חרד לסביבה: המחנך הירוק אביחי קרני

נשלח 2 במרץ 2011, 10:51 על ידי Sustainability Org

נאבק במזהמים, שומר על היערות, מחנך בתלמודי תורה לשמירה על הסביבה ושואף לגדל דור שגרירים ירוקים. האנשים הירוקים

ערן דקל | 1/3/2011 14:20
תגיות: חרדים לסביבה, חיים בירוק

"אני רוצה לשטוף כלים אחרי הארוחה", אמר אחד מתלמידיו של אביחי קרני לאמו לאחר אחת מארוחות הצהריים. "ככה ארוויח שני דברים: אל"ף – לעשות כיבוד הורים ובי"ת – תראי איך שוטפים כלים בלי לבזבז מים".

קרני.
קרני. "הילדים מבינים את הצורך האמיתי" צילום באדיבות אביחי קרני

קרני (39) נשוי ואב לשלושה מהעיר אלעד, פעיל סביבה משנת 2001. הוא רכז ומדריך בבתי ספר במסגרת המועצה לישראל יפה ופעיל בעמותת "חרדים לסביבה". קרני הוא מדריך לשמירה על איכות הסביבה בחינוך החרדי. הוא אחראי לשבעה בתי ספר יסודיים בחולון, בבת ים, בתל אביב ובפתח תקווה. במסגרתם הוא מעביר שיעורים קבועים לגילאי 10 עד 13 בנושאים כמו: שמירה על איכות הסביבה, מניעת מפגעים סביבתיים, מיחזור ובעיקר חיסכון ושימוש מושכל במים. כל התכנים שנמסרים בבתי הספר מנוהלים על ידי המחלקה הפדגוגית של המועצה לישראל יפה בראשות הגברת חיה יוגב.

"הילדים מאוד נהנים מהמפגש הזה", קרני מספר. "הם נחשפים לנתונים ולמקורות מידע שלא מוכרים להם. אנחנו מסבירים להם כמה חשובה איכות החיים במקום שבו אנו גרים, ולא רק היופי. הם מקבלים נתונים מדהימים על הפסולת שאנחנו מייצרים ועל הכמויות הגדולות שמצטברות ונתונים מדאיגים על מצב המים. כך הם מבינים את הצורך האמיתי בחיסכון במים. הם משתפים פעולה בהכנת תפאורות מתאימות: אנחנו נותנים לתלמידים לערוך קירות עם סיסמאות לחיסכון במים והם יוצרים כל מיני דברים שקשורים למיחזור ומקשטים את בית הספר".

צילום באדיבות אביחי קרני
קרני בכיתה צילום באדיבות אביחי קרני

מי שרוצה להשפיע לדורות – יעסוק בחינוך

קרני ועוד שני רכזים שיחד אחראים ל-12 בתי ספר באזור המרכז משדרים לתלמידים הרגלי חשיבה סביבתיים בתקווה שיעבירו אותם למשפחות. השאיפה המאחדת אותם היא שהילדים יהיו שגרירים ירוקים בבית ובשכונה. "אני מרגיש בדו-שיח שלי עם הילדים שהם מצליחים לגרום לשינויים בבית, עם ההורים ועם המשפחה", הוא מציין בסיפוק. "בפרט בשימוש במים, במיחזור ובזריקת סוללות לפחים ייעודיים. לא סתם אומרים: 'מי שרוצה להשפיע לדורות – יעסוק בחינוך'".

מתברר שכבר בתלמוד היו ארגונים ירוקים. חז"ל מתייחסים שם לנושא השלכת פסולת בחומרה. הם מייחסים אחריות למשליך: אדם שזורק את הזבל שלו לרחוב – נקנס וישלם על כך. אדם שמזהם את הסביבה בראש ובראשונה עובר על האיסור המפורסם 'מה ששנוא עליך – אל תעשה לחברך'; שהרי כולנו רוצים לחיות בסביבה נעימה.

גם מחוץ לעבודה קרני עושה ככל שביכולתו כדי לשמור על הסביבה. הוא משתדל לחסוך במים, ממחזר בקבוקים וגם התקין מסנן מתחת לברז במקום לקנות בקבוקי מים מינרליים שוב ושוב. והוא משתדל לעשות פעילויות ברגל. "זה חיסכון כפול באיכות הסביבה: בהוצאת דלק ובזיהום אוויר. וכמובן גם בכושר". דפים משומשים נשמרים אצלו לשימוש חוזר, לכן אם תזדמנו לביתו תראו שם ערימה של ניירות למיחזור. והוא לא מסוגל לזרוק סוללות לפח. "יש לי בבית קרטון נעליים מלא בסוללות", הוא צוחק.

