השר ארדן - זוכה במקום ראשון באות "הגלובוס הירוק" 2011

פורסם: 23 במרץ 2011, 12:43 על ידי: Sustainability Org

אם לפני שנה חולק הפרס בצל אסון דליפת הנפט של חברת BP במפרץ מקסיקו, השנה מעיב על השמחה אסון הצונאמי והדליפה הרדיואקטיבית מן הכור ביפן – לעושים במלאכת שמירה והגנה על הסביבה בהחלט מגיע פרס

23/03/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

גלעד ארגן
השר להגנת הסביבה בכנס בניה ירוקה 2010- צילום: ארנון מעוז
מחר, יום חמישי 24 במרץ תוך חגיגות יום כדור הארץ ולפני שמכבים את האורות לשעה בכיכר רבין הסמוכה, יוענקו אותות "הגלובוס הירוק" בפעם השמינית ברציפות, למצטיינים בפעילות למען הסביבה.

השנה מוענק הפרס כשהרגשת מצוקה מן מגיעה מן המזרח כשלא ברור עדיין מה יהיו תוצאות הפגיעה בכור הגרעיני בפוקושימה, יפן.

ראשון הזוכים הוא השר להגנת הסביבה גלעד ארדן שבעוד ימים ספורים ימלאו שנתיים לכניסתו למשרד ולדברי מעניקי הפרס: " הוביל בהצלחה חסרת תקדים מספר מהפיכות סביבתיות, המשפיעות באופן רוחבי על המשק והחברה בישראל".

שישה מגני סביבה נוספים, אישים או ארגונים אף הם יזכו לקבלת גלובוס ירוק. אך חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, בו חברים מעל 120 ארגונים מכל רחבי הארץ, יוזם הענקת הפרס אינו מסתפק במצטיינים, הוא מחלק גם פרס שחור אחד. הזוכה השנה בגלובוס השחור הוא: המיזם להפקת נפט מפצלי שמן בחבל עדולם.

הטכס יתקיים כאמור במסגרת אירועי "שעת כדור הארץ", במעמד השר להגנת הסביבה ארדן, ראש עיריית תל-אביב-יפו רון חולדאי, וראשי השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת חברי הכנסת דב חנין וניצן הורוביץ.

מסורת ארוכת שנים בעידוד מצוינות לסביבה

אותות הגלובוס הירוק, "פרס האוסקר" הסביבתי של ישראל, מוענקים על מצוינות בפעילות למען הסביבה בממשל, במגזר העסקי ובחברה האזרחית.

לדברי נאור ירושלמי, מנכ"ל הארגון חיים וסביבה: "טקס הגלובוס הירוק מתקיים השנה על-רקע האסון האקולוגי והגרעיני ביפן, המצביעים על החובה המוטלת עלינו להיות קשובים לכוחות הטבע החזקים מאיתנו ולצמצם את בזבוז המשאבים, למען הדורות הבאים".

לדברי ירושלמי, לציבור הרחב יש כעת הזדמנות להפגין את כוחו מול מקבלי ההחלטות, ולדרוש מהם להציב את נושא הסביבה ובריאות הציבור במקום גבוה ביותר בסדרי העדיפויות שלהם. גם לתקשורת יש תפקיד וירושלמי רואה בהתגייסות של התקשורת לנושא הירוק, חשיבות ממדרגה ראשונה: "בכך שהיא קובעת את סדר היום הציבורי ומנגישה את הנושא לקהל הרחב ולמקבלי ההחלטות", אומר ירושלמי.

הזוכים ופועלם למען הסביבה

שבעה זוכים לגלובוס הירוק השנה, נביא את סיפור הצלחתם שגרם לחבר השופטים לבחור בהם לקבלת הפרס.

1. השר להגנת הסביבה – גלעד ארדן

לדברי מעניקי הפרס, השר ארדן " הציב את הנושא הסביבתי במקום גבוה על סדר יומה של הממשלה". השר הגדיל משמעותית את תקציב המשרד, את נפח פעילותו והשפעתו הציבורית והפוליטית. פעילותו המתאפיינת בשיתוף פעולה פורה עם ארגוני הסביבה בנושאי ליבה המצויים על סדר היום הסביבתי.

