יקבלו גלובוס ירוק: תל-אופן, ח"כ חנין ושומרי החופים

פורסם: 20 באפר׳ 2012, 12:26 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 באפר׳ 2012, 11:48 ]

הצל"ש הסביבתי יחולק השנה גם לפעיל שהביא את בשורת התחבורה הציבורית לאופקים, הארגון לחקלאות אורגנית, חברת תרמוקיר, איגוד ערים לאיכות הסביבה אגן בית נטופה ובתי ספר במשולש הדרומי. הגלובוס השחור יוענק לרפורמה בחוק התכנון

nrg מעריב, 20/4/2012
 
תגיות: הגלובוס הירוק, ארגוני הסביבה, חיים בירוק
פרס הגלובוס הירוק יוענק בשבוע הבא (א') זו השנה התשיעית על ידי ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל "חיים וסביבה". טקס הענקת הפרסים יתקיים במסגרת יום כדור הארץ.

הזוכים השנה: איגוד ערים לאיכות הסביבה אגן בית נטופה, פרויקט האופניים של עיריית תל-אביב-יפו, שומרי החופים, הפעיל אביחי שלי, חברת תרמוקיר, בתי הספר "אלזהראא" במשולש הדרומי, ח"כ דב חנין, הארגון לחקלאות ביולוגית אורגנית בישראל וד"ר מרטין וייל אשר יקבל אות מפעל חיים. בתואר המפוקפק, הגולובס השחור, זכתה הרפורמה בחוק התכנון והבנייה.

פרס הגלובוס הירוק 2011
פרס הגלובוס הירוק 2010
פרס הגלובוס הירוק 2009
פרס הגלובוס הירוק 2008
פרס הגלובוס הירוק 2007
פרס הגלובוס הירוק 2006

"כיום התחום הסביבתי אינו נחלתם של ארגוני הסביבה בלבד, שותפים לקידומו גורמים לא-מעטים במשרדי ממשלה, בשדולה הסביבתית בכנסת, בעיריות ובמגזר העסקי", ציין נאור ירושלמי, מנכ"ל ארגון חיים וסביבה המוביל את טקס הגלובוס הירוק. "כתנועה סביבתית אנו מסמנים יעדים ברורים לממשלה. אנו מצפים להעלאת היעד הלאומי להפחתת פליטות גזי חממה כמו במדינות המפותחות, עידוד אנרגיה חלופית, וקידום אמיתי ויעיל של תחבורה ציבורית ובניה ירוקה". לדבריו, צריך הרבה אופטימיות כדי להמשיך במאבקים מסוג זה, אבל ארגוני הסביבה מעדיפים תמיד לראות את האור בקצה המנהרה, גם בשעה של כיבוי אורות.
גלובוס ירוק מקומי: איגוד ערים לאיכות הסביבה אגן בית נטופה

האיגוד, מהארגונים המובילים בארץ בעשייה הסביבתית שלו, בחר להקים את המרכז הסביבתי ("המרכז האזורי להדגמת טכנולוגיות סביבתיות ושימור אנרגיה") ליד המזבלה ובריכות טיהור השפכים של סח'נין, במטרה להפוך את המקום ממפגע סביבתי לקריית חינוך ומחקר, חממה ליזמות חברתית סביבתית ושיתופי פעולה אזוריים.

המרכז בסח'נין הפך להיות מודל לחיקוי בארץ ובאזור. במרכז מודגמים טכנולוגיות סביבתיות לטיפול בשפכים, שימור אנרגיה ומיחזור, המהווים בסיס ללימוד, הכשרה והתנסות של קהלי יעד שונים. הבניין הירוק של האיגוד זכה בתחרות מדינות הים התיכון MED-ENC בשנת 2006.

המרכז מסייע לקידום התקנת פאנלים סולריים על גגות של בתים ומבני תעשייה באזור, שילוב אלמנטים סביבתיים בבניה ציבורית ופרטית, וקידום תוכניות של התייעלות אנרגטית ברשויות.

ירוק בעיר: פרויקט תל-אופן

הוא רק בן שנה וכבר זוכה להצלחה גדולה: מעל 12% מהנסיעות היום-יומיות במרכז תל אביב נעשות כיום באופניים. מאז השקת הפרויקט נרשמו יותר מ-1.15 מיליון רכיבות על אופניים, נרכשו 15,770 מינויים שנתיים, וביום ממוצע מתווספים 494 מנויים יומיים ו-10 מנויים שבועיים.

הפרויקט חסך עד היום יותר ממיליון נסיעות ברכב מזהם. את ההצלחה ניתן אולי להסביר בפשטות שבה הפרויקט עונה על הצרכים המדויקים של תושבי תל-אביב, שרבים מהם נמנעים מלהחזיק מכונית בשל יוקר האחזקה והמחסור בחניה .

צילום: יהונתן שאול
תחנת עגינה של תל אופן צילום: יהונתן שאול

ארגונים מקומיים: שומרי החופים

ההתארגנויות חדשות וועדי הפעולה השונים חברו לאחרונה יחד והקימו את הפורום להגנה על החופים. המטרה: לאגד את נציגי המאבקים הקשורים בחופים לקידום חקיקה להגנה על חופי המדינה מפני יוזמות נל"ן הקמות חדשות לבקרים, וחוק שיחייב תכניות ישנות בבחינה מחודשת לפני אישורן.

שומרי החופים קובעים, כי חופי הים הם אוצר לאומי ולא משאב המיועד לסיפוק יוזמות עסקיות ועוד כמה "יחידות נופש". צדק חברתי וסביבתי מחייבים שמירת אוצר זה פתוח לכולם.