צילום באדיבות אביחי קרני
ירוק בכיתה של קרני צילום באדיבות אביחי קרני

מנסים למצוא פתרון לבעיות

לפני שנכנס בו "החיידק הירוק" הוא היה מחנך בתלמוד תורה. יום אחד הוא קיבל טלפון ומהצד השני של הקו היה הרב יהודה גנוט, שביקש ממנו לוותר על חלק מהחופשה שלו ולרתום תלמידים לטובת ניקיון שטח ציבורי באזור פתח תקווה. "אז כינסנו תלמידים ודיברנו איתם על חשיבות סביבה נקייה; הן מהצד הבריאותי והן מהצד הנפשי, כי סביבה מטופחת יכולה להשרות אווירה טובה. כך הצלחנו למלא כמעט אוטובוס שלם של תלמידים לפרויקט. הם קיבלו שקיות, כפפות וכובעים ופשוט ניקו את צידי הכביש".

בנוסף לעבודתו כמחנך, קרני גם מתנדב ב"חרדים לסביבה". זהו ארגון ארצי שהוקם על ידי הרב יהודה גנוט. הכל התחיל ממטרד של רעשי מנוע וזיהום בתחנה סופית של אוטובוסים. הדיירים השלימו עם הירידה באיכות חייהם והדבר חרה מאוד לרב גנוט, אז הוא קם ועשה מעשה כדי לטפל במפגע הסביבתי הזה. כך קם לו הארגון.

אחרי מספר שיחות עם הרב גנוט, קרני החליט להטות שכם ולהיות איכפתי לסובב אותנו. אז הוא הצטרף לעמותה כפעיל בעיר מגוריו. "במסגרת הפעילות שלנו אנחנו מקבלים תלונות כשיש מטרדים סביבתיים באלעד. למשל, צפונית לעיר קיימת מחצבה שגורמת להרבה אבק באזור ולרעידות של בתים בגלל פיצוצים תת-קרקעיים. בשיתוף עם התושבים אנחנו מעלים את מודעות הציבור לנושא, מקיימים מפגשים עם פוליטיקאים ומנסים למצוא פתרון לבעיה. כך נפגשנו עם צבי הרבסט, סגן ראש העיר, ועם פוליטיקאים נוספים. למחצבה יש זיכיון מאז קום המדינה ולחברה שהקימה אותה היו התחייבויות שהיא לא עמדה בהן ודברים נגררים ונדחפים מצד לצד, כל גורם שולח לאחר. תחלואת דרכי הנשימה מאוד גבוהה אצלנו ותולים את זה בנושא המחצבה".

אחד משבעה מיליון
לאחרונה יצאה עמותת "חרדים לסביבה" בקול זעקה גם נגד התוכנית להרחבת העיר על חשבון יער קולה, חורש שצמוד לאלעד ומהווה ריאה ירוקה של האזור. "עשינו כינוסי תושבים ופעילויות הסברה, בתקווה שמאמצינו יישאו פרי והרעיון ייגנז. אבל נכון להיום אין דיון ציבורי בנושא", קרני אומר בצער.

איך הציבור החרדי מקבל את הפעילות הסביבתית?
"רואים ומרגישים שינוי בעיקר בנושא החיסכון במים בתלמודי תורה; בהבנה שלהם ובחיבור שלהם לעניין".

ואיך הרבנים מתייחסים לנושא?
"רבנים מרכזיים בזרם החרדי תמיד תורמים לארגון; גם בצד ההלכתי והתורני וגם בהסברה ובעידוד: הם מצדדים בנושא ומסבירים כמה חשוב לחיות בסביבה נעימה. כמאמר חז"ל: 'דירה נאה מרחיבה דעתו של אדם'. דירה נאה – הכוונה למקום נאה".

קרני חולם על יום שבו האנרגיה בעולם לא תיוצר עוד על ידי דלק שמזהם את הסביבה, אלא על ידי אנרגיות מתחדשות, כמו אנרגיה סולארית.

ומהו המסר הירוק שלך?
"תהיה אדם איכפתי, אחראי; שיהיה איכפת לך ממה שקורה סביבך. תמיד דע שאתה אחד משבעה מיליון. אם כל אחד יחשוב שהוא רק אחד, הוא לא יעשה כלום ולא יוכל לשנות כלום. אבל אם הוא יבין שהוא אחד משבעה מיליון ויעשה משהו קטן – יחד אפשר יהיה לשנות הרבה".

לכתבה באתר nrg
Comments