"מיזם ההתנדבות הישראלי" יוצא לדרך

פורסם: 25 ביוני 2013, 11:04 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 25 ביוני 2013, 11:22 ]
לאור הנתונים הנמוכים של אחוז המתנדבים בישראל, חברו לראשונה משרדי ממשלה, המגזר העסקי והשלישי להכפלת היקף ההתנדבות בישראל באמצעות: "מיזם ההתנדבות הישראלי" יוצא לדרך
ynet, 25/06/2013

"מיזם ההתנדבות הישראלי" הושק השבוע באופן רשמי בישיבה חגיגית בה לקחו חלק נציגי הממשלה, המגזו העסקי והמגזר השלישי. עוד הוחלט על הפצת מסמך מיוחד לגיוס אנשי מקצוע ומומחים בתחום ההתנדבות, שיסייעו בגיבוש מדיניות רשמית לעידוד התנדבות ושיפורה בישראל.

הפרויקט שעלותו הוא 10 מיליון שקלים למשך 3 שנים, הוא תולדה של שיתוף פעולה בין משרד ראש הממשלה, משרד הרווחה וג'וינט ישראל.  

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי רק 18.8% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל בוחרת להתנדב. נתון זה נמוך משמעותית מממוצע ההתנדבות במרבית מדינות המערב. לאור זאת, קיבלה ממשלת ישראל, לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו, במסגרת הדיון בשולחנות העגולים במשרד רה"מ, החלטה לפעול להכפלת היקף ההתנדבות בישראל ולשיפור איכות ההתנדבות.

המיזם הוא שיתוף פעולה בין מגזרי של ממשלת ישראל, המגזר העסקי והמגזר השלישי. המיזם יוצא לפועל על ידי משרד הרווחה והשירותים החברתיים בשיתוף משרד רה"מ וג'וינט ישראל נבחר על ידם כפלטפורמה להפעלת המיזם, זאת לאור הידע והניסיון של הארגון.

המטרה היא לרתום את הכוחות הפועלים בתחום בכל אחד מהמגזרים השונים השותפים למיזם, תוך למידה ומינוף של תכניות ויזמות התנדבות קיימות הפועלות בשטח, הרחבתן והתאמתן לקהלי יעד נוספים ויצירת פלטפורמות חדשות להתנדבות. כמו כן, יקדם המיזם מדיניות סדורה המעגנת את ההתנדבות וההשתתפות החברתית כחלק מתפיסת האזרחות בישראל.

שר הרווחה, מאיר כהן, אמר בתחילת השבוע במסגרת טקס שבו העניק את פרס 'מגן שר הרווחה': "מצבנו בתחום ההתנדבות גרוע. במקום  ה-54 בעולם במדד ההתנדבות אחרי איראן. המיקום הנמוך הוא תוצאה של היעדר תכנון ופיתוח מודל מקצועי של התנדבות שינגיש נושא זה ליותר אוכלוסיות. נקודת המפנה היא המיזם שעליו הכריז ראש הממשלה".

השר שהתייחס לנתונים ממדד ההתנדבות המוביל בעולם (CAF), חילק ל-16 מתנדבים מצטיינים את פרס "מגן שר הרווחה" על פעילותם ההתנדבותית למען הקהילה, פרס על מפעל חיים, פרס מיוחד להתנדבות לניצולי שואה.  הארגונים: "מתנדבי רפא"ל" "סיירת בן גוריון" ו"מעגל נשים ראש העין" קיבלו אף הם פרס על פעילותם למען הקהילה. 

מסביב לשולחן עגול

לדברי מנכ"ל משרד הרווחה, מנחם וגשל: "משרד הרווחה רואה חשיבות רבה בעידוד פעילות התנדבותית המהווה נדבך מרכזי ומשמעותי לפיתוח החברה האזרחית, המהווה אבן יסוד בחיזוק חוסנה החברתי של המדינה. חברה אנושית וערכית נמדדת ביכולתה ליישם הלכה למעשה ערכים של אחריות הדדית, מעורבות חברתית ועזרה לזולת".

 

לדברי סמנכ"ל חברה וממשל במשרד ראש הממשלה, אהוד פראוור: "היוזמה לתוכנית צמחה מהשולחן העגול שמתקיים במשרד ראש הממשלה עם המגזר השלישי ועם הפילנתרופים. 

בדיון השולחן העגול כאשר הוצגו בפני ראש הממשלה נתוני ההתנדבות בישראל הוא ביקש שהשולחן ייקח על עצמו מהלך שיביא להרחבה ניכרת של ההתנדבות. 

אני מברך על כך שהמהלך שהחל בשולחן העגול ובעבודה אינטנסיבית שנעשתה על-ידי החברים בו והשותפים להם, מתורגמת עתה לפעילות ממשית".

 

  • אנשי עסקים, אקדמאים, עמותות וארגונים המעונינים להצטרף למיזם לחצו כאן .

לכתבה באתר ynet
Comments