איפה אפשר להתנדב - ולראות עולם כמעט בחינם

נשלח 19 בספט׳ 2011, 1:58 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 18 בנוב׳ 2011, 12:50 ]
משביל האפלצ'ים בארה"ב - ועד אתרי טבע באוסטרליה ובניו זילנד. איפה אפשר להתנדב - ולראות עולם כמעט בחינם
סוכנויות הידיעות 18.09.11, 23:05

האפשרות לתת משהו בחזרה, ההזדמנות לחלוק כישורים וידע, לפגוש מטיילים אחרים או פשוט לפגוש את המקומיים. קיימות סיבות רבות להתנדב בזמן טיול, וישנם אלפי ארגוני צדקה שמעוניינים בעזרה של המטיילים העוברים. רבים מבקשים תרומות או תשלומים לכיסוי עלויות בעוד שאחרים פועלים כעסק עם מטרות רווח, אך הרשימה שערך אתר ה-CNN כוללת רק את הארגונים שאינם דורשים תשלום כדי להתערב ולעזור:

 

1. WWOOF – הזדמנויות חובקות עולם בחוות אורגניות

 

לינה ומגורים מוצעים בתמורה ליום עבודה בחווה. ניתן להישאר בין שבוע אחד למספר שנים. ישנם אלפי מארחים אפשריים ב-53 מדינות כך שיש מספיק אפשרויות שיתאימו לכולם.

 

2. צוותי צבים ברחבי העולם

 

שם גנרי לאלפי הקבוצות הקטנות שעוזרות לצבי הים שבסכנה. רוב הקבוצות מבוססות בשני חופי קינון שבסכנה – ומעריכות עזרה אפילו ללילה אחד. חפשו קבוצות במשרדי התיירות המקומיים הקרובים לחופים טרופיים, ועזרו לחיה לצאת מרשימת הזנים שבהכחדה. ניתן למצוא מידע נוסף בארגונים הגדולים: www.seaturtles.org או www.cccturtle.org.

 

צילום: cc by lsbalon
צב ים. ברשימת הזנים בהכחדה צילום: cc by lsbalon
 

3. מתנדבי שימור, אוסטרליה וניו זילנד

 

באמצעות שורה של פרויקטים קצרי טווח באוסטרליה וניו זילנד, ומספר אתרים בינלאומיים, תעבדו בקבוצות להגנה על בתי הגידול ולקידום תיירות אקולוגית. לרוב מבקשים תשלום סמלי עבור ההשתתפות (בדרך כלל בסביבות 100 דולר לשבוע), אך התשלום מכסה גם אוכל ולינה. הארגון הבריטי BTCV מציע הזדמנויות דומות.

 

cc by kalavinka
ניו זילנד cc by kalavinka

 

4. תוכנית ההתנדבות בסודאן

 

למדו אנגלית באחת המדינות הנחשלות ביותר בעולם. העבודה היא לרוב בבתי ספר ובאוניברסיטאות, אך מתנדבים רבים עוזרים גם בפרויקטים קהילתיים בנוסף למשרות הלימוד. המתנדבים צריכים לשלם על כרטיס הטיסה שלהם, אך כל שאר העלויות מכוסות, ומוענקת גם קצבה חודשית קטנה.

 

צילום: אי פי איי
סודאן צילום: אי פי איי

 

5. שביל האפלצ'ים, ארצות הברית

 

באורך של 3,400 ק"מ, שביל האפלצ'ים הוא השביל הארוך הקלאסי במזרח ארצות הברית, וביתם של קרוב ל-2,000 זנים נכחדים או בסכנה. המתנדבים עוזרים בבניית השביל ובתחזוקה בתמורה למזון ולינה (שהיא לרוב בסיסית ביותר).

 

צילום: cc by Soil Science
ההרים האפלצ'ים צילום: cc by Soil Science

 

6. מדריך טיולים לחופשות HP, אירופה

 

אחד ממפעילי הסיורים הרגליים הפופולריים באירופה, מחפש מתנדבים שידריכו את הטרקים. המדריכים זוכים לסידורי לינה, ארוחות ולהזדמנות לחקור את אירופה בתמורה לחלוקת התשוקה והידע שלהם עם הקבוצות שהם מלווים.

 

7. החלפת עזרה, רחבי העולם

 

אתר שבו רשימה של מארחים ברחבי העולם המחפשים זוג ידיים נוספת, בין אם מדובר בעזרה בחווה או בגינה שלהם, עבודה בבתי ספר או בפרוייקטים דתיים, בניית בתים או מרכזים קהילתיים, או עזרה פשוטה למשפחות בטיפול בילדים. האתר דורש תשלום דמי מנוי סמלי על מנת לקבל גישה לפרטי המארחים, אך מקבלים מגורים ולינה בתמורה לעזרה.

 

8. חיל השלום, רחבי העולם

 

הזדמנות ייחודית לחיות ולעבוד במדינה אחרת. אפשר להשתתף במגוון של פרויקטים, החל מטיפולים רפואיים ואיכות הסביבה ועד לפיתוח עסקי. נדרשת התחייבות של 27 חודשים למשימה, אך עבור המעוניינים, מדובר בתפקיד משנה חיים. חיל השלום פתוח רק בפני אזרחי ארצות הברית, אך פרויקטים זהים מוצעים לשאר הלאומים באמצעות VSO.

 

9. מתנדבים באו"ם, רחבי העולם

 

החל מטיפולים רפואיים ופיתוח כלכלי ועד לסיוע לאחר אסונות טבע, האו"ם מציע תפקידים עבור האנשים המחויבים ליצירת שינוי בעולם. בעוד שתפקידים רבים פתוחים רק לבעלי מקצוע מנוסים, לאו"ם יש קישורים למאות NGO (ארגונים חוץ ממשלתיים) ו-QANGO שצריכים עזרה בתחומים דומים בבסיס פחות רשמי.

 

צילום: אוראל כהן
קיבוץ גניגר. חלק מקהילה סוציאליסטית צילום: אוראל כהן

 

10. מתנדבים בקיבוץ, ישראל

 

כן, גם במקרה הזה אנחנו על המפה. באתר נכתב על האפשרות להתנדב בקיבוץ, כי "התנדבות בישראל מעניקה הזדמנות לחוות את האזור ממקור ראשון, בזמן שחיים כחלק מקהילה סוציאליסטית שמעניקה את כל הדרוש. ישראל משמשת גם כבסיס טוב ממנו אפשר לטייל במזרח התיכון ובצפון אפריקה".

 

באתר מצוין לבסוף כי מדובר בדוגמאות מעטות מאין ספור האפשרויות העומדות בפניכם. "הקפידו לבחון היטב כל הצעה לפני שבוחרים פרויקט. זיכרו, אף שתמיד נחמד לקבל דברים בחינם, רק בגלל שפרויקט כן מבקש כסף אין זה אומר שהוא לא יועבר למטרה טובה", נכתב. 

 

כתבות קשורות:
Comments