בהובלתו של השר ארדן הציב המשרד במרכז פעילותו את נושא משבר האקלים והפחתת פליטות גזי חממה, והביא לקביעת יעד לאומי בנושא. חוק האריזות, המהווה קפיצת מדרגה סביבתית והביא למהפכת המחזור אותה מוביל המשרד, הוא מהישגיו הבולטים השנה.

2. יוקי גיל – חברת שורש בע"מ

חברת "שורש" יצרנית ציוד מטיילים מקורי שאחד המוצרים שלה הוא הסנדלים המהווים סימן היכר של ישראלים המטיילים בעולם. החברה ממוקמת בטירת כרמל ומעסיקה מעל ל-200 עובדים, רובם תושבי העיר. גיל מוביל תפיסת עולם הרואה בעסקים חברתיים ("המגזר הרביעי") מנוף לעצמאות ומסוגלות עצמית בת-קיימא של הקהילה המביא לצמצום הפערים בחברה. גיל פעל גם בשתי יוזמות מקוריות למינוף משאבים מקומיים בטירת כרמל: פסטיבל מסיק המחזיר לקהילה מאות עצי זית בעיר ומיזם התקנת מערכות פוטו-וולטאייות על גגות הציבוריים לייצור חשמל בהספק של מגהואט אחד.

3. יורם שפר – יו"ר ועדת איכות הסביבה באשקלון

עם פרישתו מצה"ל בדרגת סגן אלוף בחר שפר, סוכן ביטוח במקצועו, את קידום סביבה בריאה ואיכותית בעיר אשקלון. בהתנדבות מלאה הוא שותף לשורה של מאבקים סביבתיים ובראשם המאבק כנגד הקמת תחנת כוח פחמית.

ב-2008 נבחר למועצת העיר והוא כיום יושב ראש ועדת איכות הסביבה פועל למען מהפיכה של ממש בשיפור פני העיר, הניקיון והטיפול בפסולת. שפר מוביל את יישום אמנת פורום ה-15 להפחתת פליטות גזי חממה ופרויקט "תג הסביבה". כל פעולותיו הברוכות זכו לגיבוי מלא מראש העיר בני וקנין ונעשים בשיתוף פעולה עם אגפי העירייה.

4. עמיעד לפידות, עמותת "ארץ כרמל"

פעילותו הסביבתית של לפידות מוכרת באזור הכרמל ואף מעבר לו. עוד בטרם הגו את ראיון חוק האריזות, עמיעד פיתח והוכיח את הרעיון הפרדת הפסולת הביתית באמצעות הדרכה, תמיכה ופח ביתי קטן. מעניקי הפרס מציינים כי "במידה רבה אחראי לכך שישראל צועדת לקראת מהפכה של הפרדת פסולת במקור".

כבר בנובמבר 2004 יזם הפרדת אשפה ב-12 משקי בית במושב כרם מהר"ל, ובתוך שנה הצטרפו כל 170 משפחות היישוב. הצמיחה הייתה מהירה, ובכל שנה הצטרפו קהילות נוספות. כיום עשרות ערים מצטרפות לפרויקט הפרדת פסולת במקור אותו מוביל המשרד להגנת הסביבה.

5. פרויקט חינוך סביבתי של החברה להגנת הטבע במגזר הבדואי בנגב

מעל ל-3,000 תלמידים מ-85 כיתות ב-27 בתי ספר יחד עם מוריהם משתתפים בתוכניות החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע במגזר הבדואי בצפון הנגב. מטרת הפרויקט היא לפעול יחד עם התושבים הבדואים לקידום איכות הסביבה, ולקדם בקרב הילדים את תחושת השייכות והאחריות לסביבה.

בין התכניות המופעלות במסגרת זו: "ילדים מובילים שינוי", "ילדים מתכננים פארק" ופיתוח מנהיגות חברתית סביבתית.

