך ביום שלישי האחרון.

דיקפריו, הזוכה הטרי בפרס גלובוס הזהב עבור השחקן הטוב ביותר ומועמד לאוסקר על הופעתו בסרט "האיש שנולד מחדש", זכה להוקרה בדאבוס בזכות פעילותו למען הסביבה בנושא של שינוי האקלים.

הוא אחד מארבעה זוכים בפרס הבדולח הניתן לאמנים שגילו "מחויבות יוצאת דופן לשיפור מצבו של העולם". שלושת הזוכים הנוספים היו המוזיקאי will.i.am על עבודתו עם נוער מקופח פריבילגיות, האמן אולפור אליאסון והשחקנית הסינית יאו צ'אן עבור עבודתה למען הפליטים.

דיקפריו לא ניסה לרסן את עצמו ונתן בראש לתעשיות הגז והדלק, אשר רבים מראשיה שהו בכנס בדאבוס.

"אנחנו פשוט לא יכולים להמשיך לאפשר לתאוות הבצע התאגידית של תעשיות הפחם, הגז והדלק לגזור את עתיד האנושות", אמר דיקפריו, "הגופים האלה, בגלל אינטרס כלכלי, משמרים מערכת הרסנית. הם הכחישו ואף טייחו עדויות לשינוי האקלים. מספיק ודי. אתם יודעים יותר טוב מזה. העולם ראוי ליותר. היסטוריה תטיל את האשמה להרס הזה על הידיים שלהם". 

דיקפריו הבהיר כי על אף שהסכם פריז, שקובע מתווה להפחתת פליטות גזי החממה, הוא צעד ראשון חשוב לטיפול בנושא שינוי האקלים, העולם עדיין לא קרוב לפתרון הבעיה. כתוצאה מכך, הוא קרא למנהיגים פוליטיים, עסקיים ונדבנים לשתף פעולה ולהתחייב להיפטר מאחזקות דלקי המאובנים שלהם ולהחליפם בהשקעות באנרגיה נקיה.

"כוכב הלכת שלנו לא יכול להינצל אם לא נעזוב את דלקי המאובנים באדמה, המקום בו הם שייכים", אמר דיקפריו, "לפני 20 שנים תיארנו את הבעיה הזו כהתמכרות. היום יש בידינו את האמצעים לשים סוף להתמכרות הזו. אם נבצע את החלק שלנו ונפגין מנהיגות אמיצה נוכל להשיג התקדמות חשובה ומשמעותית".

דיקרפיו אמר במעמד זה כי הקרן שלו מתחייבת להשקיע 15 מיליון דולר כדי לממן פרויקטים של אנרגיה ירוקה חלופית.

Davos: Leonardo DiCaprio attacks 'corporate greed' - BBC News
Comments