עומרי זיו מציג: מהפכה ירוקה בקמפוס

פורסם: 11 ביוני 2012, 10:52 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 11 ביוני 2012, 10:54 ]

זה התחיל במחשבה על מקלחת לרוכבי האופניים, והסתיים במהפכה ירוקה שלמה: מיחזור, חסכון חשמל וקורסים בכלכלה ירוקה

עומרי זיו | 11/6/2012 14:20
תגיות: חיים בירוק,חינוך סביבתי,אקדמיה (סביבה)
שמש מלהטת הכתה בפניי בעת שרכבתי על האופניים בשדרות ירושלים אשר ביפו. עשיתי את דרכי לעוד שיעור של אלגברה ליניארית.
עומרי זיו. זכה לשיתוף פעולה גורף
עומרי זיו. זכה לשיתוף פעולה גורף
נכנסתי לכיתה כשהזיעה ניגרת על פניי. החום התל ביכולת הריכוז שלי. התמלאתי ערגה למקלחת קרירה שתסיט ממני את צריבת הלחות שצבעה את חולצתי בכתמים מביכים. בנסיבות הללו גם ציון הקורס הושפע מהלאות שנוצרת משילוב של חום מעיק ורטיבות דביקה. מצב זה גרם לי לתהות "למה שלא תהיה מקלחת במכללה, לסטודנטים רוכבי אופניים מזיעים?".

המרדף אחר המקלחת התחיל את המסע המרתק שלי בקמפוס החדש של המכללה האקדמית ביפו, בדרך שלא דמיינתי שאלך בה. חכמים אומרים שבכל בעיה קיימת הזדמנות. חום יולי אוגוסט הציב בפני את ההזדמנות להפוך את הקמפוס שלנו לקמפוס ירוק המטיב עם הסביבה.
למצוא את הספונסר

כמו בכל ניהול פרויקט, אחד הצעדים החשובים ביותר הוא שיהיה לך ספונסר. בעולם הסטארט-אפים קוראים לו אנג'ל, מישהו שמכווין אותך בצעדיך הראשונים ונותן לך את הגב.

חיפשתי את הספונסר שלי במכללה. פניתי אל מנכ"ל המכללה דאז, דרור אמיר. הוזמנתי לפגישה.
מטרת הפגישה מבחינתי היתה המקלחת, אך לצורך הפגישה קראתי לזה "קמפוס ירוק". תחילה רק הקשבתי ושאלתי על הפעילות הירוקה שנעשית בקמפוס. שמחתי לשמוע שהחלו בהחלפת מנגנונים ישנים של מיזוג אויר חוסכי אנרגיה. כשהגיע תורי לדבר הצגתי את משנתי. וכמובן שלא נפקד מקומה של המקלחת.

כך החלה דרכו של הקמפוס הירוק במכללה האקדמית תל אביב-יפו. קמפוס ירוק הוא תקן שהמשרד להגנת הסביבה קבע על מנת להתוות את הדרך למוסדות אקדמיים לפעילות ירוקה.

הכנתי מבעוד מועד מצגות ומסמכים והצגתי בפני המנכ"ל את תפיסתי. המנכ"ל מצידו סיפר שבעברו היה בעל תפקיד בכיר במשרד להגנת הסביבה. פנייתי נפלה על אוזן קשבת. התפרצתי לדלת פתוחה.
מאותו רגע, נרקמה לה ידידות מופלאה של עשייה ירוקה. והמקלחת איך לא, הוזכרה לא פעם, אם בצחוק ואם ברצינות.

צילום באדיבות עומרי זיו
עושים חשמל. מהווי הקמפוס הירוק צילום באדיבות עומרי זיו
כינוס המועצה הירוקה
עמדת תל אופן בכניסה למכללה
עמדת תל אופן בכניסה למכללה צילום באדיבות עומרי זיו
 
השלב הראשון היה כינוס "מועצה ירוקה". המנכ"ל מצידו זימןן אנשי סגל אקדמי, מנהלי וחברי חבר הנאמנים. לקחתי על עצמי את תפקיד נציג הסטודנטים במועצה הירוקה. המנכ"ל הציג בפני את כולם את התפיסה ולאחר מכן התחיל דיון סוער לגבי איפה אפשר להיות "ירוקים" יותר ונקבעה תוכנית עבודה.

