המאבק נגד "רפורמת המרפסות" יוצא לרחובות

פורסם: 20 ביוני 2010, 11:20 על ידי: Sustainability Org
המאבק נגד "רפורמת המרפסות" יוצא לרחובות

החברה להגנת הטבע מעלה הילוך במאבק כנגד הרפורמה בתכנון: משמרות מחאה ברחבי הארץ, הפגנת ענק ועצומה המונית. המטרה: להבהיר לציבור שגם אם יוכלו בעתיד "לסגור מרפסת" בקלות, המהלך שמקדם ראש הממשלה פוגע בהם, ויקל על קבלנים לבנות על שטחי הטבע הפתוחים השייכים להם

ynet, 16/6/2010

הרפורמה בחוק התכנון והבנייה, אותה מוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו, ספגה ביקורת רבה מצד ארגוני הסביבה. הם טענו כי היא פוגעת באינטרסים הציבוריים והסביבתיים. בשבועות האחרונים נדמה היה שרוחות המחאה סביב הנושא שככו מעט; כעת מתברר שהיה מדובר בהפוגה לצורך התארגנות.

 

בפרק הזמן שחלף גובש בחברה להגנת הטבע מהלך מחאה מקיף כנגד הרפורמה, שצפוי לכלול משמרות מחאה קבועות ברחבי הארץ, חלוקת מידע לציבור והחתמת אזרחים על עצומה. במסגרת משמרות המחאה מקווים המתנגדים להתגבר על אחד המכשולים המרכזיים שעומדים בפניהם לאורך כל המאבק: היעדר המודעות של הציבור לרפורמה והשלכותיה.
 

מאז החלה הרפורמה להתגבש, טענו מתנגדיה כי היא "מתקדמת במחשכים" וכי הציבור ונבחריו אינם שותפים לה או מכירים את פרטיה. מתנגדי החוק החדש טענו כי הכינוי אותו טבע ראש הממשלה למהלך - "רפורמת המרפסות" - הטעה את הציבור והוביל להחלשת הביקורת הציבורית כלפיו. הרפורמה הוצגה כמהלך שיטיב עם הציבור ויאפשר לו "לסגור מרפסת" בל ביורוקרטיה מעיקה; על החלשת המנגנון באופן שיקל על קבלנים לבנות על שטחי ציבור לא דוּבר.

 

באמצעות משמרות המחאה, שיתקיימו במקביל במוקדים רבים ברחבי הארץ, מקווים הפעילים לגייס גם תמיכה להפגנה המונית שתתקיים בתחילת החודש הבא למרגלות מתחם הולילנד בירושלים. 

 

בחברה להגנת הטבע הסבירו כי הם בעד ייעול ושיפור מערכת התכנון, אולם לא במתכונת הנוכחית: "החוק כפי שהוא מוצע כיום יגרום לפגיעה בשטחים הפתוחים, בסביבה, בערכי טבע ונוף, בשכבות החלשות, בדמוקרטיה ובשיתוף הציבור".  

 .

לטענתם, השינוי בחוק, כפי שהוא מקודם כיום, יוביל לפגיעה לא רק בשטחים הפתוחים, אלא גם בשכבות החלשות ובמערכת הדמוקרטית כולה - שכן שיתוף הציבור יצומצם מאוד. "החוק כפי שהוא מוצע כיום מחליש את הציבור ונותן כוח לא סביר לממשלה, מסתיר את קבלת ההחלטות מהציבור, פותח סיכון עצום לשחיתות ולגזל של המרחב הציבורי ויביא לפוליטיזציה של התכנון", הבהירו.

 

"אנו קוראים לראש הממשלה להפריד את הרישוי מהתכנון - לקדם את השינוי ברישוי ולעצור את ההליך המזורז של הרפורמה בתחום התכנון, על מנת לתת לציבור להיות שותף בגיבוש הרפורמה", אמרו בחברה להגנת הטבע.

 

לכתבה באתר ynet

Comments