6. מטה המאבק להצלת עמק ססגון

עד לפני שלוש שנים לא הכיר כמעט איש את עמק ססגון בבקעת תמנע ואולי בשל כך נרקמה בלב שטח פתוח, תוכנית לבניית מתחם מלונאות הכולל ארבעה מלונות ושלל "אטרקציות" מלאכותיות ובהן אי טרופי, 2.5 ק"מ של תעלות מים בהן ישוטו גונדולות, פארק אתגרי, אמפיתיאטרון, מרכז מסחרי ועוד. כתבה בעיתון מקומי הייתה יריית הפתיחה למאבק עיקש של קבוצת תושבים מיישובי האזור להצלת העמק, שכמאבקים אזרחיים דומים נערך "כנגד כל הסיכויים". המאבק הצליח לסחוף כ-35,000 תומכים שהצטרפו לעצומה, והפעילים גייסו את ארגוני הסביבה הגדולים את צעירי מגמה ירוקה וגם את השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת. גם אמנים שאיכפת להם הצטרפו ויצרו שיר וקליפ ברוח המקום.

מאבקם לא תם, בימים אלה עומד הפרויקט בפני הכרעה דרמטית. לדברי מעניקי הפרס: "המטה להצלת עמק ססגון הוא דוגמה בולטת להתארגנות אזרחית למען השטחים הפתוחים והטבע של כולנו, רחוק וסמוי ככל שיהיה, והוא מהווה השראה ליוזמות אזרחיות נוספות".

7. היחידה האזורית לאיכות הסביבה רעננה

היחידה האזורית לאיכות הסביבה משרתת כרבע מיליון תושבים ברעננה, בכפר סבא, בהוד השרון, בכוכב יאיר-צור יגאל ובמועצות האזוריות דרום השרון וחוף השרון. "מנהלי היחידה ועובדיה מונעים מתחושת שליחות ואמונה ביכולתם לשנות את המציאות, המציבה אותם בחזית העשייה הסביבתית תוך חתירה למצוינות" נאמר על ידי מעניקי הפרס.

היחידה הסביבתית מלווה את הרשויות בכתיבת תכניות אב אסטרטגיות לערים מקיימות, ביישום אמנת האקלים של פורום ה-15 ותכנית "תג סביבה" תוך שיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה. היחידה הובילה את רעננה להיות העיר הראשונה לאימוץ מערכת לניהול סביבתי ISO 14001, ובכפר סבא היא מסייעת לקידום שכונה אשר נבנית על פי עקרונות הבנייה הירוקה. דגש מיוחד מושם על ידי היחידה על החינוך הסביבתי לקידום הפחתת פסולת ומחזור, חקר טבע עירוני, מאגר לתיעוד מגוון המינים ופיתוח כלים ייחודיים לבתי"ס.

חבל עדולם ופצלי השמן – גלובוס שחור

מדוע זכה פרויקט של חברת IEI בבעלות אמריקאית הפועל בחבל עדולם לאות הגלובוס השחור? מעניקי האות (המילה פרס לא ממש מתאימה במקרה זה) מזכירים ש: "בחסות חקיקה ארכאית משנות החמישים של המאה הקודמת, מקודם מיזם להקמת תעשיית נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה". לטענת ארגוני הסביבה חברת IEI קיבלה ממשרד התשתיות רישיון לחיפוש והפקה של דלקים מפצלי שמן תוך חימום קרקע בטמפרטורות גבוהות, מבלי שהוכנו תכנית מפורטת ותסקיר השפעה על הסביבה.

חבל עדולם בשפלת יהודה הוא אזור כפרי בעל ערכי טבע ומורשת רבים, המועמד לדברי מעניקי הפרס, להכרזה על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית "ארץ מערות בר-כוכבא". הוא כולל גם פארקים של קק"ל - פארק בריטניה ופארק עדולם, המושכים מטיילים, נופשים, ורוכבי אופניים רבים. למרות התנגדותם של המועצה האזורית מטה יהודה, של חברי כנסת רבים ושל המשרד להגנת הסביבה, ממשיכים היזמים לקדם את מטרותיהם העסקיות תוך התעלמות מהכוונה לפנות לאו"ם בבקשה שחבל עדולם יוכרז כמרחב ביוספרי.

לכתבה באפוק טיימס


Comments