המועצה הירוקה חולקה לוועדות לפי המתודולוגיה של משרד איכות הסביבה לקמפוס ירוק:
ועדת תשתיות - אחראית על התייעלות אנרגטית, חסכון במים, צמצום צריכה ומחזור.
ועדת אקדמיה - אחראית על בניית מגוון קורסים ירוקים שיהיו פתוחים לכלל הסטודנטים.
ועדת קהילה - אחראית על בניית פרויקטים קהילתיים ירוקים לאורך זמן.

אני מוניתי לרכז את ועדת הקהילה.

לאחר שכל הוועדות התכנסו במשך מספר פעמים והגו רעיונות נפלאים, שמנו לב שהעבודה לא התקדמה כפי שציפינו. הבנו שצריך לגייס גורם שירכז את פעילות הוועדות (החלטות, מסקנות) ויוציאן לפועל. כך נולדה במכללה משרת "הרכז הירוק". בפועל מונתה רכזת ירוקה שעושה עבודה נפלאה ודואגת לממש את רעיונות המועצה והוועדות.
מחכים למקלחת
אז, מה הצלחנו להשיג? נוסף בניין חדש למכללה עבור בית ספר כלכלה וניהול, אך צריכת החשמל כמעט ולא עלתה בגלל השימוש בבנייתו בטכנולוגיות ירוקות; ברחבי המכללה הוצבו פחי מיחזור לאיסוף מיכלי שתייה אשר הכסף תמורת המיחזור (באמצעת תאגיד המחזור אל"ה) חוזר למלגות ירוקות לסטודנטים פעילים בתחום הירוק;

הוצבו פחי הפרדת פסולת אורגנית ויבשה בכל בנייני המכללה. במקביל, החל תהליך להצבת גג סולארי על בניין מרכזי במכללה; בכל הכיתות גם הוצבו גלאי תנועה לכיבוי אוטומאטי של החשמל (אורות ומיזוג); לאחר בקשה מיוחדת נענתה העירייה והציבה עמדת תל אופן בכניסה למכללה; הקמנו גינות קהילתיות בשיתוף בתי ספר ביפו אשר סטודנטים מהמכללה מובילים בהן את העשייה.

בפן האקדמי, נוספו קורסים ירוקים חדשים: כלכלה אקולוגית, שיווק ירוק ובקרוב יתווספו עוד קורסים נוספים.

קשה לי לתאר בטור אחד של מילים כמה למדתי מהתהליך. אך בכל זאת הנה כמה מן המסקנות והתובנות שהגעתי אליהן בעקבות זאת: כל בעיה היא הזדמנות; במהלך הדיונים בוועדות השונות לא פעם עלו ויכוחים על האם מדובר בעשייה ירוקה והאם במקום נייר בשירותים נציב מייבש ידיים, אבל מה חוסך יותר?! במקרים כאלו - צריכים להתחיל לעשות, להבין שאין דבר מושלם ופשוט להתחיל את התהליך.

במבט לאחור, קשה לי להאמין כמה אנשים הושפעו מהקמפוס הירוק. אין סטודנט היום שלא מודע למחזור ולפעילות הקמפוס הירוק. נותרו עוד מגוון נושאים לטיפול ואולי יום אחד גם תבנה המקלחת.

הכותב הוא סטודנט בבית הספר לכלכלה וניהול במסלול לניהול מערכות מידע, איש היי-טק ויו"ר מועצת הסטודנטים היוצא של אגודת הסטודנטים במכללה האקדמית תל אביב יפו.

לכתבה באתר nrg

 
 
Comments