אנחנו נחמדים מדי: ההפסד של התנועה הסביבתית

פורסם: 27 באפר׳ 2012, 6:51 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 באפר׳ 2012, 6:52 ]

לא הצלחנו להראות לציבור איך השלטון גוזל ממנו שטחים, איך כישלון ממשלתי מביא מינים פולשים וגורם לנזק בלתי הפיך ואיך הזיהום הורג

אורי שיינס | 27/4/2012 10:34 
תגיות: ארגוני הסביבה, התנועה הירוקה,החברה להגנת הטבע
 
בשבוע בו חוגגת התנועה הסביבתית את יום כדור הארץ, עושים רבים חשבון נפש ובוחנים את הישגי התנועה הסביבתית בישראל לאורך השנה האחרונה. לצערנו, רבים הם המזהים ניצחונות קטנים בקרבות אך הפסד במלחמה הכוללת, ובצדק.

המשבר הסביבתי אינו בעיה מקומית בלבד אלא משבר חובק עולם, הבא לידי ביטוי באבדן המגוון הביולוגי על כל רבדיו ואיתו אבדן שירותי המערכת האקולוגית שהורגלנו לקבל בחינם מבלי לדאוג להמשך קיומה. הגורמים המרכזיים למשבר הם: אבדן שטחים פתוחים, נזקים ממינים פולשים, זיהום, ניצול יתר של משאבים והתחממות גלובלית. בכל אחד מהתחומים הללו נכשלנו בתנועה הסביבתית, כשלון שהוא בעיקר כשלון הסברתי אל מול מקבלי ההחלטות.

לא הצלחנו לשכנע את הממשלה שלנו שהיא מחויבת לספק לנו, האזרחים, אוויר מים ומזון נקיים. לא הצלחנו גם לשכנע את הממשלה שהיא מחויבת לטפל בכל אותם גורמים שמביאים למשבר הסביבתי וגורמים לחוט החיים שלנו על פני כדור הארץ להיפרם מדי יום.

אזרחי המדינה, ולפעמים אף חברים בתנועה הסביבתית עצמה, לא תמיד מבינים מדוע אנחנו נזעקים על אבדן שטח פתוח קטן כמו חולות סמר או על דיג יתר בים התיכון. אך אלו הם הגורמים למשבר הסביבתי ולא לנו בתנועה הסביבתית ובוודאי לא למשרד להגנת הסביבה הזכות להתפשר. אין לנו את הזכות להתפשר על הכחדה של מינים ועל היכולת שלנו להמשיך לשרוד על כדור הארץ בזכות אותם מינים.
לא רוצים רק לטייל

הכישלון הגדול של התנועה הסביבתית הוא בהסברה לאזרחים. אנחנו זהירים ובצדק, אך אין זה אומר שאנחנו לא צריכים להציב את העובדות בפני הציבור. אנו צריכים להראות לציבור איך שלטון מושחת גזל ממנו שטחים השייכים לציבור, איך אזלת יד ממשלתית הביאה מינים פולשים וגרמה לנזקים בלתי הפיכים, איך הזיהום של מקורבי השלטון הורג אזרחים ואיך מקורבים מנצלים ביתר את משאבי המדינה. התנועה הסביבתית נתפשת בארץ כתנועה של אנשים נחמדים שכל מה שהם רוצים זה שיתנו להם לטייל בשקט. התנועה הסביבתית עדיין לא נתפשת על ידי הציבור כשליחה של הציבור מול עוולות השלטון.

הסברה דורשת דבר ראשון קול אחד וברור. המשימה שעומדת מול התנועה הסביבתית מחייבת תיאום בין כל הגופים. צעד נכון בכיוון התרחש ביום שישי האחרון בו הירוקים המוניציפלים התאחדו עם התנועה הירוקה לריצה משותפת לכנסת. הדרך היחידה להביא את השינוי המיוחל ואת המהפכה הנדרשת בתודעה הוא ראש חץ עם מפלגה ירוקה  בכנסת, שאותה מגבים ומבקרים עשרות ארגונים סביבתיים, לצד עשרות ומאות אלפי אזרחים איכפתיים המגבים ומבקרים את הארגונים והמפלגה. כולם צריכים לעבוד יחד ובתיאום על המשימה, ללמוד יחד את שגיאות העבר ויחד עם זאת לשמור על פלורליזם ארגוני ומחשבתי כי גם כאן, למגוון חשיבות רבה.

ביום העצמאות קיבל עזריה אלון, ממייסדי החברה להגנת הטבע, את פרס ישראל, ובכך הזכיר לכולנו שאם רק נרצה ונהיה מוכנים להתאמץ, יכול להיות כאן טוב. עזריה אלון ואמוץ זהבי הקימו את החברה להגנת הטבע על רקע הכישלון ההסברתי לשכנע את הממשלה שלא לייבש את ימת וביצות החולה. היום ידוע לכל שאכן צדקו והייתה זו טעות, אך כזכור לכולנו רחוק מכך היה הדבר באותם שנים. בהמשך הראו הם לכולנו כיצד על-ידי התארגנות נכונה ניתן לחולל מהפכות ובהצלחה הסברתית יוצאת מן הכלל הביאו לשורת הישגים יוצאי דופן. ניתן לשחזר את ההצלחה ואף לעלות עליה, עבורנו ועבור הדורות הבאים של מדינת ישראל.

 
 
 
Comments