דוהרים ברוורס ירוק

פורסם: 25 באפר׳ 2010, 0:59 על ידי: Sustainability Org

"יום כדור הארץ" הוא שם מטעה. אורח חיים סביבתי הוא לא טובה שאנחנו עושים לפלנטה, אלא משהו שאנחנו עושים למען עצמנו

אביב לביא | 22/4/2010 13:20    
לו הייתי כדור הארץ, הייתי קצת מבוהל היום. שורה ארוכה של פוליטיקאים, 15 ראשי ערים, כל מי שהוא מישהו או משהו בישראל, עומד היום בתור כדי לחבק אותי. רבים מהם ממררים את חיי 364 ימים בשנה, רואים באלה ששומרים עליי מטרד, אבל היום - צפיחית בדבש. לו אני כדור הארץ, הייתי חושד שהחברים החדשים שלי לא באמת מתכוונים למה שהם אומרים.

ישראלים רבים יכבו היום אורות זו השנה השלישית ברציפות. זמן טוב לעשות חשבון נפש ולשאול האם התנופה הגדולה שצובר היום הזה מעידה על עשייה אמיתית - או על כך שהעגלה הזו אטרקטיבית דיה כדי למשוך המוני טרמפיסטים. למרבה הצער, ברוב תחומי הסביבה בישראל, יום כדור הארץ הוא מסיבה בלי סיבה.

יש כאלה שרואים את החלק המלא של הכוס: לפי הגישה הזו, "גרין ווש" - העמדת פנים ירוקה שנועדה לגזור קופון של יחסי ציבור - הוא תופעה חיובית. מי שסבור כך מאמין שתאגידים, עיריות ומדינות מתניעים תהליך של התיידדות עם הסביבה רק בשביל הרושם, אבל מה שהתחיל כקליפה חיצונית מחלחל עם הזמן פנימה, ומתוך שלא לשמה בא לשמה. אחרים רואים בתופעה הזו סכנה, וסבורים שבנושאי סביבה האויב הכי מר של הירוק זה ה"כאילו".

לא רק העמדת פנים

התנופה הסביבתית היא לא רק העמדת פנים. דברים קורים. במהלך השנה החולפת קודם חוק האריזות שעתיד לשנות את פני תעשיית המזון והפסולת, הטיפול במפגעי האזבסט עלה מדרגה, מצב המים בחופים המשיך להשתפר, רפורמת הרעש של המשרד להגנת הסביבה יצאה לאוויר העולם, החינוך הירוק בגנים ובבתי הספר תופס תאוצה. הבעיה היא שבנושאים האקוטיים באמת - משק האנרגיה, התחבורה והשמירה על השטחים הפתוחים - ישראל מסרבת לעבור מהפכה. למעשה, היא דוהרת לאחור, באדיבות רפורמת התכנון והבנייה של ממשלת נתניהו, שמהווה לא פחות מהכרזת מלחמה על הסביבה.

"יום כדור הארץ" הוא שם מטעה שגורם לישראלים רבים לחשוב שהם נדרשים להתאמץ היום למען הכדור. אורח חיים סביבתי הוא לא טובה שאנחנו עושים לפלנטה, אלא משהו שאנחנו עושים למען עצמנו, כאן ועכשיו. ישראל ירוקה יותר היא ישראל שהאוויר בה פחות מזוהם, שיש בה יותר שטחים ירוקים וטבע זמין, שהמים בברזים שלה טובים לשתייה, שיש בה תחבורה ציבורית יעילה, שענייה לא צריכים להתעורר אל תוך ציר תנועה סואן או מפעל מעשן, שנחליה הם לא תעלות ביוב מצחינות, ושתחלואת הסרטן שבה לא רושמת שיאים חדשים מדי שנה.

אם גם אתם רוצים מדינה כזו ומוכנים להתאמץ למענה, היום הזה הוא שלכם, ואתם מוזמנים להחליף את שמו ולקרוא לו "יום ישראל ".

Comments