צילום: מקס ילינסון
תושבים למען חוף בצת - במאבק הזה נרשם ניצחון צילום: מקס ילינסון

פעיל מתנדב: אביחי שלי

כתושב הנגב שעובד בתל-אביב סבל אביחי שלי (זוכה חידון התנ"ך העולמי ובעל מוגבלות ראייה) מהיעדרו של קו אוטובוס ישיר לתל אביב, ולכן החליט לסמן בחייו עוד מטרה, והיא פתיחת קו ישיר ראשון מסוגו המחבר בין אופקים, נתיבות ושדרות למרכז הארץ, המקל על חייהם של 100 אלף תושבים במערב הנגב וסטודנטים במכללת ספיר.

יחד עם פעילי "מגמה ירוקה" הוביל שלי בהצלחה מאבק לקידום התחבורה הציבורית באזור, אליו התגייסו גם אלפי תושבים שחתמו על עצומה למשרד התחבורה. לאחרונה המאבק נשא פירות והושק קו אוטובוס ישיר.

צילום: ראובן קסטרו
אביחי שלי. ניצחון בעוד מאבק צילום: ראובן קסטרו

המגזר העסקי: חברת תרמוקיר
חברת תרמוקיר מפתחת ומייצרת מוצרי איכות לבנייה בטכנולוגיה מתקדמת. תרמוקיר מקדמת זה מספר שנים את נושא הקיימות בתחומה והרוב המכריע של מוצריה נושאים את התו הירוק של מכון התקנים. 

חינוך סביבתי : בתי הספר "אלזהראא" במשולש הדרומי

פרויקט החינוך הסביבתי בבתי הספר היסודיים "אלזהראא" ("פרח" בעברית) בקלנסווה ובכפר קאסם הוא מיזם פורץ-דרך ביכולתו להביא לשינוי בגישת התלמידים לסביבה, וביצירת מעורבות קהילתית רב-דורית בתחום הקיימות המקומית.

הפרויקט מהווה ציר מרכזי בתכנית הלימודים הבית ספרית ועוגן משמעותי בפעילות הקהילתית בתחום החינוך לקיימות, שימוש מושכל במשאבים טבעיים, טיפוח סביבת חיים אסתטית וירוקה, ובסיס ליוזמות משותפות של הצוותים המקצועיים, תלמידים, הורים, הרשויות המקומיות, ואף יוזמות אזוריות משותפות עם ישובים יהודיים.

אישיות ציבורית: ח"כ דב חנין

מאז בחירתו לכנסת בשנת 2006, מוביל ח"כ דב חנין את העשייה הסביבתית בכנסת. הוא העביר 35 חוקים, וקידם עשרות הצעות חוק הנמצאות בשלבים שונים של הליכי החקיקה. בין החוקים הסביבתיים החשובים שיזם והעביר, המהווים מהפיכה של ממש: "המזהם משלם", אכיפה סביבתית, הגנה על חופי אילת והכינרת, איסור נהיגה בחופים, התייעלות אנרגטית במבני ציבור ועוד.

צילום: פלאש 90
חנין. העביר 35 חוקים צילום: פלאש 90

מזון מקיים: הארגון לחקלאות ביולוגית אורגנית בישראל

הארגון מוביל תהליך של ייצור מזון באופן המשמר ומקיים את הטבע והסביבה. הארגון שוקד על הפחתת שימוש ברעלים, שמירת האיזון ביולוגי, אי שימוש בדשנים כימיים ופגיעה מופחתת באדם, בחי ובצומח, עצירת הפגיעה בסביבה ובפוריות הקרקע, חסכון במים והקטנה של פליטת גזי חממה, וההבטחה את יכולתנו להמשיך ולשמור על משאבי הטבע גם לדורות הבאים. במהלך 30 שנות פעילותו הצליח הארגון להוביל להתפתחותה של החקלאות האורגנית בארץ.

מפעל חיים סביבתי: ד"ר מרטין וייל

ד"ר מרטין וייל התמנה למנכ"ל "קרן ברכה" בישראל עם פרישתו מתפקיד המנכ"ל והאוצר הראשי במוזיאון ישראל בשנת 1996. בתפקידו זה ניתב את פעילותה של הקרן בישראל לנושאים של שמירה על הסביבה, והקרן בעידודו של ד"ר וייל תמכה בעשרות ארגוני סביבה, גדולים וקטנים, סייעה בפעילות נרחבת למען שינויי חקיקה וקידום מדיניות סביבתית, ועודדה ותמכה בפעילות אזרחית ואקטיביזם אזרחי בנושאי שמירה על איכות הסביבה בישראל.

בשלהי שנות ה-90 הגה וייל תוכנית לשיקום "הר הזבל" בחיריה, שהיווה מפגע סביבתי ובטיחותי מרכזי בלב גוש דן. במו-ידיו יזם, דחף והוביל רעיונות ויוזמות יצירתיים להטמעת הרעיון, ובהמשך לגיוס תמיכה ציבורית ופוליטית ואף מקורות מימון, כדי להפוך את המפגע – למשאב. תוכנית שקורמת עור וגידים.

הגלובוס השחור: הרפורמה בחוק התכנון והבנייה
בחיים וסביבה מסבירם כי "חוק התכנון והבנייה החדש הוא חוק הרסני ביותר אותו מנסה ראש הממשלה לקדם כבר מזה שנתיים". לדבריהם, בתואנה של ייעול המערכת, ותוך שימוש בפופוליזם זול של 'סגירת מרפסת' יחד עם הבטחה ריקה מתוכן "להוזלת מחירי הדיור", מקדם נתניהו חוק מסורבל ומפותל, שעלול להרוס את דמות הארץ ולדרדר את איכות החיים של כולנו.

כתבות קשורות:
יום כדור הארץ
Comments